Иновативни подходи в приобщаващото образование и иновативни европейски практики – какви са те и приложими ли са в България? Какво представляват училищата "Втори шанс"? Кой дава този втори шанс, кой има нужда от него, каква е целевата група? Тези и други въпроси коментират в "Нашият ден" д-р Поликсeна Хардалова, преподавател в Департамента по Образование към Политехническия университет в Порто, Португалия, вицепрезидент на Асоциация за училища "Втори шанс", и проф. Елена Благоева, Департамент "Чужди езици и култури" в НБУ, експерт и консултант в областта на образованието и образователните проекти.
Повод за този разговор е организираната от НБУ международна конференция "Иновативни подходи в приобщаващото образование".
Училищата "Втори шанс" (УВШ) предлагат ценна възможност за млади хора, които са напуснали училище без диплома и се борят да намерят своето място на пазара на труда и в обществото. Те предоставят отлична възможност за младежите да се върнат по пътя към образованието и заетостта. Като член на Европейската асоциация на УВШ (E2C Europe), тези училища се ангажират да предоставят качествено образование, за да помогнат на младите хора с по-малко възможности и да намерят своя път в живота.
Д-р Поликсeна Хардалова представи училищата "Втори шанс": "Концепцията за училища "Втори шанс" не е нова. Възниква през 1995 г. от Едит Кресон, която по това време отговаря за образованието в парламента на Франция, като форма за компенсация и за интервенция за младежи, които не учат, не работят, не са ангажирани в някакъв вид образователни курсове, създадена като средство за отговор на многото младежи, които имат нужда от втори шанс.
Почти 30 години по-късно в България се опитваме да намерим партньори, които да поемат тези инициативи и да идентифицират свои партньори, с които да работят в мрежа, за да отговорят на нуждите на младежите. Тази нужда е особено актуална днес. В европейски мащаб сега това са около 6 млн. души, които не правят нищо!"
Има мрежа за инициативи "Втори шанс". Във Франция има над 150 такива училища, в Испания – около 60, в Португалия – вече 10.
Проф. Елена Благоева: Идеята се възприе чрез предложението за участие в проекта "Укрепване на мрежите "Втори шанс" в Европа" с координатор Португалия. У нас терминът е "Приобщаващо образование". След 10 години се оказва, че политиката, която се прилага , нас, не е достатъчно ефективна, независимо че има даже заделени средства и бюджетът за образование се увеличи в последните няколко години. Въпросът не е толкова в парите, колкото в начина на мислене как да се справим с тоя проблем. Цялата система има нужда от промяна, от друг поглед, от друг ъгъл, през който да се погледне."
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg