Има много добри журналистически разследвания, които ни показват наличието на корупционни практики, но последици няма, каза пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".
"Имаше страхотни записи как се подправят изборни резултати – от очевидно по-очевидно."
Има отстъпление на правото в глобален мащаб, допълни той.
Т. нар. съдебна реформа, превърнала се във фетиш, приключи по един доста безславен начин, коментира Калин Славов в предаването "Преди всички".
"Много инертна е системата на правораздаването и такива промени на ниво Конституция по върховете доста трудно биха оказали влияние в ежедневното правораздаване", смята той. По думите му, "подобни промени ще останат някъде по върховете, много по-дълбоки трябва да бъдат".
Според Славов "политическият процес даде някакво усещане за стабилност, но това усещане се превръща в усещане за застой, защото политическите фактори почнаха да се блокират един друг". В размяната на реплики "Магнитски" срещу "Кеш" (между президента Румен Радев и Делян Пеевски) Славов вижда "персонификация на политически борби".
Разделянето на КПКОНПИ на две части връща нещата в изходна позиция и беше с идеята да се покаже, че нещо се прави в тази сфера, подчерта той.
Законът за защита на лицата, които подават сигнали за нередности пък е бил приет "по най-неприемливата законодателна практика, направен за буквално седмица; на практика той е неприложим във вида, в който е написан", изтъкна той.
"Чиновнически подход – да сложим тикчето в кутийката и да можем да рапортуваме приемането на закона. Друг закон, който също е в тази група, е Законът за лобизма. Той трябваше да бъде приет преди повече от година. Засега е на ниво концепция. Наблюдателите от ЕК и от ОИСР, които също държат да видят този закон приет, доста бързо усетиха, че се опитваме отново да се измъкнем, като силно стесняваме определението за корупция, за да могат много субекти за останат извън него."
Калин Славов посочи още, че "по много тежък начин върви процес, пряко свързан с конкурентноспособността на българската икономика – закони, които ще въведат много повече отчетност, прозрачност и антикорупционни процедури в бизнеса, в големите фирми".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..