Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не ни достига, за да разберем, че зависимостта е болест?

Двама реабилитирани зависими с личната си история: Мислехме, че сме на върха на света!

"Първата крачка е ти да кажеш, че имаш нужда от помощ"

Отдавна философията, науката и религията разглеждат човешкото тяло като единство на дух и материя. Отдавна търсят връзката между тях. Отдавна търсят пътя на щастието в синхрон между двете. Вече знаем, че "връзката" между физическото и умственото битие е нервната система. Макар и последната никога да не е била проумявана напълно. Стари са опитите да бъде манипулирана, да бъде управлявана, така че човек да се чувства, поне за малко, напълно щастлив. Човечеството открай време е открило лесен начин за това чрез различни форми на зависимости, които се превръщат в лесен метод да "избягаш" поне за кратко от света. Да се чувстваш щастлив, дори и без причина в един измислен свят. Докато рушиш създаденото в реалния.

Какво не ни достига, за да разберем, че зависимостта е болест? За проблемите в обществото вследствие употребата на психоактивни вещества или употребата е вследствие на проблемите в обществото - това е темата в "Нощен хоризонт"

Ана, Мина Варсано-Варийска и Ники (от ляво на дясно)

"Горда съм, че днес тук са Ани и Ники, сподели за БНР Мина Варсано-Варийска, основател на център за терапия на зависими "Отново Аз" и главен терапевт.

А Ана и Ники са реабилитирани зависими

"При мен всичко започна на много млада възраст - на 13 години, като повечето младежи на тази възраст започнах с марихуана, а в гимназията преминах през купища други наркотици и накрая стигнах до хероина, който беше най-пагубният от всички наркотици за мен.

Чак на 20 годишна възраст успях да намеря изход от всичко това, когато родителите ме изпратиха в лечебно заведение. Там се запознах с Мина и имах възможността да се включа в този прекрасен проект и да мога да участвам в "Отново Аз", за да съм насреща за хора, които искат да се спасят, както за мен е имало помощ.

Когато употребяваш наркотици си мислиш, че си на върха на света и никой не може да разбере, че си в контрол на цялата ситуация, когато реално не си. Не исках да приема реалността, че съм подвластен на нещо, мислех, че аз съм най-силен, че няма нищо над мен, но реалността беше, че аз бях една черупка за зависимостта си по това време, сподели пред "Нощен Хоризонт" Ники.

Днес той е на 22 години, щастлив и спасен от зависимостите чрез много голямата помощ на семейството и хора, които му повярват и не го изоставят. 

"Беше ми трудно първо да призная, че съм зависима, аз съм в момента на 23 години, а се лекувам от 19 годишна. Родена съм в България, но израснах в Люксембург като ученичка, а там е характерно, че на много млада възраст се започва с алкохола, каза за "Хоризонт" Ана.

"Мислех, че това е нещо нормално и аз исках също да експериментирам. Сама пробвах от алкохола, от тревата, но не знаех колко далеч мога да стигна...

На 18 г. започнах с други субстанции, но аз имам и хранително разстройство, анорексия с булимия, не се харесвах как изглеждам.

Имах зависимост и към алкохол, и към наркотици - още в първия момент, в който пробвах, знаех, че ще стана зависима, но това не ме притесняваше, просто си мислех, че това е новият ми начин на живот...

Аз тогава не исках и да се справям...но започнаха психозите, не можех да спя, гледах колко мога да издържа...

Семейството ми беше първото, което реагира, сестра ми, казаха ми, че така не може да продължава, те ми помогнаха да започна лечение, разказа още Ана.

Тя е за шести път се лекува в центъра "Отново Аз", била е и по психиатрии, в други центрове:

"Сега вече разбирам, че най-после съм готова да кажа - СТОП, да ми се помогне от други хора, защото осъзнавам, че сама не мога да се справя, няма как, поне в моя случай..., сподели още Ана.

Ани и Ники разказаха и за кампанията, която стартират - "Добри дела"


Зависимите, които се възстановяват, приготвят топла храна за бездомни хора, оказват помощ на възрастни хора, санитарна помощ, почистване на гористи площи. Центърът е и в процес на издаване на книга.

Програмата - Психосоциална рехабилитация за зависими от алкохол, наркотици, хазарт, хранителни разстройства "ОТНОВО АЗ" включва терапевтични групи, лична терапия, дисциплинарна работа със зависими по стандартите на психосоциалната рехабилитация. Възможност за избор на времева рамка 1, 3, 6, 9 месеца, в зависимост от нуждите на резидента.

Екипът е от психолози, терапевти по зависимости, хора с личен опит и сертифицирани в областта. Допълнителна медицинска грижа от лекарски екип и проследяване от психиатър.

"Сега разбирам колко път са изминали Ани и Ники, колко трудно им е било, да терапевтичният подход е до живот, но тяхното прераждане, това, че Ники е вече социален асистент, ще ходи и на едно обучение, той е една от моите гордости, защото това е лекът за тази болест - да може човек да се върне към правилата и ценностите, защото когато те са потъпкани по време на употребата и злоупотребата, човек много трудно се връща към тях, нужна е много дисциплина и работа, много доверие, изтъкна за БНР Мина Варсано-Варийска.

Освен психотерапия, трудотерапия, индивидуални консултации, работа с близки на зависими, програмата включва и следните образователни дейности: Интензивно изучаване на чужд език, писмено и говоримо (английски и френски); Курс по готварство; Уроци по пиано и солфеж; Интензивен курс по фотография, операторско майсторство; Духовни практики - йога, бойни изкуства, грънчарство, ръкоделие, дърворезба и други дейности, насочващи към ценности, духовност и култура; Възможност за дистанционно търсене на работа, след 6-ия месец; Помощ при намиране на подходяща работа, в зависимост от личността на резидента.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13