Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Даниела Карабелова за превенцията на вирусните инфекции

"В този грипен сезон сега преглеждам в моя кабинет предимно деца и констатираме повишена заболеваемост, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Даниела Карабелова, специалист в областта на апитерапията, ароматерапията и хомеопатията.

В сезона на грипните вируси  почти всеки изпитва неудобствата на хремата и кашлицата. Това как нашето тяло ще срещне и взаимодейства с вируса и доколко ще допусне неговото действие, зависи от състоянието на имунната система. Телата ни познават вирусите, те са навсякъде около нас и ги срещаме непрекъснато.

Т.е. вирусите са паразитна единица и не могат да живеят, ако не ги допуснем. Бариерата срещу вирусите изграждаме сами. Ако пък се случи вирусът да преодолее защитата ни, тогава целият организъм се мобилизира да отстрани този нашественик и складира в имунната памет срещата си с него. Т.е. изгражда по-силен имунитет срещу вируси.

"Вирусите са нещо като клетъчни паразити и те използват системите и ресурсите на нашите клетки, навлизат в клетката и я карат да произведе техните белтъци, техните нуклеинови киселини, след което да си сглобят техните вириони, което дори не е клетки и реално разрушавайки клетката, те да я напуснат и да заразят още хиляди такива нови, поясни още д-р Карабельова.

"Нашето емоционално състояние, общото състояние на организма ни до голяма степен обуславя дали заразявайки се, ще развием инфекция.

Такива проучвания са правени много. 


Повечето грипни вируси, които причиняват т. нар. настинки, изграждат у нас имунна реакция, която не е трайна. Такива парагрипни вируси са стотици. Реално, ние можем да боледуваме често от тях. А защо боледуваме често и защо някои от нас боледуват често - защото ние не знаем как да се грижим за здравето си, не се храним правилно, не спазваме природосъобразен начин на живот.

През зимата трябва да спим повече, за да се съобразяваме с циркадните ритми. Трябва да се храним със сезонна храна. А нашите предци искат или не искат са го правели...

Хората в миналото са ползвали много физикални средства. Яли са много сезонна храна, пиели са много чайове, природни продукти като мед и пчелни продукти, разказа още д-р Даниела Карабельова.

По думите й хомеопатичните препарати са регистрирани като лекарствени препарати и са контролирани много повече от хранителните добавки.


Тя посочи, че преглежда и лекува своите пациенти по холистичен начин, разглеждайки тяхното здраве като една цялостна система, не като болен орган, търсейки причината за болестта, ползвайки различни алтернативни подходи.

Д-р Карабельова разказа за ползите от етеричните маслаза тяхното широкоспектърно действие върху нашия организъм. 


Д-р Даниела Карабелова е специалист в областта на апитерапията /лечение с пчелни продукти/, ароматерапията /облекчаване на различни болестни състояния с натурални масла/ и хомеопатията /алтернатива на конвенционалното лечение с медикаменти/.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54