Какво е да сбъднеш мечтата си след дългогодишен труд, основно нощем? Стефан Иванов от Дряново знае. Той е самоукият илюстратор на историята на някогашната автомобилна компания "Лаурин и Клемент". Стефан вече може да се похвали с изложба в Млада Болеслав, Чехия – там, където чешките изобретатели променят мотолетописите на Европа.
Преди две години в "Изотопия" разказахме историята на Стефан и оповестихме мечтата му.
На 19 Стефан е обещаващ талант в леката атлетика, но инцидент променя живота му. След катастрофа е 14 дни в кома. Следват месеци мъчително възстановяване. За да подпомогне рехабилитацията си, започва да рисува ретро автомобилите на чешката марка от 1895 г., която вече не съществува.
Графиките стават хиляди, а през 2019 г. Стефан издава книга с историята на "Лаурин и Клемент". Още тогава иска да покаже илюстрациите си в Чехия, където започва производството на любимите му коли. След перипетии, глобална пандемия и финансови трудности такава изложба да се случи, тя все пак стана факт. Как се сбъдват мечтите и кои са следващите цели на Стефан? Той разказа отново в "Изотопия" часове преди да потегли към Чехия.
"Това не е крайната цел. Надявам се да е едно от многото стъпала, които да изкача", споделя Стефан и приема предизвикателството да сравни емоцията от пътуването и изложбата с кола.
"Има един много специален автомобил в историята на "Лаурин и Клемент", който, за щастие, все още се пази в Техническия музей в Прага. Той е бил личният автомобил на граф Александър Колобрат. След това е превърнат в състезателен автомобил с многобройни победи, първи места. След това става военен автомобил през Първата световна война. После отново попада в ръцете на графа, модифициран, още по-бърз и мощен. Участва в още състезания през 1921 г. и в момента се намира в музея."
Стефан, заедно с чешките и българските организатори в Млада Болеслав, подготвят изложбата цяла година. "Всички работеха много усърдно", казва дряновецът и допълва: "Лично аз много се радвам, много се вълнувам, защото, колкото и нескромно да звучи, ще се напише история. Това е първата изложба по рода си в света. Никога преди това никой не е правил изложба на "Лаурин и Клемент". Второ, никога преди това не е правена изложба на "Лаурин и Клемент" в града им. Трето, не е правена досега изложба на дадена автомобилна компания, която да разказва за историята ѝ."
Още преди години от музея на майстора на каросерии Йозеф Содомка във Високе Мито изпращат на Стефан 101 фотографии, от които да се учи да рисува, но само ако не ги показва на никого другиго. Стефан спазва обещанието и сега. Надява се да разгледа фотографиите и на музейния архив в Млада Болеслав. Част от тях също не са показвани публично.
Стефан твърди, че в последните две-три години е станал разпознаваем в Чехия, защото качва рисунките си в много местни автомобилни групи в социалните мрежи. Инак смята, че (отвъд ентусиастите) чехите масово не познават добре историята на "Лаурин и Клемент". По-скоро имат информация за най-значимите модели. "Това е добре забравена компания", смята художникът.
Напоследък илюстрациите му стават все по-познати не само в Чехия, но и в други държави, включително в неочаквани страни като Пакистан, Зимбабве и Австралия.
Стефан подчертава и връзката на чешката компания с американския автомобилизъм. И не само:
"Граф Александър Коловрат Краковски, чиято фамилия е от най-старите в Чехия, датира от XIV век, е роден в Америка, след като баща му бяга. След като застрелват принц Вилхелм в дуел, той бяга в САЩ и графът се ражда там, като е малък се връща в Чехия. Той е много известна личност в Австрия и Чехословакия, защото след Първата световна война създава виенската филмова индустрия, австрийската по-скоро, и открива актрисата Марлене Дитрих за света.
Вацлав Лаурин и Вацлав Клемент имат посещение в Америка, при Хенри Форд. Искат да установят поточната линия, защото в Европа тя идва през 1922 г., а те призовават автомобилният свят в Европа да мине към поточната линия за производство. До 1922-ра автомобилите масово се сглобяват на ръка, което отнема много време и материали. За сравнение: през 20-те години, след Първата световна война, ако една компания произвежда 2 000-3 000 автомобила годишно, Хенри Форд е произвеждал 3 000 000 автомобила."
Въпреки че е имал разговори за изложба дори в Дубай, Стефан много иска да отиде в САЩ, защото "американското общество е много отворено към историята на различни автомобилни компании". Надява се да създаде необходимите контакти, за да превърне среднощното си хоби през последните 17 години в работа.
Цялото интервю със Стефан Иванов чуйте в звуковия файл.
Изображения: Стефан Иванов
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат..