Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Крулева, невролог в САЩ: Как се съчетава медицината с изкуството

2
Румяна Крулева
Снимка: Елена Цанева

Румяна Крулева е поредният гост в епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”.

Тя е съчетала медицината с любимите си изкуства и с проектирането и изработването на бижута с вплетени български рози или детайли от вълшебните български шевици.

Румяна Крулева идва преди 20 години на студентска бригада в Щатите и остава тук. Среща едно българско момче и година и половина по-късно вече са семейство. Сега имат двама 13 годишни близнаци. 

А момиченцето, което учи балет от 4 годишна възраст и до сега продължава да обожава танца, но избира за своя професия медицината. Майката на Румяна е рускиня.

Наблюденията й върху живота на възрастните хора са от 7 годишната и практика в болницата, в която работи в района на Чикаго, като медицински фелдшер са че, повече от половината от възрастните хора в САЩ  живеят сами и почти толкова казват, че не могат да разчитат на децата си за съвет или за социална подкрепа.  

"Аз съм се специализирала в неврология. Изключително ми е интересно. Мога да кажа, че може би не всяка седмица, но веднъж на 2 седмици научавам нещо ново,нещо различно. Огромно удоволствие ми доставя работата.

Румяна Крулева

Хората са най-често инсулт, Паркинсон, множественаа склероза, главоболия, разни невропатии, отделно сега и новите болести, разказа за "Закуска на тревата" Румяна Крулева.

"Последните 5 години мога да кажа, че има много нови лекарства, които помагат много на пациентите, но важното е да се хване етапа на болестта и по-този начин да не се влошава състоянието на пациента.

За Алцхаймер има 2 нови лекарства, които се проучват в момента и когато пациента има начални сиптоми може да се помогне, но тези 2 лекарства са все още в изпитателен етап, допълни тя.


"Както сме още в България всички знаем, че Америка е много красива, много привлекателна, хората живеят добре, но културния шок е огромен, като дойдеш в Америка, може би защото са изключително различна култура не е такава каквато е българската. Хората не са толкова топли.Те могат винаги да се усмихват, когато те виждат, да те поздравяват, но в същото време те не са толкова близки един към друг. Студени хора са в това отношение."

"Аз се занимавам и с производство на бижута може би вече 3 години. Започнах покрай пандемията, защото тогава трябваше да си стоиш по-дълго време в къщи, нямаше какво да се прави и това е едното нещо към което се ориентирах. И ми доставя огромно удоволствие, спокойствие, зарежда ме с позитивна енергия.

Преди това никога не бях се занимавала, просто ми харесваше да си купувам бижута, като отивам някъде на екскурзия, като пътешествам винаги съм си купувала по нещо...


Елементите, които включвам като фигури или като изображения в бижутата са предимно цветя, голяма част от тях са българската роза и също елементи от български народни шевици.

Мога да кажа, че розите са най-популярни, допълни още Румяна Крулева.


Интервю на Елена Цанева с Румяна Крулева в рубриката "Америка – илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59