Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Лада Брашованова

Лада Брашованова-Станчева
Снимка: Музей за история на радиото

Имаме повод да си припомним известната музикална историчка и публицистка Лада Брашованова - навършиха се 95 години от рождението ѝ. Тя беше много чаровна личност, винаги усмихната, контактна и естествена. Работила е за различни предавания в Националното радио - много коректна, точна, с богат и разбираем език.

Лада Брашованова е родена на 11 февруари 1929 г. в София. През 1951 г. завършва теоретичния клас на Музикалната академия, а две години по-късно и изпълнителския отдел като пианистка. До 1967 г. преподава частни уроци, пише статии и музикална критика, след това 10 години е завеждащ музикалната редакция във Външнотърговското дружество “Хемус“, а до 1984 г. е завеждащ отдел „Музика“ в Центъра за художествена самодейност.

Членува в Съюза на композиторите и Съюза на учените в България. Удостоена е с орден „Кирил и Методий“ и с международния Моцартов медал за дейността си като лектор - само в чужбина е изнесла над 150 лекции в 8 страни, много пъти е била член на журита на международни конкурси у нас и по света. 

Освен множеството рецензии за концерти и спектакли, Брашованова е автор на студии и книги на  различни теми - като биографии на Моцарт, Берлиоз, Орф, както и поредицата „Велики композитори“, “Мозайка от спомени и премълчани истини“, книга за Васко Абаджиев, озаглавена „Паганини на ХХ век“, “Музикални наблюдения“, “Професор д-р Стоян Брашованов - първият български музиколог“ и др. 

Лада Брашованова почина на 10 ноември 2020 г.

За родителите си и средата, в която е израснала, разказва самата тя в интервю от 2001 г., съхранено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се игаре на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55