Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ловеч се организира възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата

Снимка: Пламен Христов

В Ловеч тази вечер се организира традиционното Национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата Васил Левски, тази година под надслов "151 години безсмъртие".

По рано през деня годишнината от гибелта на Левски ще бъде отбелязана и с гражданско поклонение пред паметника му в двора на Къкринското ханче.

Рано сутринта от Ловеч до Къкринското ханче ще тръгне традиционният туристически поход "По стъпките на Апостола", който преминава през историческата местност "Пази мост".

От 11.00 часа в двора на Къкринското ханче доброволци он НД  "Традиция" с историческа възстановка ще пресъздадат залавянето на Васил Левски, а пред паметника му там паметта на Апостола ще бъде почетена с гражданско поклонение и поднасяне на венци и цветя в знак на признателност към делото му.

Кулминацията  на възпоменателните събития по повод годишнината от гибелта на Левски е Националното факелно шествие под  надслов "151 години безсмъртие".

То се организира за 11- ти пореден път от патриотичното гражданско сдружение "Ловчанци", поясни Пламен Найденов:

"Мотивацията е цялата емоция от това нещо, че нещо толкова мащабно се прави именно тук в нашия град, на което цяла България се възхищава. Да почетем паметта на Васил Левски в неговата революционна столица".

Шествието ще тръгне в 19.00 ч. от центъра на Ловеч, ще премине по улиците на стрия квартал "Вароша" и ще завърши пред най-внушителния паметник на Апостола, който се издига на хълма над града. И тази година се очаква в него да се включат хиляди патриоти от цялата страна, в знак на признателност към делото на Васил Левски.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки. От..

публикувано на 11.02.25 в 08:19

Съдийската колегия на ВСС изслушва съдия Мирослав Петров по казуса с Нойзи

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет се очаква да изслуша съдия Мирослав Петров по казуса за оказан му натиск от прокуратурата заради делото "Нойзи". Това трябваше да стане на заседание на Колегията миналата седмица, но то беше отложено заради липса на кворум. Тогава пред сградата на ВСС се събраха представители от сдружението..

публикувано на 11.02.25 в 07:57

Днес е Европейският ден на спешния номер 112

Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..

публикувано на 11.02.25 в 07:53
Росен Желязков

Премиерът Росен Желязков участва в AI форума на високо равнище в Париж

Продължава визитата на премиера Росен Желязков във френската столица Париж, която е домакин на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект (AI Action Summit). От Министерския съвет съобщават, че се очаква днес той да се включи в дискусия за бъдещето на изкуствения интелект и неговото приложение. Макрон: Франция ще..

публикувано на 11.02.25 в 07:49
Стефан Бакалов

Стефан Бакалов: Настоящето и бъдещето ни ще бъде определяно от полусинтетични и синтетични наркотици

" Настоящето и бъдещето ни ще бъде определяно от полусинтетични и синтетични наркотици . Те започват да се произвеждат във все повече държави". Това заяви пред БНР  Стефан Бакалов, началник на Отдела за борба с наркотрафика в Агенция "Митници". В Европа най-често се употребяват електронни вейпове с вещества, близки до канабиса , обясни още..

публикувано на 11.02.25 в 07:38
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп се закани да няма изключения за митата върху вноса на стомана и алуминий

Американският президент Доналд Тръмп повиши значително митата върху вноса на стомана и алуминий, като заяви че няма да бъдат правени изключения. Новите плоски нива на митата са 25 процента, което е значително повишение спрямо досегашните 10 на сто.  Със заповедта се премахват и изключенията за отделни държави, споразуменията за квоти, както..

публикувано на 11.02.25 в 07:38

Националният център за безопасен интернет отбелязва 20 г. от създаването си

Националният център за безопасен интернет ще отбележи 20 години от създаването си. Датата съвпада с международния Ден за безопасен интернет, който от 2004 г. насам се отбелязва всеки втори вторник на февруари. Центърът ще представи постигнатото за две десетилетия в защитата на децата и семействата в дигиталната среда, както и актуални..

публикувано на 11.02.25 в 07:33