Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдан Янку: Много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации

| Интервю
Снимка: БТА

От Атина до Брюксел - гневни фермери изкараха тракторите от нивите и блокираха улици, магистрали и площади. В Германия, Франция, Нидерландия, Белгия, Гърция, Италия, Полша, Румъния - общото в протеста им е недоволството от високите цени на горивата и непосилните еко изисквания на ЕС. 

"Знаем, че трябва да съобразим производството си с климатичните промени, но от Брюксел ни заливат непрекъснато с нови и нови изисквания", недоволства председателят на Белгийската аграрна камара Хендрик Вандам. Това оскъпява производството и никой не казва кой ще плати сметката - земеделците, данъкоплатците или потребителите.

Протестът не е само за пари - излялото се недовоство е израз на принципно несъгласие с политиката. Поглед към съседна Румъния, където снощи протестите на фермерите и превозвачите бяха прекратени след споразумение с правителството. В понеделник се очаква да бъде сформирана междуведомствена комисия, която заедно с протестиралите до вчера да набележи и предприеме необходимите мерки за изпълнение на поставените искания - за субсидиите за дизелово гориво, цените на застраховките, бързината на изплащане на субсидиите и на инспекцията на товарите на граничните пунктове.

Три седмици продължиха протестите в Румъния с конвои от трактори и тежкотоварни камиони, блокади по пътищата към Букурещ и други големи градове в страната. За недоволството в Румъния ще чуете от Богдан Янку, социолог и преподавател от Университета за политически науки и публична администрация. С него се свърза колегата от Радио България Владимир Митев.

Предисторията на тези протести е войната в Украйна. Голяма част от румънските фермери останаха с непродадена продукция в складовете. Когато се постигна споразумението за износ на украинско зърно, торове и други продукти, румънските превозвачи се насочиха към транспорта на украинската земеделска продукция, а местните фермери не успяваха да продадат своята залежала стока. 
Протестиращите имат обаче и други проблеми, свързани с политиката в селското стопанство през последните няколко години. Става дума за орязване на някои привилегии, с които се ползваха земеделските производители в цяла Европа. Известно е, че този сектор беше свръхсубсидиран, а сега отпадат редица стимули. 

А недоволството на превозвачите е основно заради повишената цена на застрахователните полици, както и заради искания за по-добро заплащане в международния транспорт. Общото между фермерите и превозвачите е, че искат да отстояват позициите си на два ключови сектора в румънската икономика. 

- Споменахте войната в Украйна и вноса на украински селскостопански продукти като съществена причина за протестите. Каква роля играят изискванията за спазване на все по-строги еко-стандарти в ЕС? 

- Не е задължително това изрично да се споменава от протестиращите по време на демонстрациите по площадите, но недоволството от зелените политики в земеделието се излива в социалните мрежи. В различните платформи има групи, които ясно се противопоставят на екологичните стандарти в ЕС. Например фермерите недоволстват, че трябва да оставят известен процент от нивите си необработени, за да се възстанови почвата, и смятат, че не получават субсидия за тези площи. А това не е така - субсидията включва и необработената площ. 

Един от проблемите, които виждам като човек, който изследва този сектор през последните 10 години, е, че много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации. Не се води диалог. От моя гледна точка това е сериозен проблем.  

- Как си обяснявате факта, че почти едновременно в няколко европейски държави фермерите излязоха на протест? Какво ги обединява и какво ги различава?  

Това, което до голяма степен ги обединява, е проблемът с цените на горивата. Така се връщаме към първичната причина - войната в Украйна. Всички знаем, че енергийните разходи скочиха заради войната. Но голяма част от земеделските производители все пак получиха компенсации за това. Вероятно обаче тези компенсации не отговарят на очакванията им. 

Между другото, трудно е да се формулират причините за протестите и реакцията на управляващите, защото в условията на тази война липсват актуални данни. Трудно е да се формулират някои лесни за изпълнение политики. Румънските фермери са недоволни от повишените акцизи върху горивата. Но това, което различава протестите у нас и другаде, е националистическата окраска, която придоби протестът в Румъния. На демонстрациите виждаме една бутафорна сценография с протестиращи мъже, облечени в носии. 

- Лидерът на националистическата партия SOS, сенатор Диана Шошоака, свика през януари протест в Букурещ, но той не се превърна в масова демонстрация. Има ли опасност националистите да яхнат протеста на земеделците? 

- Влиянието на г-жа Шошоака е силно онлайн, в социалните мрежи, където има много последователи. За сега обаче те не излизат да я подкрепят по площадите. Не съм сигурен обаче, че това няма да се промени. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчват наградите "Рицар на книгата"

Асоциация "Българска книга" ще връчи тази вечер годишните си награди "Рицар на книгата". Поводът - днешния 23 април, който се отбелязва като световен ден на книгата и авторското право. По случай Деня на книгата известният български художник проф. Греди Асса ще представи тази вечер в Столичната библиотека изложбата си "Изгорелите книги",..

публикувано на 23.04.25 в 08:10
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус: Огромен дефицит в бюджета на СЗО

Ръководителят на Световната здравна организация призна, че съкращаването на финансирането от САЩ е довело до огромен недостиг на средства в бюджета на агенцията на ООН, което я е принудило да намали обема на дейността си и да съкрати персонал. Това съобщи АФП. "Отказът на САЩ да платят вноските си за 2024 г. и 2025 г., съчетан с намаляването на..

публикувано на 23.04.25 в 08:02
сирене

КЗК глоби две предприятия заради наличие на краве мляко в овче сирене

Комисията за защита на конкуренцията  санкционира две млекопреработващи предприятия заради наличие на краве мляко в овче сирене. Глобата е за над 1 млн лв. Производството е образувано след извършено предварително проучване на КЗК по повод публикации за несъответствия в съдържанието на овче сирене през 2023 година.   От комисията уточняват, че..

публикувано на 23.04.25 в 08:00
папа Франциск

Папа Франциск се сбогува скромно със света

България е благословена от Бога страна, защото двама папи са я посетили - папа Йоан-Павел II и папа Франциск. Други висши духовници на католическата църква пък са минали или живели в България и след това са станали папи - Формоза през IX век и папа Йоан XXIII през ХХ в. Това каза почетния епископ на Католическа епархия Свети Йоан XXIII..

публикувано на 23.04.25 в 07:59
Марко Рубио

Рубио с план за Държавния департамент. Ще бъдат закрити над 130 офиса

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обяви план за преструктуриране на Държавния департамент, в рамките на който ще бъдат закрити повече от 130 офиса по света. Целта на плана е да оптимизира американското външно ведомство и да синхронизира дейността му с целите на администрацията в Белия Дом.  Рубио, заяви, че Държавният департамент е станал..

публикувано на 23.04.25 в 07:56

На заседание днес: МС приема законодателната и оперативната си програма до юни

На редовно заседание се събира правителството. Министрите ще приемат законодателната и оперативната програма за своята работа за периода март - юни. Изменения и допълнения в устройственият правилник на Министерството на вътрешните работи ще одобри кабинетът по предложение на МВР министъра. Одобрение ще получи и проект на Меморандум за..

публикувано на 23.04.25 в 07:51

Премиерът е в Бургас за церемония след изграждането на дълбоководно корабно място на пристанището

Премиерът Росен Желязков е на посещение в Бургас. Той ще присъства на официална церемония по повод приключването на проекта "REBIRTH28" за изграждането на ново дълбоководно корабно място на пристанище "Запад". Целта на проекта е терминал "Запад" да стане достъпен за големи кораби и контейнеровози с газене до 15 метра. С близо 180 млн. евро..

публикувано на 23.04.25 в 07:49