Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училището и войната - ежедневие за украинските деца

Деца, които са родом от освободените територии имат дефицити по определени дисциплини

Снимката е илюстративна
Снимка: Марта Младенова

Училището и войната - ежедневие за украинските деца

"Мамо, ще ми помогнеш ли да реша уравнението 4х+5=13? Мога ли да се включа в час през твоя мобилен телефон" Това са все въпроси, които задават украински ученици на родителите си. Често – в бомбоубежището. Преди малко повече от две години, когато Русия започна пълномащабната си война срещу Украйна, учебните занятия спират. След това се възобновяват, но във всеки регион – по различен начин, коментира в интервю за БНР Ихор Хворостянский, когото срещам в импровизиран кабинет в Министерството на образованието в Киев. Помещението е малко и студено. Оригиналният му кабинет е в друг сграда, но тя е в ремонт след покушение от руска атака.

Хайде на училище, но ...в бомбоубежището

"Министерството на образованието подготви специално помагало, свързано с руско – украинската война. То е направено за училищните уроци и в него се разказва историята на съвместните ни отношения, като става ясно защо се е стигнало до войната срещу нас, за борбата на украинския народ и за победата. За нас беше много важно да поканим психолози при разработката на помагалото, за да не травмираме децата. След всяка информация в него, има и коментар на психолог. Помагалото е ориентирано към деца, които са от най-ранните си ученически години до гимназиалните класове", обяснява образователният експерт.

Разработва се и специален сайт, на който се публикуват различни образователни материали, свързани с поведението при въздушна тревога. В кампанията се въвличат известни личности, а съдържанието е разработено с идеята да се намали травмата сред децата.

Рап музика за успокоение

"Разработихме анимационен клип, музиката в който е изпълнена от известна украинска рап банда, как децата трябва да отидат в скривалището, когато има въздушна тревога. В него се показани различни действия – да си пипнеш ушичките, после да си вземеш раницата, все действия, които успокояват, но насочват децата към това, че трябва да отидат в бомбоубежището", обясни Хворостянский.

За щастие, не всички деца учат в бомбоубежища. Ако детето е родом от селище, което е близо до фронтовата линия, това е реалност. В по-големите градове е създадена организация, така че някои часове да са присъствени – в убежището, други – дистанционни, когато родителите осигуряват безопасността на децата си. В регионите, които са сравнително по-спокойни, занятията се провеждат присъствено. Ако се налага, опитът от Covid - дистанционното обучение помага. Всичко това обаче се отнася за децата, които са в Украйна и живеят в неокупирани територии. По-сериозен е проблемът с децата, които известно време са били в плен или са бежанци – две много различни и чувствителни групи.

Чувствителните групи

"Тези предмети, които се преподават навсякъде по света – като математика, физика и химия, се признават и у нас, ако децата са ги учили в чужбина като бежанци от войната. Ние им помагаме за изцяло украинските дисциплини – като език, география и история на Украйна. Това е важно не само за децата, които са извън Украйна заради войната, но и за тези ученици, които се намират в деокупираните територии", обясни Хворостянский.

По думите му деца, които са родом от освободените територии, не са получили образование около година – година и половина и съответно имат дефицити по определени дисциплини. Създадена е опростена програма, при която те да успеят да попълнят основните знания по пропуснатите предмети.

В краткия си престой в Киев не успях да посетя класна стая, за да видя на практика как се провежда обучението. Видях обаче друга картина – възрастна жена показваше на внука си, когото бе взела от училище, портрета на баща му – един от многото, поставени на Площада на Независимостта. Ако се разходите там, ще видите много украински знамена на Майдана – някои, оставени като хора като мен – с пожелание за победа, каквато я вижда Украйна, други – оставени от опечалени близки.

Как се ходи на училище, когато татко е загинал на фронта? По-добре да не знаем...


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Eurofighter Typhoon в полет.

Испания планира да удвои разходите си за отбрана до 2029 г.

Испания планира да удвои разходите си за отбрана до 2029 г., за да се съобрази с изискванията на НАТО. Това предвижда пътна карта на правителството в Мадрид.  Испания няма да увеличи рязко парите, които харчи за отбрана поне в следващите четири години. В момента страната е на последно място в НАТО по процент от БВП, отделян за военни разходи в..

публикувано на 17.02.25 в 16:47
Европейски комисар по икономиката Валдис Домбровскис.

Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа

Еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи като "реалистична" целта на България да се присъедини към еврозоната на 1 януари догодина, но предупреди, че ѝ остава още много работа. На влизане на заседанието на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) той заяви: "Тази дата е целта, която България си постави...

публикувано на 17.02.25 в 16:41

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването  на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20