Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не ни достига, за да разберем, че зависимостта е болест?

Двама реабилитирани зависими с личната си история: Мислехме, че сме на върха на света!

"Първата крачка е ти да кажеш, че имаш нужда от помощ"

Отдавна философията, науката и религията разглеждат човешкото тяло като единство на дух и материя. Отдавна търсят връзката между тях. Отдавна търсят пътя на щастието в синхрон между двете. Вече знаем, че "връзката" между физическото и умственото битие е нервната система. Макар и последната никога да не е била проумявана напълно. Стари са опитите да бъде манипулирана, да бъде управлявана, така че човек да се чувства, поне за малко, напълно щастлив. Човечеството открай време е открило лесен начин за това чрез различни форми на зависимости, които се превръщат в лесен метод да "избягаш" поне за кратко от света. Да се чувстваш щастлив, дори и без причина в един измислен свят. Докато рушиш създаденото в реалния.

Какво не ни достига, за да разберем, че зависимостта е болест? За проблемите в обществото вследствие употребата на психоактивни вещества или употребата е вследствие на проблемите в обществото - това е темата в "Нощен хоризонт"

Ана, Мина Варсано-Варийска и Ники (от ляво на дясно)

"Горда съм, че днес тук са Ани и Ники, сподели за БНР Мина Варсано-Варийска, основател на център за терапия на зависими "Отново Аз" и главен терапевт.

А Ана и Ники са реабилитирани зависими

"При мен всичко започна на много млада възраст - на 13 години, като повечето младежи на тази възраст започнах с марихуана, а в гимназията преминах през купища други наркотици и накрая стигнах до хероина, който беше най-пагубният от всички наркотици за мен.

Чак на 20 годишна възраст успях да намеря изход от всичко това, когато родителите ме изпратиха в лечебно заведение. Там се запознах с Мина и имах възможността да се включа в този прекрасен проект и да мога да участвам в "Отново Аз", за да съм насреща за хора, които искат да се спасят, както за мен е имало помощ.

Когато употребяваш наркотици си мислиш, че си на върха на света и никой не може да разбере, че си в контрол на цялата ситуация, когато реално не си. Не исках да приема реалността, че съм подвластен на нещо, мислех, че аз съм най-силен, че няма нищо над мен, но реалността беше, че аз бях една черупка за зависимостта си по това време, сподели пред "Нощен Хоризонт" Ники.

Днес той е на 22 години, щастлив и спасен от зависимостите чрез много голямата помощ на семейството и хора, които му повярват и не го изоставят. 

"Беше ми трудно първо да призная, че съм зависима, аз съм в момента на 23 години, а се лекувам от 19 годишна. Родена съм в България, но израснах в Люксембург като ученичка, а там е характерно, че на много млада възраст се започва с алкохола, каза за "Хоризонт" Ана.

"Мислех, че това е нещо нормално и аз исках също да експериментирам. Сама пробвах от алкохола, от тревата, но не знаех колко далеч мога да стигна...

На 18 г. започнах с други субстанции, но аз имам и хранително разстройство, анорексия с булимия, не се харесвах как изглеждам.

Имах зависимост и към алкохол, и към наркотици - още в първия момент, в който пробвах, знаех, че ще стана зависима, но това не ме притесняваше, просто си мислех, че това е новият ми начин на живот...

Аз тогава не исках и да се справям...но започнаха психозите, не можех да спя, гледах колко мога да издържа...

Семейството ми беше първото, което реагира, сестра ми, казаха ми, че така не може да продължава, те ми помогнаха да започна лечение, разказа още Ана.

Тя е за шести път се лекува в центъра "Отново Аз", била е и по психиатрии, в други центрове:

"Сега вече разбирам, че най-после съм готова да кажа - СТОП, да ми се помогне от други хора, защото осъзнавам, че сама не мога да се справя, няма как, поне в моя случай..., сподели още Ана.

Ани и Ники разказаха и за кампанията, която стартират - "Добри дела"


Зависимите, които се възстановяват, приготвят топла храна за бездомни хора, оказват помощ на възрастни хора, санитарна помощ, почистване на гористи площи. Центърът е и в процес на издаване на книга.

Програмата - Психосоциална рехабилитация за зависими от алкохол, наркотици, хазарт, хранителни разстройства "ОТНОВО АЗ" включва терапевтични групи, лична терапия, дисциплинарна работа със зависими по стандартите на психосоциалната рехабилитация. Възможност за избор на времева рамка 1, 3, 6, 9 месеца, в зависимост от нуждите на резидента.

Екипът е от психолози, терапевти по зависимости, хора с личен опит и сертифицирани в областта. Допълнителна медицинска грижа от лекарски екип и проследяване от психиатър.

"Сега разбирам колко път са изминали Ани и Ники, колко трудно им е било, да терапевтичният подход е до живот, но тяхното прераждане, това, че Ники е вече социален асистент, ще ходи и на едно обучение, той е една от моите гордости, защото това е лекът за тази болест - да може човек да се върне към правилата и ценностите, защото когато те са потъпкани по време на употребата и злоупотребата, човек много трудно се връща към тях, нужна е много дисциплина и работа, много доверие, изтъкна за БНР Мина Варсано-Варийска.

Освен психотерапия, трудотерапия, индивидуални консултации, работа с близки на зависими, програмата включва и следните образователни дейности: Интензивно изучаване на чужд език, писмено и говоримо (английски и френски); Курс по готварство; Уроци по пиано и солфеж; Интензивен курс по фотография, операторско майсторство; Духовни практики - йога, бойни изкуства, грънчарство, ръкоделие, дърворезба и други дейности, насочващи към ценности, духовност и култура; Възможност за дистанционно търсене на работа, след 6-ия месец; Помощ при намиране на подходяща работа, в зависимост от личността на резидента.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13