Девет месеца не са достатъчно време, за да се направи реформа в образованието и някои от обещаните промени, залегнали в програмата на правителството, са направени от образователния министър, а за други не е стигнало времето. Това мнение сподели пред БНР Силвия Георгиева, журналистка във вестник "Сега".
В предаването "12+3" тя коментира свършеното и несвършеното за 9-те месеца от управлението на правителството в образованието и съответно - от образователния министър Галин Цоков.
"Министърът има енергия, но за момента малко повече се говори. Трябва повече да се действа, нужна е повече смелост. За мен по-важно е той да получи подкрепа от премиера и съгласие от партии, да се споразумеят, че ще се прави истинска реформа в образованието и да няма отстъпление", препоръча журналистката от "Сега" .
"Трябваше доста неща да се направят, написаха една програма в началото на мандат, като някои от нещата са изпълнени, но други по-тежки и сложни и не успяха", каза Силвия Георгиева.
От направените промени тя открои тези в националното външно оценяване (НВО) за 7. клас – втора дата, защото учениците, отсъствали поради уважителни причини – заболяване или др., ще имат възможност да се явят на изпит.
"Цоков, като пое поста, даде да се разбере, че ще се вслушва в мненията на всички страни и даде втори шанс на седмокласниците, което определено е добра стъпка. Наскоро се вслуша и в други родителски мнения – да има повече дни да извиняват отсъствия. Предложението е от 10 да станат 15. Сега вървят директорските конкурси, утре е втората фаза, подготвиха се насоки за работа с изкуствен интелект (ИИ)", направи анализ на свършеното в МОН Силвия Георгиева.
И сподели, че "проблемите, които остават, са много сложни, по-дълбоки и изискват смелост, лидерство и голям консенсус от партиите и правителството".
"Защото сам един министър не може да води такива радикални реформи, системата е закостеняла и се движи по инерция".
Журналистката подели, че са обещани и се очакват нови учебни програми, защото е залегнало в програмата.
"Визията за рамкови учебни програми трябваше да е готова до декември 2023 г. Утре има дискусия в НС, да се очертаят новите пунктове. Но се съмнявам, че до ноември 2024 г. ще са факт тези програми. Беше обещана и нова визия за оценяването, но още не сме видели. Работи се и по вариант за промяна на изпитите за 7. клас - с повече практически задачи, но родителите не са предупредени, въпреки че беше обявено, че сегашните петокласници, когато станат в 7., клас ще са по новите изпити", каза Силвия Георгиева.
И сподели, че за нея е "изключително важен стандартът за качество". Досега двама трима министри са обявили, че работят по "стандарта", министър Цоков твърдял, че е готов, но още нищо не е показано.
"Стандартът е ключов за системата, да за може да се оцени как работи едно училище и всеки учител да получава според заслуженото", обясни журналистката.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..