Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Владиков за любовта и усета да произвеждаш северняшки вина и ракии

Мирослав Владиков
Снимка: Личен архив

"Казвам се Мирослав Владиков, на 41 години, родом от Враца и съм собственик на първия специализиран магазин за северняшки вина и ракии".

В рубриката "Горещи сърца" ви срещаме с Мирослав, за да потърсим красотата и любовта, скрити в бутилка хубаво българско питие.

Ще чуете за света на уискито и неговото производство в родината му Шотландия, за да достигнем до вината и дестилатите от родните северняшки сортове грозде.

Мирослав Владиков е експериментатор и изследовател на качествените напитки и вкусната храна. За него те не са само страст, а професия и начин на себеизразяване и общуване.

"Любовта ми към виното и местните дестилати и ракии се зароди в мен още преди няколко години покрай ресторанта, на който съм собственик. С всеки изминал ден разбирах колко красиви неща на тази тема стават в нашия край.

Мирослав Владиков

Колко нови винарни, колко нови дистилерии за ракия, колко нови насаждения се засаждат. Да не говорим за продукта, който се прави от различните винарни, който излиза на пазара, без да посочвам марки и имена, има винарни, които вадят на пазара на година по 12 -13 различни продукта.

Това за нашия край е изключително. Имаме ракии, които са европейски и световни медалисти. Имаме вина от нашия край, които на европейски фестивали са в топ три.

Тъжно ми става, че хората, които посещват моя магазин, се учудват, че има такова нещо, което се прави в нашия край, разказа още Владиков.

"Една от целите ми, за да създам това кътче е, да покажа на хората какво се случва в нашия край - прекрасни неща, направени от прекрасни хора с много любов, за съжаление, с два пъти повече труд, сподели Мирослав Владиков.


Още по темата от интервюто на Ива Антонова с Мирослав Владиков в рубриката "Горещи сърца".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01