Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Славов: Превърнала се във фетиш, съдебната реформа приключи безславно

"Има много добри журналистически разследвания, които ни показват наличието на корупционни практики, но последици няма"

| Интервю
Калин Славов
Снимка: БГНЕС

"Прозрачност без граници" ще оповести Индекса за възприятие на корупцията през 2023 г. През 2022 г. България е заемала 72-ро място.

Има много добри журналистически разследвания, които ни показват наличието на корупционни практики, но последици няма, каза пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".

"Имаше страхотни записи как се подправят изборни резултати – от очевидно по-очевидно."

Има отстъпление на правото в глобален мащаб, допълни той.

Т. нар. съдебна реформа, превърнала се във фетиш, приключи по един доста безславен начин, коментира Калин Славов в предаването "Преди всички".

"Много инертна е системата на правораздаването и такива промени на ниво Конституция по върховете доста трудно биха оказали влияние в ежедневното правораздаване", смята той. По думите му, "подобни промени ще останат някъде по върховете, много по-дълбоки трябва да бъдат".

Според Славов "политическият процес даде някакво усещане за стабилност, но това усещане се превръща в усещане за застой, защото политическите фактори почнаха да се блокират един друг". В размяната на реплики "Магнитски" срещу "Кеш" (между президента Румен Радев и Делян Пеевски) Славов вижда "персонификация на политически борби".

Разделянето на КПКОНПИ на две части връща нещата в изходна позиция и беше с идеята да се покаже, че нещо се прави в тази сфера, подчерта той.

Законът за защита на лицата, които подават сигнали за нередности пък е бил приет "по най-неприемливата законодателна практика, направен за буквално седмица; на практика той е неприложим във вида, в който е написан", изтъкна той.

"Чиновнически подход – да сложим тикчето в кутийката и да можем да рапортуваме приемането на закона. Друг закон, който също е в тази група, е Законът за лобизма. Той трябваше да бъде приет преди повече от година. Засега е на ниво концепция. Наблюдателите от ЕК и от ОИСР, които също държат да видят този закон приет, доста бързо усетиха, че се опитваме отново да се измъкнем, като силно стесняваме определението за корупция, за да могат много субекти за останат извън него."

Калин Славов посочи още, че "по много тежък начин върви процес, пряко свързан с конкурентноспособността на българската икономика – закони, които ще въведат много повече отчетност, прозрачност и антикорупционни процедури в бизнеса, в големите фирми".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30