Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“

Соня Хачикян
Снимка: Личен архив

Софи Вияр е немска журналистка и успешна авторка на романи, които ни представят живота на личности и събития променили света. Това прави и в най-новата й книга излязла на българския пазар „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“, посветена на създаването на Айфеловата кула. За живота на създателя й Гюстав Айфел, както и за ролята на дъщеря му Клер разказа издателят на книгата Соня Хачикян в предаването „Понеделник вечер“.

„За някои хора Айфеловата кула е била вдъхновение, но в онези времена, говорим за края на 19-ти век, когато Париж е център на световното изкуство, там са събрани известни автори, писатели, художници, една интелектуална общност с особено мнение за красивото и привкус за класическо изкуство. Това, което се случва е, че когато фирма „Айфел“ печели конкурса за създаване на някаква красива атракция, която да е символ на световното изложение в Париж през 1889-та и разкриват техния проект, те се сблъскват с една огромна опозиция именно от хора на изкуството. В книгата е застъпена много сериозно тази тема, както и въобще всички около проектирането и изгреждането на кулата“ сподели още Соня Хачикян.

Оказва се, че хората, които подкрепят създаването на кулата са онези, които вярват в бъдещето и търсят нов символ на изкуството, който да впечатли света. Въпреки мнението на много важни за времето си личности, които смятат, че подобно „желязно чудовище“ ще загрози Париж. Сред тях са Александър Дюма – син, Ги Дьо Мопасан и Жак Гарние. Новаторите се оказват и победители в спора за създаването на Айфеловата кула, водени от грандиозните идеи на семейство Айфел.

„За Гюстав Айфел има доста информация. Той е един много успешен инженер, който в младостта си не е бил особено прилежен ученик. От тогава си е бил по-насочен към изкуството. Има интересен живот. По-интересното, което се разбира в тази книга е, че както всяко голямо нещо създадено на този свят, то не се прави от един човек – трябва голям екип. 

Често се споменава, че и зад всеки успял мъж стои една жена. В случая на Гюстав това е дъщеря му. Съпругата на Гюстав умира много млада. Те имат пет деца и най-голямата му дъщеря Клер само на 14 години трябва да се превърне в майка на останалите деца и домакиня. За това става и толкова отговорна и съвестна. Впоследствие се превръща и в неговата дясна ръка, благодарение на която той успява да постигне този величествен проект“ – допълна Соня Хачикан.

Официалното представяне на „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ от Софи Вияр ще се състои този четвъртък, 8 февруари от 18.30 в бар „Синтезис“.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В празничното великденско издание на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Гостува ни журналистът, член на екипа на УНИЦЕФ и опероман Ивайло Спасов. Разговаряме на една от любимите ни теми – културен туризъм, а разказът му ни пренася на спектакъл на операта “Тоска“ от Пучини на..

обновено на 05.05.24 в 23:11
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Ние много по-често се молим за нещо, отколкото да благодарим на Бога!

"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници , както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска . " По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан . Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи,..

публикувано на 05.05.24 в 16:55
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01