Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията. Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка, защото засега военната професия е една от трите регулирани. 

Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат – комуникационни системи за обслужване на въздушно движение, четиримата са най-близо до това в бъдеще да използват знанията си от цивилния живот за професия в армията. 

Засега само Таня е посетила Висшето военновъздушно училище в Долна митрополия, като част от съвместното сътрудничество с Висшето училище по телекомуникации и пощи. Но и Димитър, и Георги, и Стоян виждат потенциал цивилните знания да бъдат полезни за военните.

Стоян засега не е мислил да става военен с цивилните си знания. Използването на цивилните знания във военната професия е възможно - все още при определени условия. Едното е цивилните да минат военна подготовка. Това обяснява полковник Милен Илиев. Той е началник на отдел "Образование и квалификация" в дирекция "Управление на човешките ресурси в отбраната" в МО. Полковник Илев посочва, че друго от условията е залегналото в закона - че военната професия все пак е регулирана и без специфично обучение за функционирането на армията, няма как хора с цивилни знания да постъпят на служба.

"За цивилен български гражданин, завършил висше училище, единственият му шанс е по тези дефицитни специалности - може да се реализира веднага. Съществуват специалности, които са дефицитни за армията - право, финанси, фармация, психология, спорт, IT, енергетика, ветеринарна медицина. При тези специалности ние приемаме български граждани и те се реализират като офицери, но те не са от кариерата, а са в професионално кариерно поле. Обявяваме конкурси за такива хора. След приемането им като офицери, преминават военна подготовка и се реализират в професионалното поле за развитие", обясни той.

Само 8 - 9 процента от офицерите във въоръжените ни сили са хора, идващи от цивилните университети, казва полковник Милен Илиев от МО. И признава, че по-големият недостиг идва от системата на отбраната. Полковник Илиев отчита, че от години има практика командирите да насърчават подчинените си да учат цивилни специалности - знак, че армията търси решения за недостига само в рамките на системата.

"Насърчаваме войниците и сержантите, придобили гражданско висше, защото тях можем по-лесно да ги направим офицери с такова образование. При право, финанси - като дойдат цивилните, те се насочват към тези специфични специалности, но там нямаме недостиг".

Дори и близките роднински връзки с военни – братя, бащи и семейна история, не са достатъчни за студенти като Таня, Димитър, Георги, Стоян да изберат военната професия за в бъдеще. Въпреки че поколението на второкурсниците от Висшето училище по телекомуникации и пощи би посрещнало положително решението за военно обучение на цивилни.

Засега минуси не се виждат, защото няма конкурентни предложения за военното обучение на цивилни.

Трябва да осигурим елементарна начална военна подготовка на младите хора, призова за първи път от старта на дебата президентът Румен Радев.

Подкрепи го и служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, който, докато беше зам.-министър, отложи за края на този месец писането на Стратегическия преглед на отбраната в частта му за военното обучение на цивилните. 

МО засега има законодателни решения, припомня полковник Милен Илиев от Дирекцията за човешките ресурси в отбраната. И за тези промени обаче трябва политически консенсус.

Репортажа на Добромир Видев чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Политиката ни заприлича на пътищата ни - дупки и кръпки

Нашата политика заприлича на нашите пътища – много дупки и много кръпки . Това каза пред БНР бившият служебен регионален министър арх. Иван Шишков. Според него политиката трябва да излезе от пътищата, а отношението към този процес трябва да е еднозначно и в една посока : "Всички ние трябва да направим така, че в рамките на следващите 4-5..

публикувано на 14.07.24 в 10:14