Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-министърът на регионалното развитие: Дойде краят на безплатното саниране

До 28 март е удължено кандидатстването по втория етап на програмата за саниране

Инж. Огнян Атанасов: Съфинансирането не трябва да е еднакво за цялата страна

Снимка: Община Шумен

Срокът за кандидатстване по втория етап за енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради със съфинансиране от 20% се удължава до 28 март включително. Той се удължава за втори път. 

Кметовете, които тази седмица се събраха на първото си общо събрание след местните избори, поискаха предприемането на действия, които да улеснят включването на гражданите във втория етап на програмата.

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов посочи аргументите:

"Ще остане финансов ресурс по етап 2. Това е моя прогноза отдавна. От нашата община са кандидатствали 6 блока, което надхвърли моите очаквания по принцип заради съфинансирането".

Според него съфинансирането не трябва да е еднакво навсякъде. В София например доходите са много по-високи, подчерта той и апелира към МРРБ да има различен процент на съфинансиране според финансовите показатели в дадена област.


За Кюстендил, по думите му, над 5% съфинансиране е неработещо. Инж. Атанасов смята, че процентът трябва да е нулев за най-затруднените области в страната

"Когато влизат финансовите инструменти, на хората трябва да им се обясни, че те вече имат финансов ангажимент. Тук може да се изпадне в хипотезата - ако след години спрат да плащат - реално може да се стигне до санкции, загуба на собственост. Досега този проблем не стоеше, защото нямаше финансов инструмент. Но когато има финансов инструмент, когато се намеси и банка или компания, нещата стават по-различни. Собствениците трябва да са добре информирани и да вземат своя информиран избор", предупреди кметът на Кюстендил. 

По думите му критериите са напълно безпристрастни и всеки може да пресметне своите точки

Гражданите трябва да имат предвид, че сертификатът за енергийните характеристики на сградите в експлоатация е със срок на валидност до 10 години. Кметът на Велико Търново Даниел Панов напомни поисканата от Сдружението национална програма, която да подпомогне санирането на всички сгради, чиито собственици са кандидатствали, но са останали извън класирането

Вече са проведени разговори в тази посока с регионалния министър Андрей Цеков, обясни Панов. 

"Всички многофамилни сгради, които са останали в списъка за резерва, да бъдат в рамките за срок от 3 години финансирани с определена сума всяка година, за да може всички те да се включат в тази програма. Всички живущи в тези сгради са си платили енергийното обследване, паспортизацията и е редно, след като са участвали и са с по-малко точки от класираните, също да се осигури национален фонд, с който да бъдат подпомогнати". 

Зам.-министърът на регионалното развитие Ангелина Бонева обясни, че е дошъл краят на безплатното саниране. Проверяват се проектите и енергийните обследвания отново ръчно, за да се пристъпи към сключването на договорите. 

Класирането е валидно, ние го проверяваме още веднъж, категорична бе Бонева. 

"МРРБ не отговаря за енергийните сертификати. 2-3 случая са от 2000, които се връщат в класирането", обясни тя. 
Ангелина Бонева
По думите ѝ няма масово нито нарушения, нито измами, а има индивидуални случаи както на измами, така и на грешки и опити за фалшифициране на данни. При нас заради многото жалби и интерес правим ръчна проверка на всяка оценка, за да няма съмнения, посочи зам.-министърът. 

Имаме надеждата и уверението на министър Цеков, че ще наддоговорим малко от средствата, за да може да обхванем, ако някой е бил пропуснат в първоначалния списък, каза още Бонева.
Тя обясни и за удължаването на срока за кандидатстването по етап 2 на програмата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Целта е да се включат повече сгради:

"Това, което можем да направим – да насърчим общините, също и да се удължи една-две седмици срокът, за да подадат общините. Още не е изчерпан ресурсът, защото са малки сградите. Има още 470 млн. лв. и има все още възможност, тъй като бройката проекти е голяма. По схемата 80/20, ако има интерес, има готовност за преговори с Комисията да се допълни този ресурс".

Темата на Таня Милушева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18