Министерството на образованието и науката откри множество нарушения, дори издаване на фиктивни дипломи, в голям университет в страната. Прокуратурата обяви, че започва проверка.
Разсъждаваме по тази тема, когато има някаква новина, заяви пред БНР Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.
"Но паметта ни е доста къса. Нещата затихват до следващия скандал. Висшето образование страда от най-различни сътресения. След като отмине бурята, нищо не се променя. Това е големият проблем".
Студентът е заинтересован да получи диплома, а не качествено образование, отбеляза експертът.
"Въпросът с качеството не стои чак толкова, особено в ситуацията, която в момента е в България, и студентът заплаща изключително малко за висше образование. Това силно стимулира студените да търсят по-нискокачествени услуги, особено ако искат да се реализират в област, където изискването е да има висше образование, като входна точка към професията".
Държавата трябва да е заинтересована от качеството в университетите, отбеляза Георгиева.
"Затова е измислена системата за акредитация. Но у нас това е по-скоро формален механизъм. Извършва се на принципа на партньорската проверка. Никой не иска да се изправи срещу свои колеги".
Нещата в Европа се случват по подобен начин, но има и един различен механизъм, който работи по-добре, посочи тя.
"Това е правосъдната система. Ако в чужбина университет бъде хванат с подобни нарушения, най-вероятно ще спре да функционира".
У нас има вече 51 университета и огромно количество студенти, които просто искат да преминат бързо и безболезнено през системата, отчете Петя Георгиева.
"Парите следват студента, но те са на данъкоплатеца. Финансирането е сериозен проблем и създава това, което виждаме".
Тя посочи конкретни стъпки за преодоляване на проблема.
"Системата на акредитация може да бъде подобрена.
Може да се извършват изпити за упражняване на определени професии.
Важно е да се включи студентът, като търсещ качеството – ако той плаща повече, ще се заинтересова дали ще ги даде на университет в България, или в чужбина, и какво прави с парите си".
"Висшето образование е една гигантска система. Тя е автономна по Конституция и е много трудно да се правят промени. Моите наблюдения са, че всеки министър, който се е опитал да коригира нещо, се е сблъскал с една стена от съпротива.
Надяваме се университетите да достигнат до извод, че нещо трябва да се направи по отношение на качеството.
Но докато не бъде решен въпросът какво точно означава автономия и самоуправление и докъде се простира ролята на държавата, нещата няма да се променят към добро", категорична е Петя Георгиева.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
С протестно шествие в центъра на София беше изразена подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие. Събитието е организирано от "Феминистки мобилизации" и е по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени – 25 ноември. 4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на 2024 г. Тази вечер подобни..
Окръжна прокуратура Сливен задържа за 72 часа 34-годишния мъж, който през изминалата нощ уби с метален прът баща си и преби жестоко майка си в дома им село Сотиря. Изяснява се дали е психично болен, каквито са първоначалните подозрения. След кървавата разправа с родителите си той лично се е обадил в полицията, за да съобщи за престъплението...
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
Основните кандидати на предстоящите в Полша президентски избори станаха ясни през уикенда. От вота зависи дали страната ще успее да промени политическата посока, наложена през консервативното управление на "Право и справедливост". Вчера партията на Ярослав Качински представи своя кандидат - 41-годишния историк Карол Навроцки . Кандидатурата..
Ескалацията на войната в Украйна от миналата седмица продължава и през първия ден на тази. Русия изстреля снощи и днес повече от 140 дрона срещу източната, южната и централната част на съседната си държава, срещу която воюва вече повече от две години и половина. Украйна: Одеса е атакувана с балистични ракети Противовъздушната отбрана на..
Щетите от това, че не работи ПАВЕЦ "Чаира", са големи - в определени периоди се налага да внасяме балансираща и върхова енергия от съседните страни . Това каза пред БНР енергийният експерт Еленко Божков и подчерта: " Ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" от 2022 г. при всички правителства беше взет на специално наблюдение . ... Този ремонт беше финансиран с..
Прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула" е на една ръка разстояние, дадоха днес да се разбере високопостовани представители и на израелското, и на ливанското правителство. Правителството в Бейрут обяви още миналата седмица, че е напълно съгласно с условията на примирието, предложени от посредниците от Съединените щати. Днес реагира и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..