Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световна премиера на операта “Хората на Борг“

Снимка: МДТ “Константин Кисимов“


На сцената на МДТ “Константин Кисимов“ във Велико Търново се състоя световната премиера на операта “Хората на Борг“ от австрийския композитор Хелмут Нойман по либрето на Оскар Вилнер върху едноименната тетралогия на исланския писател Гунар Гунарсон. Събитието беше осъществено на 19-и март под патронажа на австрийския посланик у нас Н. Пр. Андреа Икич-Бьом, като копродукция на театъра с австрийското сдружение за изкуство и култура “Лилавият лебед“, в партньорство с Австрийско-българското дружество със седалище във Виена, Международното дружество “Елиас Канети“ в Русе, Сдружението на исландците в Австрия и др.

Операта “Хората на Борг“ е написана през 1981 г. в 12-тоновата музикална система, което според организаторите на проекта я превръща в “научен и музикален експеримент от световно значение“. След световната премиера, която се състоя в навечерието на празника на Велико Търново 22-и март, са предвидени гастроли на спектакъла в театъра на Санкт Пьолтен – столицата на област Долна  Австрия, както и в Рейкявик, Исландия.

Диригент-постановчик на спектакъла е Бистра Диляноф, режисьор - Боян Иванов, автор на сценографията и костюмите - Моника Борисова. Международният солистичен състав включва 15 певци от България, Австрия, Исландия, Китай и Беларус. Сред изпълнителите са Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридригсдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, Женю Джао, Джао  Ксиао, с участието на хора и оркестъра на МДТ  “Константин Кисимов“  във Велико Търново.

Сдружението за изкуство и култура “Лилавият лебед“ е основано през 2009 г. във Виена. Негов учредител и председател е д-р Александър Александров - вдъхновител на събития и успешни проекти в Австрия, съчетаващи висока художествена стойност с обществена значимост. Сред благородните каузи са откриване на паметна плоча във Виена на сградата, в която дълги години е живяла  световно известната оперна прима Гена Димитрова;  организирано турне на Хора на слепите “Акад. Петко Стайнов“ в Австрия, както и осъществени два гастрола на Младежка филхармония “Пионер“  във Виена. През 2020 г. д-р Александров създава съвместно с оперния певец Апостол Миленков  мъжкия ансамбъл “Православие“, чиято  мисия е да изпълнява  църковно- славянски песнопения и да допринася за тяхното популяризиране в Австрия.

Преди световната премиера на операта “Хората на Борг“ д-р Александър Александров сподели  в интервю за предаването за музикално-сценични изкуства “Каста Дива“ подробности за проекта. Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Кавалджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23