"По време на войната най-важно е кой ще държи военните министрества, включително и в България, тъй като от там текат най-големите блага и най-големите корупции". Това заяви пред БНР проф. Боян Дуранкев.
Той даде за пример данни от САЩ за увеличението в цената на ракетите "Стингър", която само за няколко години се е повишила седем пъти.
Проф. Дуранкев коментира възстановяването на Украйна след приключването на военните действия.
"Планът за възстановяване, който трябва да се разработи, не е само за Украйна. Европейските страни също имат нужда от възстановяване. Германското правителство публикува информация колко е дало за оръжия. Отпуснатите досега средства за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. са над 16 милиарда евро. Те няма да имат никаква възвращаемост като инвестиции и ще трябва да се запушват пробойните в самия ЕС.
Ако погледнем към Украйна, само това, което до момента има за възстановяване на пораженията, е над 486 милиарда долара. Не бива да се подценява въпросът кой и по какъв начин ще ги плаща. Очертаващата се тенденция сочи, че основният платец ще бъде ЕС.
Ако трябва да се помогне на Украйна след войната, периодът, за който ще се трябва да се възстанови, не е едно поколение-както след Втората световна война. Украйна трябва да се възстанови за 5 до 8 години. Изисква се огромна концентрация на усилия и преразглеждане на много от споразуменията, които страната има. Тя е затънала безнадеждно в дългове. Огромният украински бюджет отива основно за поддържане на армията.
На главата на Украйна много ще тежат сключените международни договори по време на войната. Значителна част от тях е под формата на кредити. Те трябва да бъдат върнати, освен ако добрият Европейски съюз, САЩ и Великобритания не ѝ ги опростят. Представям си, че това е възможно, ако обединеният Запад реши да подпомогне по такъв начин Украйна и да докаже, че за кратък срок – една или две петилетки, Украйна ще може да се възстанови и да заработи по-добре и по-успешно, отколкото до този момент".
Проф. Боян Дуранкев посочи, че след войната Украйна ще бъде изправена и пред проблем с работната сила.
"До този момент напусналите украински граждани са над десет милиона души. 4.2 милиона от тях се ползват от Механизма за временна закрила на ЕС. Те са със своите семейства и са намерили добри условия за работа в ЕС. Няма как да си представим, че ще бъдат склонни да се върнат в Украйна и да помагат за възстановяването".
Той отчете и интереса на страните членки на ЕС – най-вече Полша и Германия, за заместване на дефицитната местна работна сила.
Проф. Дуранкев подчерта също, че има неизгодни за Украйна договори с големите транснационални корпорации, най-вече по повод закупуването на земя.
"Тези корпорации ще успеят по един или друг начин да наложат своите икономически интереси".
Той обърна внимание и на възможността за разширяване пазара в ЕС с допускането на Украйна и негативите, които в момента понасят фермерите от общността.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Временна организация на движението е въведена в Перник заради провеждащия се 31-и Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Служители от „Пътна полиция“ ще се грижат за безопасното пристигане на гостите на празника и насочването им към определените места за паркиране. Допълнителна организация на движението ще има и на подходите към града –..
В Сърбия президентът Александър Вучич призова протестиращите студенти за диалог, както и учреди ново надпартийно движение. Вчера страната беше блокирана от обща стачка заради трагедията от ноември в Нови Сад, при която 15 души загинаха след рухването на бетонната козирка на ж.п. гарата в града. Една от демонстрациите в Белград беше белязана от..
В Братислава десетки хиляди словаци протестираха срещу политиката на премиера Роберт Фицо за сближаване с Москва. Според организаторите подобни прояви е имало в още 20 града. Протестите бяха предшествани от покачващо се политическо напрежение през седмицата. Правителството обвини опозицията и граждански организации, че се опитват да..
Държавният департамент на Съединените щати замрази почти цялата помощ за международно развитие - с изключение на програми за продоволствена помощ и военно подпомагане за Израел и Египет. САЩ са най-големият дарител в света и това перо възлиза на около 60 милиарда долара за 2023 г., или около 1% от бюджета. От заповедта на държавния..
Българското национално радио навършва днес 90 години. На 25 януари 1935 година министър-председателят Пенчо Златев изпраща до Цар Борис Трети за утвърждаване Наредба-закон за радиото, която царят одобрява с указ на следващия ден. Така радиоразпръскването става държавна собственост. По традиция Българското национално радио ще отбележи рождения..
В Кюстендилско за днес е планирана поредната блокада на пътя за граничен пункт "Гюешево" и Северна Македония при село Жиленци. Протестът е под наслов: "Да защитим паметта на Андреа Андонова!". Това е 18-годишното момиче, което загина в края на декември при инцидент с колата си при сблъсък с безстопанствени коне на пътя. "Тъй като не..
Все още се изясняват причините за вчерашния взрив във Банкя. Очаква се огледите на мястото да продължат и днес. Според една от версиите, става дума за проблем с газовата инсталация в самата къща, която е срутена от взрива. По случая тече разследване. Записи от камери на хора, намиращи се близо до мястото на инцидента, показват, че..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...