Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературата и преходът след 1989 година

| Интервю
Снимка: Културен център на СУ

Днес и утре в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" ще се проведе научна конференция на тема "Литературата и преходът след 1989 година". Конференцията е в рамките на научния проект "Преходът след 1989 г. – интерпретации на историческата промяна, социалния опит и културната памет в съвременната българска литература". 

Това е нещо като заключителна конференция на изследването, което правим повече от 3 години, каза пред БНР доц. д-р Ани Бурова - литературен критик и историк.

По думите ѝ преходът е сложен период, сложно явление, което преплита в себе си всякакви перспективи, гледни точки и събития

"Българският преход е интересен с това, че той продължава твърде дълго или поне нашето усещане за него е като за нещо, което не е свършило, не е окончателно, някак не е съвсем успяло, въпреки че историците слагат горни граници на прехода, опитват се да намерят някакви преломи, в които той е свършил. Като че ли нашето съзнание на съвременници говори друго - усещане за някакво вечно настояще. Това е най-важното - да си дадем сметка, че трябва да осмислим този период, да сложим някаква дистанция точно на осмислянето, на рефлексията. Това са процеси, свързани със съвременността, но като се замислим началото на прехода е преди повече от 30 години - това вече не е съвременност, това е близко минало. Мисля, че е най-важно да започнем да го осмисляме не само научно, но и като негови съвременници. Ще бъде много добре и важно да започнем да осмисляме този период и случилото се в него, за да можем да си обясним и настоящето, в което живеем - до голяма степен корените му са там", обясни доц. Бурова. 

Специално за литературата, преходът свърши с идването на XXI век, смята Мари Врина - Николов, френска българистка и преводачка. 

"Аз съм свързана с България от 1973 г., и аз преживях 89-а - бях тук и си спомням еуфорията и големите надежди. Падането на Стената стана в много лош момент. Вероятно нашите надежди нямаше как да се сбъднат. Имам чувството, че от началото на века това, което се случва с българската литература, е в крак с това, което се случва в европейската и може би световната литература", коментира тя. 

Може би от 3-4 години българската литература придобива най-после видимостта и признанието, което трябваше да спечели много по-рано, изказа мнението си Мари Врина - Николов. По думите й върхът на този момент е бил връчването на наградата "Букър" на Георги Господинов.

Следващата седмица Мари Врина - Николов ще бъде удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Софийския университет.

Интервюто на Силвия Великова с доц. д-р Ани Бурова и Мари Врина - Николов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06
Росен Босев

Сарафов поиска възобновяване на делото за клевета срещу журналиста Росен Босев

Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес.  Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..

публикувано на 21.02.25 в 11:06

Депутатите създадоха временна комисия за проблемите на безопасността на движението

Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..

публикувано на 21.02.25 в 11:02

Работа в студа навън: Какво трябва да знаем?

Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

публикувано на 21.02.25 в 11:01

ПП и ГЕРБ в спор: Всички предложени кадри за регулаторите ли са свързани с Пеевски?

ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС определят..

публикувано на 21.02.25 в 10:35