Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са разликите между грип тип А и грип тип В?

Проф. Георги Попов: Грипът води до сериозни усложнения при хронично болните пациенти

Проф. Георги Попов, д.м.н, началник Клиника по инфекциозни болести в УМБАЛ "Софиямед"
Снимка: Софиямед

Грипната инфекция навлиза в организма при срещата с болни хора или при контакт със заразени повърхности.  Ако проявявате симптомите на грип като температура, втрисане, болки в мускулите, главоболие и кашлица,  то е нужно да започнете лечение веднага. 

"Клинична разлика в протичането на грип тип А и грип тип B няма, по-скоро разликите са във възрастта, каза за "Хоризонт" проф. Георги Попов, началник на Клиника по инфекциозни болести в болница Софиямед:

"Тип А засяга крайните възрастови групи - деца до 3 години и възрастни хора наз 65 години, то тип B засяга хората в активна възраст, която по презумция не се е срещала с него.

Има разлика и във възприемчивостта. Младите хора в активна възраст, които не са се срещали с него са по-заплашени от тип В.

Има и минимална разлика в етимологията на лечението на тип А и тип В - имаме два ефективни препарата срещу тип А, но по-малко ефективни при тип В. Иваче симптоматичното и патогенетичното лечение е едно също.

Болните не трябва да прибягват при самолечение, особено ако са рискови групи - бременни, деза до 3 години, възрастни над 65 години, особено хората с тежки хронични заболявания, предупреди проф. Попов.

При тези пациенти може да има усложнения на респираторния тракт, отити, синузити, пневмонии, миокардити и перикардити, гравоболие, менингити, менингоенцефалити, до синдром на Гилен - Баре, глумеронефрити.


"Усложенията биват първични - от самия вирус, и вторични - от насложената бактериална инфекция. Усложненията от самия вирус най-често са хемарогични, а вторичните бактериални инфекции често не наслагват стрепто стафилококови инфекции, което прави лечението по-трудно и се включва антибиотик.

Много често може да се насложи и атипични бактериални причинители - като микоплазмена пневмония, хламидийни пневмонии, които пък изискват по-специфично антибиотично лечение, те не са чувствителни към всички класове антибиотици, каза още проф. Попов.

Той посочи, че трябва веднага до първите три дни да се започне лечение от началната симптоматика.

"Антибиотичното лечение при грип трябва много добре да се прецени кога да започне, за да не се закъснее, каза още инфекционистът.

По думите му в момента върлува Омикрон, има и доста чести реинфекции.  Дори при имунизираните срещу Covid-19.

Вече е късно за противогрина ваксина, но може да се направи профилактика с антивирусни препарати по една таблетка на ден, при хора, които имат контакт с болен в къщи, допълни проф. Попов.

Висока хигиена, дистанция и носене на маски, проветряване на помещенията е неспецифичната профилактика, която е важно да спазват хората.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Пловдив проверяват случая с починалото дете след зъболекарска манипулация

В Пловдив се очаква здравният министър Силви Кирилов и агенция "Медицински надзор" да проверят на място какво точно се е случило в частната клиника в града, в която е била извършена зъболекарската манипулация на починалото 6-годишно дете. Продължава проверката на РЗИ-Пловдив по казуса. Окръжната прокуратура в града разследва за..

публикувано на 08.04.25 в 10:19

Мадрид с проект за защита на местните фирми от митата на САЩ

Испанското правителство работи по нов проект за защита на местните фирми след новите мита, наложени от Съединените щати. Очаква се една от мерките да бъде осигуряването на линия от гаранции на обща стойност 5 милиарда евро. Загубите на испанските компании, предизвикани от новите тарифи, няма да се смятат за причина за фалит. Това означава,..

публикувано на 08.04.25 в 10:19
Протест в рамките на национална стачка в Солун, 28 февруари 2025 г.

Гърция: Журналисти стачкуват с искане за по-високи заплати

Журналистите в Гърция стачкуват днес с искане за повишаване на заплатите и в подкрепа на националната стачка утре. Журналистите от всички медии участват в протестните действия. От тази сутрин са прекратени новинарските емисии. Исканията на гръцките журналисти са за увеличаване на заплатите, прекратяване на наемане на работа с временни..

публикувано на 08.04.25 в 10:00

Плевен е домакин на информационна среща за проекта "зелени затвори"

Плевен е домакин на информационна среща за проекта "зелени затвори", който се реализира в партньорство с Норвежката корекционна служба. Пилотно са избрани местата за лишаване от свобода в Плевен и Белене. Целта е пред местната власт и общественост да се даде гласност на разработената идейна концепция и механизмите за привличането на..

публикувано на 08.04.25 в 09:52

Китай с остра реакция на заплахата на Тръмп за допълнителни мита

Китай реагира остро на заплахата на американския президент Доналд Тръмп да наложи допълнителни мита в размер на 50% върху китайските стоки. Пекин няма да се поддаде на "изнудване" от страната на Съединените щати и "ще се бори докрай", заявиха от китайското министерство на търговията, след като президентът Тръмп предупреди, че ще наложи..

публикувано на 08.04.25 в 09:48
Лидерът на

Крайнодесните партии в Испания набират сила

Крайнодесните партии в Испания набират сила. Ново социологическо проучване показва, че формациите "Вокс" и "Партито свърши" биха събрали почти 17% от гласовете при парламентарни избори. Данните показват, че, ако испанците гласуват сега, партия "Вокс" би получила 14,1 на сто - с 2% повече от резултата на последните парламентарни избори. Новата..

публикувано на 08.04.25 в 09:42

Владимир Владимиров за AI: Основният въпрос за европейците е да не изпуснем духа от бутилката

Използването на изкуствен интелект вече дълбоко е навлязло в ежедневието на много голяма част от хората в България. Но политическа, технологична или каквато и да било дискусия почти отсъства. Това коментира пред БНР анализаторът Владимир Владимиров. Над 42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи бърз..

публикувано на 08.04.25 в 09:10