Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В нашите класни стаи все повече ще имаме деца от различни култури"

Калоян Дамянов: Трябва да подготвим българските учители да преподават по начин, който е културно сензитивен

"Политиките в сферата на образованието не могат да бъдат изолирани"

| Интервю
Калоян Дамянов
Снимка: Цвета Николова

Над 150 хиляди деца на възраст между 5 и 16 години в България не ходят на училище. А всяка година около 15 хиляди са тези, които отпадат от образователната система, при това още на етапа на началното и основното обучение. Тези тревожни данни изнасят от УНИЦЕФ.

"Причините за отпадане от училище са от различен характер. На първо място те са социално-икономически. Но значение има също, че нашата образователна програма невинаги разполага с достатъчна културна чувствителност. Идеята на приобщаващото образование е всеки да намери себе си в българската класна стая и да постига успехи в нея", обясни пред БНР Калоян Дамянов, директор на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование - София.

Днес и утре в столицата се провежда конференция на тема "Ромската общност и приобщаващото образование – предизвикателства и възможности". Форумът се организира от Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование в София.

"В рамките на два дни с национални и международни експерти ще обсъждаме различни решения на проблема. В дискусията ще се включат и представители на държавната власт, включително министърът на образованието. 

В нашите класни стаи все повече ще имаме деца от различни култури. Кризата в Украйна показа това. Вече имаме доста украински деца. По тази причина се изисква се мултикултурен подход за справяне с предизвикателствата". 

Политиките в сферата на образованието не могат да бъдат изолирани, посочи още Дамянов.

"Те трябва да бъдат свързани с подкрепа в социален план. Международно изследване открива пряка връзка между приобщаващото образование и жилищното настаняване. Част от децата живеят в условия, които не предполагат подкрепа на ученето, а са сериозна бариера". 

"В момента има изострена чувствителност по отношение на всяка различност. Това е общ въпрос за нашата държава, но всичко започва от образованието и класната стая.

Основният фокус на нашия форум е да подготвим българските учители да преподават по начин, който е културно сензитивен", заяви експертът в предаването "Преди всички".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50