Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне веднъж на 1 година

Пациентите с хронично бъбречно заболяване са изложени до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент

Пациентите, диагностицирани с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), са изложени на до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент. Опасността да получат инсулт или инфаркт е 6 пъти по-голяма от това да развият бъбречна недостатъчност. Това стана ясно по време на семинар за журналисти – "Болен бъбрек – болно сърце", организиран от "Астра Зенека" - България по повод предстоящия Световен ден за борба с бъбречните заболявания.

"ХБЗ е тясно свързано със сърдечносъдовите заболявания и със захарния диабет. 63% от пациентите с ХБЗ страдат от сърдечносъдово заболяване. Ако човек развие диабет, опасността от увреда на бъбреците и сърцето е много голяма. И обратното – в много от случаите пациентите с увредени бъбреци имат висока кръвна захар и сърдечни проблеми. Това е порочен кръг, от който трудно се излиза. Едното заболяване много често влошава другото", обясни д-р Диляна Николова, началник на отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести "Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда". 

Ето защо пациентите с диабет, високо кръвно, сърдечносъдови заболявания трябва да проследяват редовно здравето на бъбреците си. Това се прави с две достъпни изследвания – серумен креатинин (и изчисляване на скорост на гломерулна филтрация – eGFR) и албумин в урината. Препоръката е пациентите да ги правят поне един път в годината и при стойности извън референтните задължително да се консултират с нефролог. Нефрологът може да изпише съвременно лечение, което да забави прогресията на ХБЗ, да отложи диализата с години и да намали значително риска от смърт.

Бъбрекът страда тихо. В първите етапи на ХБЗ често няма симптоми и единственият начин човек да установи дали бъбреците му работят правилно е чрез редовни профилактични прегледи. “Според сега действащите здравни норми, българите могат безплатно да изследват креатинин и албумин веднъж на 5 години, което е крайно недостатъчно.Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне 1 път в годината. Особено важно е да се промени регулацията, така че хората с диабет, сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане да получават редовно изследване на серумен креатинин и албумин в урината. Когато тези показатели не са в норма, наложителна е консултация с нефролог“, разказа Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ).


Христина Николова сподели, че предстои стартирането на Национална образователна програма за ХБЗ, която АПБЗ ще разгърне в българските болници. „Обезпокоително е, че всеки 5-ти хоспитализиран пациент у нас има данни за намалена бъбречна функция. Важно е да образоваме пациентите за бъбречното им здраве, да ги мотивираме редовно да изследват бъбречните си показатели и да се консултират с нефролог. Това може да спаси живота им“, допълни тя.

Хроничното бъбречно заболяване засяга около 10% от възрастните хора по света, но според експерти в България този процент е по-висок. 

Хроничното бъбречно заболяване преминава през 5 стадия. Нелекувано то може да доведе до развитие на бъбречна недостатъчност или състояние, при което бъбреците работят под 15% от капацитета си. В този случай единственият изход за болния е диализа или трансплантация. Ако заболяването е открито рано и е назначено подходящо лечение и хранителен режим ранните етапи могат да бъдат обратими. 

Симптомите на ХБЗ могат да бъдат суха и сърбяща кожа, по-често уриниране, оток около очите, подути крака и глезени, мускулни крампи, проблеми със съня и концентрацията, липса на апетит и умора.

Основните рискови фактори, които могат да провокират появата на ХБЗ, са диабет, високо кръвно налягане, фамилна обремененост. С напредване на възрастта опасността от появата на бъбречни проблеми се увеличава.

"Най-добрият начин да запазим бъбреците си здрави е като поддържаме кръвното си налягане и холестерола в норма, спазваме подходящ хранителен режим и спортуваме достатъчно, не пушим. Хората с диабет трябва внимателно да следят нивата на своята кръвна захар и да я поддържат в норма, а тези, които вече са диагностицирани с ХБЗ, да спазват стриктно терапията си", допълни д-р Николова.

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебния правосъден министър Мария Павлова в НС.

Министър Павлова: Ако до 16 януари се приемат промените в ЗСВ, би трябвало да спре процедурата за нов главен прокурор

Според служебния правосъден министър Мария Павлова, ако преди 16 януари депутатите приемат и на второ четене промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), свързани с избора на главен прокурор, ВСС би трябвало да спре процедурата за нов обвинител номер едно, в която единствен кандидат е изпълняващият функциите Борислав Сарафов. Промени в Закона за..

публикувано на 14.01.25 в 13:41
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

НАТО предприема мисия за наблюдение в Балтийско море

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте обяви, че Алиансът предприема мисия за наблюдение в Балтийско море, след инцидентите с повредени подводни кабели през последните месеци, за които има съмнения, че са саботаж. Рюте добави, че постигнатото споразумение предвижда и използване на нови технологии, включително малък флот от морски дронове за..

публикувано на 14.01.25 в 13:41
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

Борис Писториус в Киев: Германия и останалите съюзници стоят зад Украйна

Германският министър на отбраната Борис Писториус пристигна в Киев, за да обсъди допълнителна военна помощ за Украйна и да изпрати сигнал на подкрепа. Визитата на германския министър на отбраната в Киев не беше предварително обявена по съображения за сигурност. Борис Писториус заяви при пристигането си: "Това е сигнал, че Германия, като..

публикувано на 14.01.25 в 13:37
Марта Кос

Марта Кос: Надяваме се РСМ да промени конституцията си

"Надяваме се Северна Македония да промени конституцията си" - това каза еврокомисарят по разширяването Марта Кос пред комисията по външни работи на Европейския парламент. Кос даде за пример Сърбия, с която през декември не е отворен клъстър "Конкурентоспособност", тъй като страната не е изпълнила необходимите ангажименти. "Същото важи и за Северна..

публикувано на 14.01.25 в 13:29

Корнелия Нинова: Икономическа криза ще е двигателят на промяна

Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на БСП, сега лидер на новото движение "Непокорна България", Корнелия Нинова в интервю пред БНР. Според нея прекалено много е времето, което е дал президента Румен Радев преди да връчи мандата. "И..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Петролни складове горят след атака с дронове в Русия.

Украйна съобщи за нанесени въздушни удари срещу обекти в руски градове

Украинските въоръжени сили са предприели мащабна въздушна атака срещу различни обекти, включително и такива от военнопромишления комплекс, в руските градове Енгелс, Саратов, Казан, Бряск и Тула, съобщи висш украински представител. Ръководителят на украинския Център за борба с дезинформацията Андрий Коваленко уточни, че ударите са били..

публикувано на 14.01.25 в 13:24

НЗОК предупреди: Измамници искат пари от името на институцията

От Националната здравноосигурителна каса предупреждават за поредни опити телефонни измамници да изнудват възрастни хора, като се представят за служители на институцията. Те се обаждат на стационарни телефони и използват познатата схема - искане на пари за скъпи операции на пострадал близък или роднина. От Здравната каса се обръщат към..

публикувано на 14.01.25 в 13:02