Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Габрово с призив: „Не пренасяйте войната от вашите умове в нашите сърца“


Ученици от габровската професионална гимназия по туризъм избраха четките и боите, за да изразят отношението си към войната. Рисуват и показват платната си, за да привлекат вниманието на публиката, склонна да игнорира случващото се, само защото не е у нас. Работите бяха подредени в изложба в училището, а техните автори получиха покана да гостуват с творбите си.


В едно от просторните училищни фоайета на гимназията по туризъм са изложени 18 платна. Създадени са от техните автори с посланието „Не пренасяйте войната от вашите умове в нашите сърца“. Творбите им са вдъхновени от стрийт арт изкуството на анонимни посланици на мира, чийто работи обсъждат в часовете по история с техния учител Венцислав Велинов.

На страниците на ученическите тетрадки започнали да се появяват рисунки.

Така се събира групата на художниците. Най-напред искали да изрисуват кабинета по история – с бележити личности и места, символни за националната и световната история. Ентусиастите изработили проект, направили скици и тогава дошла новината за предстоящото обновяване в училището, в което попадал и кабинетът по история. Така че засега намеренията за „История между четири стени“, както са кръстили начинанието си, са поставени на пауза, но се захващат с друго - изрисували катедрите за училищното състезание „Ние знаем повече“, а провокирани от темата за войната, поискали да изразят позицията си.

Посланията на творците за мир, за свят, в който насилите и разделението нямат място, са предадени с акрилни бои и стигат до публиката след 5-месечна упорита работа, понякога до късно след часовете. Ментор на художниците става сестрата на едно от момичетата, студентка във Великотърновския университет.


Макар това да са само картини, те ще дадат на хората повод за размисъл – на това разчитат младите хора, които са ученици от различни специалности от 9-и до 12-и клас в гимназията по туризъм.

Това че войната не е у нас, не означава, че не ни засяга, довършват разсъжденията си моите събеседници, които ще разширят публиката си при предстоящите гостувания в други институции в Габрово.

Репортаж на Велина Махлебашиева чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23