Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"23 години не се бях връщал в България. Все едно някой ми отвори кафеза и излетях като птичка"

"Кавал парк" - мистиката на българския фолклор, грабнала сърцето на американец

Режисьорът Богдан Дарев: Американската ми мечта нямаше да се сбъдне, ако не се бях свързал с българското в мен

| Репортаж
Богдан Дарев и Александър Еплер
Снимка: Личен архив/Богдан Дарев

Филм за магията на българския фолклор, който няма нужда от преводач – това е "Кавал парк", който тръгва по кината от днес. Документалният филм на Богдан Дарев е заснет по идея на кавалджията Васил Денев и разказва за Александър Еплер, американец от руски произход с необичайна съдба. Еплер е композитор, изпълнител и майстор на оригинални концертни кавали.

За Богдан Дарев бихме казали, че е от онези българи, които са сбъднали "американската мечта". Самият той обаче има друг прочит на нещата. Дарев  е продуцент и режисьор, който живее в Сиатъл от 1995 година, когато бил едва 17-годишен.

"Американската мечта и съществува, и не съществува. Относително е. Сбъднал съм я, но не съм я сбъднал там, а става така, че я сбъдвам тук, в България, което е енигма за разнищване", смята режисьорът на "Кавал парк".

"Когато човек иска да работи и работи и следва мечтата си, тя се сбъдва. Аз имам страшно много приятели в Щатите, на които не им се  е сбъднала мечтата да правят кино или това, което обичат, или пък са в работи, които не ги хранят душевно. Може би един ден за мен ще се каже – ето, той отиде в Америка и сбъдна мечтата си да е кинорежисьор. Но тя може би нямаше да се сбъдне, ако не се бях обърнал към българските общности в Сиатъл и към собствената си култура. Да се свържа с българското в мен и с българската публика там и тук. Защото когато правиш кино в Щатите, ти си в един голям океан."

Богдан Дарев

За да сбъдваш мечтите си, трябва да напуснеш зоната на комфорт, убеден е Дарев, който при пристигането си в САЩ започнал да работи за китайски ресторант за 1000 долара на месец. После се наложило да чисти тоалетни.

100-минутният "Кавал парк" е сниман и в България, и в АмерикаТова е пореден документален филм и втори пълнометражен за Богдан Дарев.

"23 години не се бях връщал в България. Всеки разговор, на който съм сядал в кафене с българи, е бил за това как един ден ще се върна. И в момента, в който това стана, беше все едно някой ми отвори кафеза и аз излетях като птичка. Излетях и "полудях", споделя режисьорът.

С героя на лентата – Александър Еплер, се започнали през 2011 г. За коледен концерт за българските деца се чудили кой да свири българска народна музика.

"Казаха ми – има един чешит, много е странен, той ще ти вземе много пари. Аз реших да го намеря. Той дойде, свири на децата, не взе никакви пари. Страшно много се зарадва, че някой го покани от българската общност, която той толкова много обича. Оттогава станахме приятели. Жена ми се запали да свири на кавал и ходи при него на уроци. После остави кавала, аз взех кавала и постепенно се сближих повече и повече с Александър Еплер."

През 70-те години, когато Еплер е тийнейджър, е запленен от българския фолклор.

"Качва се на товарен кораб, който отива към Гърция. Работи черен труд, за да си плати пътя. Минава границата по някакъв начин и се озовава в България, 1971-ва година. И го приемат в академията в Пловдив. Другата част от историята ще я разкажем във филма."

Създателите на "Кавал парк" обещават на зрителите вълнуваща история.

Филмът е създаден изцяло благодарение само на дарения от българи в чужбина, "които милеят за българското, пазят българската култура и фолклор" и от американци, любители на нашия фолклор, изтъква Богдан Дарев.

"Все намирам слънчеви хора, хубави хора около мен. Вярвам, че ние си създаваме този мироглед с нашите мисли, с нашите действия. Може би филмите ми отразяват точно това."

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки: Богдан Дарев, личен архив

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49