Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои мащабно залесяване на града. Ежегодно ще се засаждат по 1000 дървета

Разделят Враца на 11 цветови зони. Във всяка засаждат различни дървета

Отвисоко градът ще прилича на пачуърк. Дървесните видове са подбрани след детайлни проучвания

| Репортаж
Снимка: Виктория Топалска

Във Враца започва мащабна кампания за цялостно озеленяване на града. Кампанията е част от инициативата "Зелена Враца". Идеята на местната управа е всеки квартал да има свой характерен дървесен вид. Първите фиданки ще бъдат засадени утре от 9:30 ч. в четири района.

Отвисоко градът да изглежда като цветен пачуърк - това е дългосрочната задача, която си поставя общината. Кампанията е част от инициативата "Зелена Враца".

Калин Каменов Снимка: Ива Антонова

"Една прекрасна идея – всеки квартал в нашия град може да има свой дървесен акцент", казва кметът Калин Каменов и акцентира върху направеното проучване на дървесните видове според позволителен и забранителен списък на МОСВ.

"Кое е подходящо и кое – не е подходящо, кое е студоустойчиво, кое прави добра коренова система, кои са със сравнително здрави стволове, да не са чупливи."

Снимка: Ива Антонова

Цветовото обособяване на зоните е реализирано с помощта на ландшафтни инженери. Така според Каменов ще има яснота и предвидимост къде какво да се засажда, а не хората произволно да засаждат дръвчета, които след време се оказват инвазивни, с отровни плодове или "с коренова система, която след 15 години влиза в мазето на комшийката".

Според предложената от общината схема, градът е разделен на 11 зони, във всяка от които ще има преобладаващ дървесен вид. Така в един квартал ще ухае на липи, а в друг - на акация или люляк. Някои райони ще розовеят от див рошков, а други - от албиция или японска вишна. Някъде ще цъфти и дава плод бадем, а другаде - червенолистна слива.

Снимка: Ива Антонова

Схемата на разпределение на дървесните видове по квартали е публикувана в комуникационните канали на местната управа.

Задачата е дългосрочна, като се планира всяка година да бъдат засаждани по 1000 дървета. На по-късен етап ще бъде изградена поливна система, където е необходимо.

Инициативата започва със залесяване в четири района. Фиданките са дарение, а за засаждането им се разчита на доброволния труд на хората от тези квартали. От общинското комунално дружество ще направят изкопите за засаждане на дръвчетата. Общината осигурява ръкавици и инструменти. Идеята за доброволчеството е не толкова безвъзмездният труд, колкото врачани да се чувстват стопани на своя град. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за нашия микробиом

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01