Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петгодишният Дима се нуждае от помощ за мозъчна операция в Барселона

| Интервю
2
Петгодишният Дима
Снимка: Личен архив

Зов за помощ за едно украинско дете, успяло да се спаси от войната в родината си, но не и от болестта, с която се бори. Петгодишният Дима, неговата майка Йелизавета и баба му Ирина са намерили подслон в Балчик. Детето е диагностицирано с тежка форма на епилепсия и състоянието му през последните месеци прогресира

Дима има нужда от мозъчна операция в клиника в Барселона, но сумата, необходима за подобно лечение, е непосилна за семейството му. Шансовете за пълноценен живот на момчето зависят от събирането на 53 000 евро. 

Войната, избухнала преди повече от две години в Украйна, прогонва семейството на Дима. Напускат родината си, защото детето има нужда от специализирано лечение, каквото по време на бойни действия, по думите на майка му Йелизавета, няма как да получи. Затова търсят подслон в България и го намират в Балчик. Приютени са в хотел, в който Йелизавета работи като камериерка.

"Ние сме от Херсонска област, град Геническ. Заради военната обстановка у дома ни се наложи да заминем, защото на детето му е нужно лечение. Такова лечение ни предлагат само в Европа. В Украйна с нищо не могат да ни помогнат с нашата диагноза. Той страда от мултифокална централна епилепсия. Отначало диагнозата, която му поставиха, беше Синдром на Уест. След това всичко прерасна в централна епилепсия фармакорезистентна форма, т.е. на нас препаратите въобще не ни помагат. Изпробвано е почти всичко, което съществува като медикаментозно лечение, но нищо не помага".

В денонощните грижи, от които се нуждае Дима, помага неговата баба Ирина. Тя разказва, че внукът ѝ е имал и моменти на подобрение, но сега състоянието му се влошава.

"Димочка не може да се храни сам, аз го храня. Не може да ходи и до тоалетната, само в памперси. Не говори въобще. Имаше време, когато пристъпите прекъснаха за известно време – в самото начало. И той започна да проговаря, а след това пристъпите зачестиха все по-силни и това което казваше бяха мама, татко, баба, някакви животинки, но тъкмо започна и пристъпите се върнаха, речта му секна".

Единственият шанс за Дима е да му бъде направена мозъчна операция. Семейството е проучило вариантите и се спира на клиника в Барселона. Йелизавета споделя с много мъка, че това е надеждата им за пълноценен живот за детето ѝ.

"Нужна му е операция, операция на главния мозък. Могат да ни помогнат в Испания – от Медицински център Текнон ни предложиха операция на главния мозък. Това може да му помогне да се избави от пристъпите. Пристъпите му са страшно много – на ден са по 10 и повече, понякога им губя броя. Има дни, в които следват един след друг, буквално през 5 – 10 минути – не му дават покой. Не може дори да заспи. Ако заспи за минута – две, се събужда с крясъци и плач. Началният също – при него е много силен началният пристъп до тази степен, че спира да диша. Наскоро пак се случи – преустановява дишането и много трудно идва на себе си после. Лекарите вече използваха всичко, което практически можеше да се направи – всички препарати и лекарства. Само операция може да ни помогне. Нужна му е операция, за да спрем припадъците. За това е необходима операция, която струва 53 хиляди евро и ние просто не сме в състояние да съберем такава сума. Нужна ни е помощ! Всеки ден се събужда с пристъп и много дълго отшумява, т.е. през първата половина от деня. Не може да се храни, нищо не иска, следват пристъп след пристъп. Едва привечер състоянието му се подобрява за час – два. Тогава може да си играе с играчките, изправя се, бяга, радва се, но когато се върнат пристъпите, той отново е в лежащо състояние – плаче, крещи, удря се по главата…".

Йелизавета е самотна майка и Дима има само нея и баба си, затова и те се опитват да са силни заради детето, но в тази ситуация не могат да се справят сами.

"Разбира се, това е много страшно. И аз сама понякога се плаша, но се старая да се държа в ръце, защото много добре разбирам, че освен нас, никой друг не може да му помогне. Просто, ако не направим тази операция, както казват лекарите, неговото развитие може съвсем да спре и той да се превърне в жив труп. Аз като майка много бих искала да направим тази операция, ако имах възможност разбира се, да се оперира. Тъй като лекарите дават всички шансове състоянието му да се подобри много след нея – ще се подобри развитието му и пристъпите може да спрат. Т.е. ще имаме пълни шансове за пълноценен живот".

Сумата, необходима за операцията на Дима, е непосилна за семейството, но е и предизвикателство за добрината, на която всички ние сме способни. Всеки, който иска да помогне за неговото лечение, може да го направи на посочената сметка.

Дарителска сметка:

Банка: UniCredit Bulbank / УниКредит Булбанк

BIC:  UNCRBGSF

IBAN: BG 41 UNCR 70001598018557

Титуляр: Йелизавета Пославска

Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Снимки: Личен архив

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07