Проф. Снежана Барова, именита пианистка и клавирна педагожка, беше неделима част от музикалния живот на България през втората половина на отминалия век - помнят се нейните концерти с оркестрите в цялата страна, рециталите ѝ, участията в камерни състави - тя беше прочута с невероятната си трудоспособност.
На 9 февруари се навършиха 95 години от рождението ѝ.
Родена е в Бургас, баща ѝ е от възрожденски род от Панагюрище. От 6-годишна учи пиано при майка си, а на 12 се изявява като солистка на Бургаската филхармония. С нея започва да се занимава проф. Андрей Стоянов и през 1946 г. тя постъпва в неговия клас в Консерваторията в София. Същата година е първата ѝ самостоятелна изява с Академичния оркестър, а след това и с Държавния симфоничен оркестър /така са наричали бъдещата Софийска филхармония/ под диригентството на Саша Попов - концерт, в който участват най-изявените ни млади пианистки тогава: Еми Бехар, Дора Лазарова и тя - Снежана Барова.
След като завършва третата година от следването си, пианистката е изпратена да специализира в Московската консерватория. Там има шанса да попадне в класа на най-изтъкнатия клавирен педагог Генрих Нейгауз - учителят на Рихтер, Гилелс, Зак, Малинин и още много други. Дори става негова асистентка.
След завръщането си в България се включва активно в концертната дейност на страната. 20 години е държавен артист към Концертната дирекция. Освен концертите си из цялата страна, гостува в Индия, Куба, Сърбия, Германия, Чехия, Унгария, Румъния, Турция, Гърция и др. и винаги на концертите си изпълнява творби от български композитори. Барова прави впечатление с виртуозната си техника и задълбочената интерпретация. Удостоена е с диплом от Шопеновия конкурс и награда от конкурса на Световния младежки фестивал през 1951 г.
От 1973 г. Снежана Барова започва преподавателската си дейност в Българската държавна консерватория като хоноруван преподавател. След 4 години вече е доцент, а през 1990 г. става професор по пиано.
Снежана Барова почина на 11 януари 2021 г.
Рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" и изпълнение на Снежана Барова можете да чуете в звуковия файл.
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..