Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средновековна кръчма разкриха великотърновските археолози

Разкрит ли е кварталът на порока в столичния Търновград?

Снимка: Здравка Маслянкова

Средновековна кръчма на осем века излезе при изграждането на новите водопроводи във Велико Търново

На великотърновските археолози се наложи в края на миналата година да правят спасителни разкопки в траншеите за новите водопроводи по улица „Ксилифорска“, където е бил един от оживените квартали на столичния град по време на Втората българска държава

За работата разказа в "Рано в неделя" археологът Илиян Петракиев:

„Доста дълго трасе от близо 600 метра, за съжаление, доста тясно и трудно за работа. Широчината на този изкоп в основата е около 60-70 см, но въпреки това има доста интересни структури“.

Обектът се оказал по средата на пътя и затова се наложило да бъдат спрени от движение две от възловите автобусни линии от градския транспорт на Велико Търново.

Илиян Петракиев

Археологът Недко Еленски покрай смяната на водопроводите по ул. „Ксилифорска“ в стария град на Велико Търново е открил 4 черепа, които се проучват, както и три кумански пещи.

За съжаление, проучвания там в широк периметър са невъзможни, но разкритите артефакти при спасителните разкопки са повече от любопитни, допълни още Петракиев:

„В последния етап имах частта да попадна на една много интересна яма, която успяхме да спасим буквално в последния момент и от нея излязоха 13 почти цели съда – 12 кармични и един стъклен, средновековни. Такава концентрация от цели съдове в една яма аз поне за първи път срещам. Съдовете са доста интересни като форма“.

Александра Янакиева и Веселина Стоянова работят по реставрацията на няколко съда и когато всичко е готово, ще дадат повече информация, но открехнаха завесата, че при спасителните разкопки - намерените керамични кани са с по три дръжки.


Еднотипността на съдовете от преди осем века води до интересна хипотеза.

Това категорично е средновековна кръчма в квартала на порока, коментираха археолозите Илиян Петракиев, проф. Хитко Вачев и директорът на великотърновския музей д-р Иван Църов.

През 2023 г. археолози на Регионалния исторически музей във Велико Търново са правили спасителни разкопки и при изграждането на новите кръгови кръстовища в града. През миналия археологически сезон бяха проучвани няколко археологически обекта, финансирани от държавата или с подкрепата на Община Велико Търново. С държавна субсидия бяха проучвани два обекта в Никополис ад Иструм.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06