Грешката със санирането се повтаря и това се видя при блоковете. Най-ефективно е с 1000 лева да се изолира покрива, защото 50% от загубите на енергия са от там.
Това каза пред БНР на Тодор Славов, експерт от сдружение "За Земята".
Заедно с Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН коментираха цените на електроенергията и енергийно бедните домакинства, както и либерализирането на пазара на енергия.
"70% от домакинствата не отопляват адекватно жилищата си. Големите грешки с тези фондове за саниране са, че често се използват некачествени материали и технологии. Това са също фактори на енергийната бедност", каза Славов.
Той сподели, че от "За Земята" са провели информационна кампания в няколко града.
"Не чакаме държавата, сега идва рецесия. Най-простата мярка, и хората трябва да го разберат, а не да гледат съседите, е изолация на покрива. В рамките на 1000 лева може много добре да се изолира. Над 50% от загубите са от покрива. Масово се хвърлят да правят изолация и нарушават вътрешния комфорт. Това вече се наблюдава като грешка при санирането на блокове и една и съща грешка се повтаряше, няма вентилирани фасади. Така с 20 пъти по-малко инвестиция могат да получат по-добър ефект", препоръча Славов.
Теодора Пенева сподели, че са направили проучване на бюджетите на 8000 домакинства.
"Изводите са, че разходът за енергия е доста висок и се потвърждават и данните на изследването "За Земята". Около 40% от домакинствата в България, които са с доход - след разход за енергия, под линията на бедност. Това са данни за 2021 г., но през 2022 г. са нараснали заради ръста в цените. В България средно се изразходват 15% за енергия. Това е изключително висок процент и това ги кара да се лишават от други неща, за да стоят на топло. Има две групи – уязвими енергийно и енергийно бедни. Това беше изискване на ЕК да се определят две групи. Тези домакинства – енергийно бедни, трябва да се подпомагат с ефективни мерки. А при уязвимите клиенти може да се ползват компенсации при свободен пазар на енергия", коментира Пенева.
Тя припомни, че от 1 юли т. г. започва частичната либерализация и цената на електроенергията няма да се определя от КЕВР, а от МС и ще е базова цена, която се фактурира на гражданите.
"От фактурираната до цената на пазар на електроенергия, която се мени всеки час, ще се компенсира и това би създало проблем. От януари 2026 г. ще се либерализира изцяло пазарът, ще може всеки сам да избира доставчика – три ЕРП-та, и тарифните продукти ще са предмет на конкуренция. А рискът тогава ще се поема не от държавата, а от самите граждани", обясни Теодора Пенева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.На 3 май отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев, известна още като анкилозиращ спондилит - хронично автоимунно възпалително заболяване, което засяга гръбначния стълб и големите стави. Анкилозиращият спондилит е вид възпалителен артрит, който засяга предимно гръбначния стълб, но също така може да обхване тазобедрените стави,..
Жители на Сухиндол излязоха в петък вечерта на протест срещу изграждането на частен фотоволтаичен парк върху 16 хиляди декара земи край града. Гражданското недоволство е породено от това, че проектът за фотоволтаичния парк е започнат без да има обществени обсъждания. Няма извършена оценка за въздействието върху околната среда, а багери са изорали..
Продължава гласуването на румънците в чужбина на първия тур на президентските избори. Гласоподавателите от диаспората имат на разположение и утре, за да дадат своя глас, когато е в и вотът в Букурещ. Според социолозите, лидерът на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците Джордже СИмион е фаворит на първи тур с 30 на сто подкрепа,..
Близо 50 души са били ранени при руска атака с дронове срещу украинския град Харков късно снощи. Кметът на Харков Игор Терехов съобщи в социалните мрежи, че на въздушни удари са били подложени четири квартала. Осем души са били приети за лечение в болница. Сред пострадалите е и 11-годишно дете. На места са възникнали пожари, наесени са щети..
Европейският комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева, която е на посещение в България, ще участва в откриването на мобилна инсталация за производство на рециклирани строителни материали край Кремиковци. Проектът е финансиран със средства на Европейската комисия в размер на 9 милиона и половина..
Все повече майки от ромски произход спазват имунизационния календар и поставят ваксини на децата си. Специалисти от хигиенната инспекция в Монтана разясниха в ромския квартал "Кошарник" ползата от ваксините. Инициативата е по повод Европейската имунизационна седмица. Близо десетократно увеличение на случаите на дребна шарка е отчетено..
В Регионалния исторически музей в Плевен е подредена изложба "Занаятчийски принадлежности", посветена на Деня на труда -1 май. Посетителите могат да видят малка част от "Регионалната сбирка на предмети от бита XIX – XX век" на семейство Мая и Иван Петкови от село Обнова. За да можем да продължим напред, трябва да знаем кои сме и..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..