Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Поликсeна Хардалова и проф. Елена Благоева

Иновативни европейски практики в приобщаващото образование

Приложими ли са у нас?

Д-р Поликсена Хардалова и проф. Елена Благоева (вдясно)
Снимка: БНР

Иновативни подходи в приобщаващото образование и иновативни европейски практики – какви са те и приложими ли са в България? Какво представляват училищата "Втори шанс"? Кой дава този втори шанс, кой има нужда от него, каква е целевата група? Тези и други въпроси коментират в "Нашият ден" д-р Поликсeна Хардалова, преподавател в Департамента по Образование към Политехническия университет в Порто, Португалия, вицепрезидент на Асоциация за училища "Втори шанс", и проф. Елена Благоева, Департамент "Чужди езици и култури" в НБУ, експерт и консултант в областта на образованието и образователните проекти.

Повод за този разговор е организираната от НБУ международна конференция "Иновативни подходи в приобщаващото образование".

Училищата "Втори шанс" (УВШ) предлагат ценна възможност за млади хора, които са напуснали училище без диплома и се борят да намерят своето място на пазара на труда и в обществото. Те предоставят отлична възможност за младежите да се върнат по пътя към образованието и заетостта. Като член на Европейската асоциация на УВШ (E2C Europe), тези училища се ангажират да предоставят качествено образование, за да помогнат на младите хора с по-малко възможности и да намерят своя път в живота.

Д-р Поликсeна Хардалова представи училищата "Втори шанс": "Концепцията за училища "Втори шанс" не е нова. Възниква през 1995 г. от Едит Кресон, която по това време отговаря за образованието в парламента на Франция, като форма за компенсация и за интервенция за младежи, които не учат, не работят, не са ангажирани в някакъв вид образователни курсове, създадена като средство за отговор на многото младежи, които имат нужда от втори шанс. 

Почти 30 години по-късно в България се опитваме да намерим партньори, които да поемат тези инициативи и да идентифицират свои партньори, с които да работят в мрежа, за да отговорят на нуждите на младежите. Тази нужда е особено актуална днес. В европейски мащаб сега това са около 6 млн. души, които не правят нищо!"

Има мрежа за инициативи "Втори шанс". Във Франция има над 150 такива училища, в Испания – около 60, в Португалия – вече 10.

Проф. Елена Благоева: Идеята се възприе чрез предложението за участие в проекта "Укрепване на мрежите "Втори шанс" в Европа" с координатор Португалия. У нас терминът е "Приобщаващо образование". След 10 години се оказва, че политиката, която се прилага , нас, не е достатъчно ефективна, независимо че има даже заделени средства и бюджетът за образование се увеличи в последните няколко години. Въпросът не е толкова в парите, колкото в начина на мислене как да се справим с тоя проблем. Цялата система има нужда от промяна, от друг поглед, от друг ъгъл, през който да се погледне."

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05