Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кавал Парк", или как американец от руски произход се влюби в българския фолклор

Колко силно може да те плени българския фолклор и неговите ритми? Толкова, че да останеш в една непозната дотогава за теб среда, управлявана от непонятна за теб система. Но сърцето ти да говори и да те тегли към тази земя и нейната музика.

Историята на един американец от руски произход - Александър Еплер, оживява във филма "Кавал Парк". Премиерата на филма е днес в Копривщица, защото "това е една Мека, където светът се среща с България", казва в предаването "Изотопия" продуцент, режисьор и сценарист Богдан Дарев.

"Той е особняк, чешит. Можем много да научим от особняците и чешитите. Различна гледна точка, различен поглед, много по-различен живот, отколкото ние можем да си представим, че някой може да живее. Неговата история е точно такава."

Дарев определя Еплер като колоритна личност.

Американецът се озовава у нас в началото на 70-те, когато е само на 16 години. Идва по покана на заместник-министър на културата, за да се учи да свири на кавал.

"Той се качва на гръцки кораб – успява да дойде чак до България, да се появи, без никой да го очаква, изневиделица."

"В Сиатъл точно по това време съществува ансамбъл "Коледа", от любители на българския, балканския фолклор. Те си създават една общност, познавам и други хора, които са били част от него. Те са били хора с труден живот до момента, в който той не се допира до нашия фолклор, до нашата музика, до българския дух", продължава Дарев.

Самият той се запознава с Александър Еплер през 2011 г. Филмът е заснет в продължение на 6 години – в Чикаго, Сиатъл, Харманли, Пловдив.

"Снимките продължиха три години, но целият филм се прави 6 години. Тръгнах с идеята, че ще бъде половинчасов филм като първия ми документален филм, взе че се превърна в пълнометражен."

Александър Еплер свири на три инструмента – балалайка, цимбал и кавал.

Богдан Дарев се вълнува от темата за емиграцията. Признава, че всичко, което заснема, е пречупено през неговите очи, чувствителност и сърце.

"Не се бях връщал в България 23 години", споделя той. Напуснал е страната на 18-годишна възраст през 1995 г., идва си отново през 2018 г.

"Танцувам народни танци и снимам филм. То е потребност да бъдеш свързан с България. Не е само фолклорът акцентът на това пробуждане и завръщане към България. Това е и българският език, отношенията между хората – българите, когато се срещам с тях, виждайки в тях себе си."

Дарев изтъква и друго – когато говори Александър Еплер, му се струва, че "душата на България говори чрез него".

"И го използва да каже на нас, българите, нещо, което трябва да знаем, да осъзнаем и трябва да започнем да го живеем най-вече."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Снимки: www.kavalpark.com

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22