Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страхът на жена, стигнала до операция от рак на гърдата, трябва да бъде минимален

Д-р Ваня Митова съветва жените, сблъскали се с диагнозата, да търсят големи центрове и опитни лекари

Над 80 процента от жените в Европа, при които се налага операция на гърдата заради онкологично заболяване, успяват да я запазят. 

Това разказа в интервю за "Хоризонт" д-р Ваня Митова, началник на отделението по хирургия на гърда към столичната Университетска специализирана болница по онкология „Проф. Иван Черноземски“.

У нас този процент е по-нисък, но лекарите разполагат с все повече техники за съхраняване на този символ на женствеността.

Д-р Митова е специалист в областта на реконструктивната хирургия на гърда, каквато се прилага при пациентки, преминали оперативно лечение на рак на гърдата. Също така когато туморът е на по-неудобно място, предимно във вътрешните квадранти на гърдата. При мултицентрични тумори или при пациентки с по-големи тумори, които са били на предоперативна химиотерапия, и след това е възможно запазването на гърдата чрез различни техники. 


„Идеята на реконструктивната хирургия е от една страна да се запази органа, от друга – да е онкологично издържано това оперативно лечение, и в същото време да не пропускаме естетиката, която в миналото се е подценявала за сметка на живота“, обясни д-р Ваня Митова.

По думите й вече има много техники за запазване на гърдата, но те зависят от характеристиките на заболяването.

„Дали биологията на тумора, неговата големина, разположението му, ангажирането на кожа и други характеристики позволяват тази гърда да бъде запазена“.

Според д-р Митова все повече жени получават така наречените органосъхраняващи операции.

„В България този процент не е толкова голям и причините са много. Те се крият в това, че пациентките са диагностицирани в по-късен стадий. В това, че здравеопазването е така организирано, че тези жени се разпиляват по малки болници, където за съжаление няма целия наличен ресурс за извършване на по-сложен обем от оперативна дейност. За съжаление не всички хирурзи са подготвени за целия арсенал от оперативни техники, които могат да се използват. Късното поставяне на диагноза остава водещо за този по-нисък процент“.


За напредъка в реконструктивните техники д-р Митова дава като пример поставянето на импланти, включително под формата на зърно и ареола на гърдата.

„Те се поставят с локална упойка, без да се налага пациентката да влиза в обща анестезия. Отделно от това има техники за т.нар. медицинско татуиране – при него се правят абсолютно идентични ареола и зърно, каквито има на другата гърда. В чужбина, в някои болници има медицински татуист в самото отделение – най-често това е обучена медицинска сестра, която прави невероятни неща“, разказа д-р Ваня Митова.

Снимки: личен архив.

Още за особеностите на реконструктивната хирургия можете да чуете в звуковия файл.  



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50