Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне веднъж на 1 година

Пациентите с хронично бъбречно заболяване са изложени до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент

Пациентите, диагностицирани с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), са изложени на до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент. Опасността да получат инсулт или инфаркт е 6 пъти по-голяма от това да развият бъбречна недостатъчност. Това стана ясно по време на семинар за журналисти – "Болен бъбрек – болно сърце", организиран от "Астра Зенека" - България по повод предстоящия Световен ден за борба с бъбречните заболявания.

"ХБЗ е тясно свързано със сърдечносъдовите заболявания и със захарния диабет. 63% от пациентите с ХБЗ страдат от сърдечносъдово заболяване. Ако човек развие диабет, опасността от увреда на бъбреците и сърцето е много голяма. И обратното – в много от случаите пациентите с увредени бъбреци имат висока кръвна захар и сърдечни проблеми. Това е порочен кръг, от който трудно се излиза. Едното заболяване много често влошава другото", обясни д-р Диляна Николова, началник на отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести "Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда". 

Ето защо пациентите с диабет, високо кръвно, сърдечносъдови заболявания трябва да проследяват редовно здравето на бъбреците си. Това се прави с две достъпни изследвания – серумен креатинин (и изчисляване на скорост на гломерулна филтрация – eGFR) и албумин в урината. Препоръката е пациентите да ги правят поне един път в годината и при стойности извън референтните задължително да се консултират с нефролог. Нефрологът може да изпише съвременно лечение, което да забави прогресията на ХБЗ, да отложи диализата с години и да намали значително риска от смърт.

Бъбрекът страда тихо. В първите етапи на ХБЗ често няма симптоми и единственият начин човек да установи дали бъбреците му работят правилно е чрез редовни профилактични прегледи. “Според сега действащите здравни норми, българите могат безплатно да изследват креатинин и албумин веднъж на 5 години, което е крайно недостатъчно.Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне 1 път в годината. Особено важно е да се промени регулацията, така че хората с диабет, сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане да получават редовно изследване на серумен креатинин и албумин в урината. Когато тези показатели не са в норма, наложителна е консултация с нефролог“, разказа Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ).


Христина Николова сподели, че предстои стартирането на Национална образователна програма за ХБЗ, която АПБЗ ще разгърне в българските болници. „Обезпокоително е, че всеки 5-ти хоспитализиран пациент у нас има данни за намалена бъбречна функция. Важно е да образоваме пациентите за бъбречното им здраве, да ги мотивираме редовно да изследват бъбречните си показатели и да се консултират с нефролог. Това може да спаси живота им“, допълни тя.

Хроничното бъбречно заболяване засяга около 10% от възрастните хора по света, но според експерти в България този процент е по-висок. 

Хроничното бъбречно заболяване преминава през 5 стадия. Нелекувано то може да доведе до развитие на бъбречна недостатъчност или състояние, при което бъбреците работят под 15% от капацитета си. В този случай единственият изход за болния е диализа или трансплантация. Ако заболяването е открито рано и е назначено подходящо лечение и хранителен режим ранните етапи могат да бъдат обратими. 

Симптомите на ХБЗ могат да бъдат суха и сърбяща кожа, по-често уриниране, оток около очите, подути крака и глезени, мускулни крампи, проблеми със съня и концентрацията, липса на апетит и умора.

Основните рискови фактори, които могат да провокират появата на ХБЗ, са диабет, високо кръвно налягане, фамилна обремененост. С напредване на възрастта опасността от появата на бъбречни проблеми се увеличава.

"Най-добрият начин да запазим бъбреците си здрави е като поддържаме кръвното си налягане и холестерола в норма, спазваме подходящ хранителен режим и спортуваме достатъчно, не пушим. Хората с диабет трябва внимателно да следят нивата на своята кръвна захар и да я поддържат в норма, а тези, които вече са диагностицирани с ХБЗ, да спазват стриктно терапията си", допълни д-р Николова.

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пореден санкционен списък на ЕС: Забрана за вноса на алуминий от Русия

Вносът на алуминий от Русия в ЕС ще бъде забранен, ще бъде отнет лицензът за излъчване на нови 8 руски медии, а в черния списък ще бъдат добавени 73 кораба от сенчестия флот на Кремъл. Това се съдържа в 16-ия пакет от санкции срещу Русия, съобщиха дипломатически източници в Брюксел. Очаква се той да бъде одобрен на Съвет "Външни работи" на 24..

публикувано на 19.02.25 в 10:54

Съд потвърди решение на КПКОНПИ за кмета на Горна Оряховица

Административният съд във Велико Търново потвърди решението на Антикорупционната комисия за конфликт на интереси при кмета на община Горна Оряховица Николай Рашков, който е подписал договор с фирмата на своята майка за продажбата на 8 общински терена. В края на последния мандат на предишния кмет на Горна Оряховица Добромир Добрев е проведен..

публикувано на 19.02.25 в 10:42
Деян Колев

Деян Колев: Стереотипите срещу гражданските организации са силни

Положително развитие от последната година и половина е това, че започна финансиране на образователните медиатори със средства от държавния бюджет . Преди това те са били финансирани по европейски проекти. В страната работят около 1300 образователни медиатори. Това обясни пред БНР основателят на Центъра за междуетнически диалог и..

публикувано на 19.02.25 в 10:33

Зумба в подкрепа на борбата срещу рака на гърдата

В рамките на третото издание на Party in Pink Zumbathon започват поредица благотворителни събития в подкрепа на борбата срещу рака на гърдата . Зумбаинструктори и ентусиасти от над 10 града в България за трета поредна година ще издигнат много важна кауза - промяна в статистиката за рака на гърдата. Кампанията има за цел да събере средства за..

публикувано на 19.02.25 в 10:20

И в Гърция бойкотират големите търговски вериги

Гърците днес бойкотират магазините заради високите цени, като особено активни са пенсионерите. "Нито едно евро на търговците", призовават днес в деня на протест срещу високите цени на стоките от първа необходимост. Големите търговски вериги са празни въпреки намаленията, които обявиха днес. Пазаруваме най-необходимото от малките..

публикувано на 19.02.25 в 10:13

"Възраждане" пита министри: Ще участваме ли във военна операция в Украйна?

Депутатите включиха нова точка в дневния си ред, с която ще започнат работа утре. По искане на "Възраждане" ще се проведе изслушване на министрите на отбраната и външните работи за въпросник, изготвен от Съединените щати, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на територията на Украйна. Против..

публикувано на 19.02.25 в 10:12

Мартеници от Кюстендил отново ще зарадват децата в Босилеград

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и група общинари посети Босилеград за поклонението за 152 години от гибелта на Левски. Те занесоха и мартеници и учебни помагала за децата там. Над 100 ръчно изработени мартеници, както и учебни помагала, занесе в Босилеград кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Това се прави всяка години от страна..

публикувано на 19.02.25 в 09:47