Обновлението на Дома на културата в Габрово приключи след повече от година и половина. С модернизацията на сградата, емблематична за града, се запазва нейната функционалност и тя ще продължи да е средище на културата и изкуствата. Скоро в нея ще влязат артистите и тяхната публика, а творческите формации ще се върнат в репетиционните зали.
Издига се на хълм в центъра на града и често е оприличаван на дворец. Това е Домът на културата. В сградата, отворила врати преди 60 години, цялостно обновяване не беше правено. След дълго очакване и редица трудности, ремонтът на най-голямото здание от културната инфраструктура в града приключи, остава да бъдат изпълнени довършителните работи в някои помещения.
Сградата вече има нов покрив, вътрешна топлоизолация на външните стени, а дограмата е подменена. Сградните инсталации също са сменени, зрителната зала -с 567 седящи места - е с нов под и седалки с повече място между редовете. По-малките зали, репетиционните и гримьорните също са ремонтирани и оборудвани, нови са и санитарните възли. И нещо изключително важно – инсталирана е отоплителна система на газ, след като дълги години заради студа салонът оставаше неизползваем, в по-голямата част от годината.
Ремонтът обхваща повече от 60 помещения в сградата, която се разполага на 8 хиляди квадратни метра площ. Вложените средства са близо 8 милиона 640 хиляди лева, като половината от инвестицията е осигурена чрез безвъзмездно европейско финансиране. Другата голяма придобивка е съвременната техника, новите озвучителни и осветителни системи и сценичната механизация, осигуряващи функциите на Дома на културата, построен в стил неокласицизъм по проект на архитекта на съвременно Габрово и два пъти негов кмет Карл Кандулков.
Неговият син – арх. Орлин Кандулков, изпълняваше надзора над ремонтните работи. Желанието му и това на местната управа беше автентичният вид, познат на поколения габровци, да бъде запазен.
Освежена е главната фасада, богато украсена с колони от бял врачански камък, завършващи с орнаментирани капители. Реставрирани са и пластичните елементи на покрива, представляващи статуи в цял ръст на хора и коне, част от скулптурното оформление, дело на проф. Илия Илиев.
В интериора с просторни фоайета, постлани с мозайка и стени, облицовани с мрамор, обликът е съхранен, подчертава техническият ръководител от фирмата изпълнител инж. Христо Колев.
"В момента мраморът блести и се отличава, докато преди стоеше тъмен и мътен. Същото важи и за мозайките в цялата сграда. Цялата дървения в общите части и мозайките са автентични. Всички картини, всичко това е запазено. Има козметична промяна само по таваните“.
Дървената ламперия в голямата зрителна зала също е запазена, а с това и прекрасната акустика в салона. Необходимо е да се помисли обаче за пода на сцената, и не само. Във времето ще се търсят възможности за още подобрения, защото този проект не обхваща всички нужди на сградата, пояснява кметът Таня Христова.
"Има много неща, които ще се добавят, но базисното, което е трябвало да направим, е тук. Това са системите, които гарантират микроклимата във всяко едно пространство“.
Влизайки в Дома на културата габровци ще открият онези характерни детайли по вратите и вътрешните стълбища, украсени с розетки от ковано желязо, месинговите полилеи, както и монументалните стенописи с изображенията на Габрово като образователен и индустриален център.
"Това е духът на Габрово. В тази сграда трябва да се пипа внимателно. Всяка сграда може да бъде реконструирана. Избираме да продължим традицията, като инвестираме в решения като енергийна ефективност, комфорт и функционалност. Тази сграда не е със статут на паметник на културата, но тя е в сърцата на габровци“.
Пред този паметник на културата се издига статуя на патрона на Дома - родения в Габрово композитор Емануил Манолов. Централните стълби в подножието му са затворени, заради конструктивни проблеми, които предстои да бъдат отстранени със средства от общинския бюджет. Дотогава ще се ползват страничните подходи към сградата, която габровци са любопитни да разгледат и да си спомнят.
Съвсем скоро Домът на културата ще бъде оживен от артисти и тяхната публика, а в репетиционните ще се завърнат творческите състави.
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..