Десетки плевенчани почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника в Гаровата градина на площад "Иван Миндиликов" беше отслужена панихида. Граждани поднесоха венци и цветя.
"Не познавате онези дами с фризирани коси и перли на врата, нито онези мъже, лъхащи на чистота и винаги елегантни. Не познавате библиотеките им, грамофонните им плочи, цигулката, пианото. Не ги познавате, защото са избити. Днес отдаваме почит и признателност на тях – жертвите на комунистическия режим – на т.нар. Народен съд, който с жажда за мъст издава присъди. На 1 февруари 1945 г. е осъден и унищожен българският елит. Издадени са над десет хиляди присъди. Избити са над четири хиляди семейства. Хиляди хора са безследно изчезнали или изпратени в трудови лагери“, разказа Ралица Таслакова от "Демократи за силна България“.
Пазим паметта жива, за да се помни това черно петно в нашата история и никога да не се допуска отново, заяви тя.
Плевенчани разказаха:
"Болшинството сме потърпевши. Много неща съм преживяла. Дядо ми е бил по лагерите цяла година. Обърнаха всичко по домовете ни. Този строй сега повече ми харесва".
"По този начин са премахнали интелигенцията, защото явно им е пречела. Аз имах трудности, защото дядо ми е бил народен враг".
Историята припомни и Милчо Илиев, председател на БЗНС.
"От 2011 г. се приема тази дата да се чества за помен на всички, които са осъдени от Народния съд. Това е едно голямо петно в нашата история.
Тук беше паметникът на Ленин. На 24 март 1991 година го свалихме. Комунистите толкова ги беше страх, че не никой не дойде да се съпротивлява.
Комунизмът е най-лошото нещо, което се е случвало в българската история. На този ден сме длъжни, като наследници на хората, които винаги са се борили срещу тази власт, да идваме тук, за да си спомняме, че такова нещо повече не трябва да се случва".
Жители на Пазарджик ще протестират пред сградата на средно училище "Георги Брегов" с искане "Да се спре насилието в училищата". Поводът е разпространените пред ден клипове, на които се вижда как четири момичета от 6-ти, и 7-ми клас нанасят жестоки удари на своя съученичка. Нападението е станало на метри от училище по време на междучасие. Снощи..
Часове преди срещата на Доналд Тръмп с украинския лидер Володимир Зеленски американският президент каза, че изпитва голяма доза уважение към своя колега. Доналд Тръмп прогнозира, че днешната му среща със Зеленски ще бъде много добра, като допълни че усилията за постигане на мир се развиват бързо. Коментарът на Тръмп беше направен след срещата..
Очаква се парламентът да обсъди свалянето на депутатския имунитет на четирима народни представители от партия "Възраждане", поискано от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Oбвинител номер 1 внесе в 51-вото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на четирима..
МОН разполага с данни, че в частния Европейски политехнически университет в Перник не се осъществява реален учебен процес, а вместо това функционира легален канал за мигранти . Това съобщи в сряда пред парламентарната комисия по образование просветният министър Красимир Вълчев. По думите му, проверяващи от ведомството били изгонени от..
Над 5000 мартеници излага в Монтана директорка на детска градина от Враца, която за поредна година се включва в предпразничната кампания. 90 души продават мартеници на традиционния базар в града. За първи път базарът е разположен на една от алеите на обновения площад "Жеравица" . Николинка Гигова е родена в Монтана. Директорка е в..
Продължителните ледени дни с температури под нулата унищожиха почти 100% от кайсиевите насаждения в Силистренско. На места градусите достигнаха до –24. Щетите са в процес на установяване. Резултатите от ниските температури са трагични , коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на УС на Добруджанския овощарски съюз:..
Мексиканските власти обявиха, че са екстрадирали в Съединените щати 29 трафиканти на дрога, сред които много известни наркобосове. Стъпката се коментира като безпрецедентен жест на Мексико към Вашингтон в опит да избегне налагането на мита. Сред екстрадираните е наркобосът Рафаел Каро Кинтеро, изключително влиятелен - бос на босовете в Мексико през..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..