Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Който днес не заема позиция, не е разбрал какви времена са настъпили"

Проф. Клаус Легеви: Путин не се стреми към отслабването на Украйна, а към нейното изтриване от картата на света

"Днешният Путин следва добре познатата сталинистка традиция на Великата отечествена война"

| Интервю
Руският президент Владимир Путин.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Путин обича да ескалира - както военно, така и вербално: в Киев управлявали нацисти, Украйна всъщност не била самостоятелна държава, НАТО принудила руската армия да влезе с танкове в Украйна, и т.н.

След началото на войната и западната лексика също претърпя промяна - към значително по-остър тон. Политиците все по-често се осмеляват да наричат Путин диктатор, върнал Русия с тоталитарния режим на управление назад в историята.

Германският политолог професор Клаус Легеви публикува наскоро есе за същността на путиновия режим, в което сравнява Путин с други добре известни диктатори от ХХ век. Весела Владкова разговаря с изследователя на политическия екстремизъм:

"Режимът, който изгради Путин в Русия, и нахлуването на руската армия в Украйна носят белезите на фашизма. Според мен по-точното описание на Путин е, че той има сталинско ядро, обвито във фашизъм. Путин наистина съумя да обедини двете форми на тоталитаризъм, познати ни от историята на 20-ти век".

- Въпросът дали Путин е фашист не е банален, както вероятно изглежда на пръв поглед. Но коя е отправната точка за този анализ - сравнението с Хитлер и Мусолини, или все пак с Хитлер и Сталин? И има ли обект за сравнение с фигура от нашето съвремие, проф. Легеви?

- Възможни и основателни са и двете отправни точки. Но по-важно ми се струва да кажа, че сравнение не означава поставянето на знак на равенство. Така стигаме до сходствата между Путин и Тръмп. Такова сравнение е възможно, защото в началото на 21-ви век авторитарният стил на управление се завърна и на много места по света е на път да измести демократичния модел. За разлика от Тръмп обаче, Путин успя да превърне своето управление в диктатура.

При сравнението между Хитлер и Мусолини става дума по-скоро за вътрешни различия във фашизма, който изповядваха фюрера и дучето. Докато при сравнението между Хитлер и Сталин има много прилики, описани от Хана Аренд в книгата й "Произходът на тоталитаризма", при все, че това са два антагонистични режима - Хитлер и Сталин са воювали един срещу друг.

Ако се върнем на фашизма, разговорът става по-сложен, защото Путин всъщност казва, че се бори срещу фашистката върхушка в Украйна. Парадоксално е, но излиза, че Путин се бори срещу стил на управление, който сам е наложил в Русия.

- Казахте, че сравняването означава не само да се посочат приликите, но и разликите. Къде тогава виждате разликите между Путин и фашистките лидери от миналия век?

Путин така и не успя да обедини около себе си масите и да ги поведе, както направиха Хитлер и Мусолини. Той създаде партията "Единна Русия", от време на време си причинява да се окъпе в народната любов, но вероятно сам осъзнава, че никога не е бил и няма да бъде харизматичен лидер.

За разлика от Хитлер и Мусолини Путин не предвожда военизирани чети, както Хитлер - легионите "СС" и Мусолини - черноризците. За разлика от тях, до нахлуването в Украйна Путин не се стремеше към политизирането на обществото, а напротив - той деполитизира и демотивира масите. Путин искаше да държи хората пасивни, далеч от политиката, за да не му пречат да преследва целите си. Едва с влизането на армията в Украйна Путин промени поведението си и се опита да си осигури подкрепата на руснаците с една бърза и успешна война.

Днешният Путин прави точно това - стреми се чрез войната към възхвалата на руснаците. Днешният Путин вече следва добре познатата сталинистка традиция на Великата отечествена война. Сталин е воювал срещу Берлин, Путин воюва срещу "колективния Запад". Посланията на Путин са същите както на Сталин - нашата родина е нападната и ние сме призвани да я защитим.

- Ако сравнявате Втората световна война, или Великата отечествена, каквато е тя за руснаците, и сегашната война на Русия срещу Украйна, коя прилика се налага повече - с Хитлер или със Сталин?

Русия води брутална война срещу Украйна и тя определено има общи характеристики с войната, започната от фашисткия хитлеров режим - пълното унищожаване на един народ. Путин не се стреми към отслабването на Украйна, а към нейното изтриване от картата на света. Не казвам нищо ново - Путин обяви тази цел още преди да нахлуе в Украйна. Някои го наричат геноцид, престъпление срещу човечеството. Също както при Хитлер.

Но има и още нещо, аз го наричам "политическа митология". Вижте как Путин митологизира руската империя, руския език, руския свят. Путин се стреми към връщането на славните руски имперски времена. По същия начин Хитлер строеше Третия райх. Путинският реваншизъм към възстановяване на разпадналия се Съветски съюз е същият както при Хитлер. Това е фашизъм.

- Проф. Легеви, Вие сте критикуван за тези тълкувания на Путин и неговото управление, упрекват Ви, че като политолог вместо да се занимавате с наблюдение и анализиране на процесите отстрани заемате позиция.

- Аз смятам, че заемането на позиция е част от науката. Между другото - смятам това за правилното поведение не само по отношение на войната в Украйна, а и по отношение на други важни теми от нашия живот като климатичните промени например. Политологията се занимава с изследване на политическите процеси, но и със своего рода просвещение.  

- В интерес на истината, най-яростно критикуван е американският историк Тимъти Снайдър. И по този повод Вие написахте: "Ако повече хора бяха чули неговите анализи, може би щяхме да си спестим много неволи в Европа."

- За мен той е изключителен историк, който остро осъждаше пренебрежителното отношение на Запада не само към Украйна, но и към цяла Източна Европа. Снайдър не се умори да пише статии на тази тема, упрекваха го, че се е фиксирал върху Русия и Източна Европа. Но се оказа, че е бил прав с предупрежденията си. Който днес не заема позиция, не е разбрал какви времена са настъпили.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протестното шествие на таксиметровите шофьори в столицата - 20 ноември 2024 г.

ПП със сигнал до КЗК, искат проверка за "Гражданската отговорност" за такситата

"Продължаваме промяната" са изпратили сигнал Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с искане за извършване на проверка на причината за повишаване на цените на застраховката "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Таксиметрови шофьори на протест срещу поскъпването на застраховка "Гражданска отговорност" Таксиметрови шофьори: Не..

публикувано на 20.11.24 в 17:14
Владимир Береану

Владимир Береану: България влиза реално в Шенген през март 2025

В края на март, началото на април с ледващата година България реално влиза в Шенген заедно с Румъния, каза журналистът Владимир Береану в "Нещо повече" на БНР. България и Румъния се движат заедно към пълноправно членство в Шенген, увери президентът "Това каза румънският премиер  Марчел Чолаку и за разлика от нас, те си имат редовно..

публикувано на 20.11.24 в 17:12
Представители

"Възраждане" провеждат срещи в търсене на формула за мнозинство без ГЕРБ и ДПС

В Народното събрание представители на партия "Възраждане" проведоха срещи за формула на управление при съставяне на правителство за правителство без ГЕРБ и ДПС.  Кои парламентарни групи се отзоваха на поканата? В търсене на мнозинство за управление "Възраждане" започна самостоятелни разговори с част от партиите в парламента.  Извън пленарната зала..

публикувано на 20.11.24 в 17:02

МС утвърди датите на религиозните празници на вероизповеданията през 2025 г.

Кабинетът утвърди датите на религиозните празници през 2025 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното. Служителите и работниците, които изповядват тези вероизповедания, могат да ползват, по свой избор, част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници. Католиците у нас могат да изберат да почиват на..

публикувано на 20.11.24 в 16:48
В СОС общинските съветници от групата на ПП-ДБ -

Предложение: Автобусите от градския транспорт в София да спират пред входовете на Централна гара

Автобусите от градския транспорт в София да спират непосредствено пред входовете на Централната гара, а не на булевард "Мария Луиза", на няколкостотин метра оттам - това ще предложат на Столичния общински съвет от групата на ПП - ДБ - "Спаси София" като мярка за подобряване на достъпа на пътуващите с влак. Съветниците предлагат и промени в проекта..

публикувано на 20.11.24 в 16:47
доц.Милен Любенов

Доц. Милен Любенов: При нови избори с още по-ниска активност гласовете на Пеевски биха тежали повече

Напълно очаквано е, че президентът Румен Радев отново сезира Конституционния съд с оглед промяната в състава на КС, тъй като вече има трима нови и двама от президентската квота. Очакванията бяха, че след обновяване на  състава на КС ще се стигне до ново искане.  Това коментира доц. Милен Любенов в предаването "Нещо повече" на БНР...

публикувано на 20.11.24 в 16:34
Ивайло Шотев, Павела Митова, Лена Бориславова, Танер Али, Станислав Балабанов и Николай Денков (от ляво надясно) в НС -  20 ноември 2024 г .

Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС - на дневен ред отново в петък

Народните представители не успяха да изберат председател на 51-ото Народно събрание. Разнобой в редиците на ПП-ДБ предизвика гласуването на кандидатурата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, който днес събра 101 гласа "за", повече от кандидата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян. ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян, а ПП ще подкрепи Силви Кирилов..

публикувано на 20.11.24 в 16:28