На 21 януари отбелязахме 100 години от рождението на най-чаровната наша оперна певица - Катя Попова.
В живота бе много красива и елегантна, грациозна, със завладяваща усмивка, естествена и добронамерена, а на сцената - великолепна певица и въздействаща актриса, веднага правеше впечатление. Още я помня като Манон от операта на Масне, Йоланта от едноименната опера на Чайковски, Маргарита от „Фауст“ на Гуно, Наташа от "Война и мир" на Прокофиев, Зорница от "Луд гидия" и това са само част от ролите, с които завладя нашата публика и остави носталгичен спомен у всички.
Катя Попова е родена на 21 януари 1924 г. в Плевен. От малка свири на пиано и дори се подготвя да кандидатства като пианистка в Музикалната академия, но променя решението си, когато започва вокалната си подготовка и специалистите откриват, че има прекрасен сопранов глас. Завършва Академията в класа на известната педагожка Мара Маринова Цибулка.
Дебютът ѝ в Софийската опера е на 3 ноември 1947 г. в малката роля на Есмералда от „Продадена невеста“ на Бедржих Сметана. За музикалната ѝ подготовка помагат големият наш оперен диригент Асен Димитров и певицата Катя Спиридонова, а в периода 1955/1956 специализира в Болшой театър.
Постепенно навлиза в лиричния сопранов репертоар на Софийската опера и получава много покани за гостувания в чужбина - Австрия, Англия, Белгия, Италия, Куба, Унгария, СССР, Италия, Япония и др. Най-голямото си признание българката получава във Франция, където на сцената на Опера комик пее най-френската оперна героиня - Манон, а в Парижата Гранд опера - Маргарита от „Фауст“.
И в момента, когато Катя Попова получава международно признание и започва голямата ѝ кариера по света, през 1967 г. тя загива при самолетна катастрофа.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени за изкуството на Катя Попова на редица наши известни музиканти - един от тях е на големия български тенор и виден вокален педагог Илия Йосифов, който е бил неин партньор дълги години. Чуйте изказването му и изпълнение на певицата, съхранени в съкровищницата на Радиото.В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..