Имаме повод да си припомним известната музикална историчка и публицистка Лада Брашованова - навършиха се 95 години от рождението ѝ. Тя беше много чаровна личност, винаги усмихната, контактна и естествена. Работила е за различни предавания в Националното радио - много коректна, точна, с богат и разбираем език.
Лада Брашованова е родена на 11 февруари 1929 г. в София. През 1951 г. завършва теоретичния клас на Музикалната академия, а две години по-късно и изпълнителския отдел като пианистка. До 1967 г. преподава частни уроци, пише статии и музикална критика, след това 10 години е завеждащ музикалната редакция във Външнотърговското дружество “Хемус“, а до 1984 г. е завеждащ отдел „Музика“ в Центъра за художествена самодейност.
Членува в Съюза на композиторите и Съюза на учените в България. Удостоена е с орден „Кирил и Методий“ и с международния Моцартов медал за дейността си като лектор - само в чужбина е изнесла над 150 лекции в 8 страни, много пъти е била член на журита на международни конкурси у нас и по света.
Освен множеството рецензии за концерти и спектакли, Брашованова е автор на студии и книги на различни теми - като биографии на Моцарт, Берлиоз, Орф, както и поредицата „Велики композитори“, “Мозайка от спомени и премълчани истини“, книга за Васко Абаджиев, озаглавена „Паганини на ХХ век“, “Музикални наблюдения“, “Професор д-р Стоян Брашованов - първият български музиколог“ и др.
Лада Брашованова почина на 10 ноември 2020 г.
За родителите си и средата, в която е израснала, разказва самата тя в интервю от 2001 г., съхранено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..