Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кадрин Хасанов: Институциите да не бъдат рестриктивни и наказващи, а подкрепящи и развиващи

Човешки права във взривоопасна политически ситуация

Адв. Деница Любенова: Не може да си позволим в 21 век разделение по пол, етнос и сексуална ориентация във връзка с качествата на едно лице да упражнява своята професия

| Интервю
адв Деница Любенова
Снимка: Ирина Недева

В последните 20 години от развитието на демокрацията в България темата за правата на човека не стана приоритет на нито едно правителство. Това заяви пред БНР адв. Деница Любенова от организация "Действие".

Днес е Международният ден срещу расовата дискриминация. Неотдавна в София се проведе и форумът "Права", организиран от "Действие".

"Не може да си позволим в 21 век разделение по пол, етнос и сексуална ориентация във връзка с качествата на едно лице да упражнява своята професия. 

В България, особено през последните няколко години на политическа криза, времето става все по-ненавременно за даване на превес на правата на човека", посочи адвокат Любенова в предаването "Хоризонт до обед". 

Кадрин Хасанов от Асоциация Интегро обясни, че  темата за бедността е много широка. 

"С бедните хора се работи трудно. Когато един човек е беден, той е силно ограничен от това да прилага своите права. В нашата работа се сблъскваме с травмиращи истории за бедността на хора, които до такава степен нямат достъп до обществени услуги, че е трудно да бъдат изведени от ситуацията на маргинализация. 

Много често поставяме бедните хора в една рамка и не си даваме сметка, че за всяко нещо има причини". 

Адвокат Деница Любенова пък обясни, че по време на предизборни кампании много ясно се вижда кои са трите групи, които са обект на омраза и дискриминация – роми, бежанци и ЛГБТИ хора.

Тя открои и проблема с разликата в заплащането при мъжете и при жените. 

Любенова коментира делата за даване на статут на закрила на руски граждани, които са уязвими заради политиката на режима в Русия спрямо хомосексуалните. Там хомосексуалността е квалифицирана като престъпление или болест. 

"В Русия има наказания, включително затвор и коригиращи изнасилвания, които са част от възможните терапии, според тях, за да се върне едно лице към нормалната сексуална ориентация. Най-важното е как България приема тези търсещи закрила лица. Държавната агенция за бежанците все още не може да възприеме тези лица като такива, на които трябва да бъде дадено убежище по смисъла на закона". 

Кадрин Хасанов отбеляза, че очакванията на организацията, която представлява, са институциите да не бъдат рестриктивни  и наказващи, а подкрепящи и развиващи.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17