Какви са традициите, мъдростта и разбирането за живота, култивирани хиляди години в историята на култури, които са много на изток от нас. Така наречената източна философия съдържа в себе си баланса и взаимодействието на енергиите, кръговрата в природата и петте елемента - метал, вода, дърво, огън и земя.
Колкото повече знаем за тях, толкова повече научаваме за света, в който живеем. В същото време, човекът е част от този свят, затова източната философия преподава и добрата връзка със себе си, изследването на себе си, самовглъбяването, успокояването на ума.
" Обикновено когато подарявам цветя като икебана, влагам положителна енергия и символи, за да може човек да се почувства щастлив и да се наслади на енергията, разказа за "Нощен Хоризонт" Мирослава Иванова, майстор по икебана.
Той сподели, че има отдавна интерес към източните философии, може би заради практиките за самоусъвършенстване, които са много древни и водят до интересни резултати.
Мирослава Иванова представи своята иновативна изложба в Културен институт - "Красно село" , вдъхновена от природата. Може да бъде видяна до 13 февруари. Мирослава Иванова е ученичка на най-модерната школа по икебана в Япония и популяризира това японско изкуство в България.
"Дзен е клон на будизма, религия, но за мен лично той е философия, по-скоро начин на живот, по-скоро начин на усещане света, сподели за "Хоризонт" Камен Грънчаров. Той практикува енергийни и медитативни източни практики повече от 25 години и е един от организаторите на Чи фест в България.
"Дзен ни учи да се фокусираме върху тук и сега, да се фокусираме върху това, което правим, а не да се опитваме да правим сто неща едновременно, за да можем да даваме най-доброто от себе си в момента, допълни още Камен.
А Мирослава сподели, че започва да се занимава с икебана заради Камен. Заради неговата страст и интерес към японската култура, японските изкуства, а философията на тези източните народи започва да ги разбира много по-късно:
"Може би, когато вече бях напреднала в икебана с цветята, дори бях вече учител в икебана, тогава започнах да разбирам части от тази философия, тъй като икебана е процес и колкото по-нагоре вървиш и научаваш повече неща, толкова повече научаваш и за себе си, започваш да разбираш другата култура и също да прилагаш и пренасяш част от тази култура в своя живот - смирение, извинение, подходи, които преди години са ме учудвали, сега разбирам защо се правят, допълни още Мирослава.
"Има доста прилики и разлики на българите с източните народи, както и между източната и западната култура, но в днешно време, което е трескаво и забързано, хората не могат да отделят повече време за вглъбяване и успокоение. Залети сме с прекалено с информация...
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...