Това каза пред БНР блогърът Анна Шиндарова. По думите ѝ музеят е недостъпен, а посещенията – редки.
"Беше тъмно и прашно нагоре по стълбището - все едно не е там", разказа личния си опит тя.
"Този контраст между внушителните експонати там и пълната тайнственост на музея – дори студентите не го знаят, ме амбицира да напиша статията. Не очаквах такава лавина от харесвания и споделяния. Хората имат нужда от нещо добро, от кауза", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед".
"Нека попречим на музея да изчезне постепенно като мамутите и динозаврите", гласи посланието на Анна Шиндарова, получило широка гласност в социалните мрежи.
В статията си Шиндарова предлага 5 стъпки, първата от които е спешен ремонт, "поне на мухлясалата част". Втората стъпка е поставянето на табели, включително пред сградата на университета и вътре. Трета стъпка – да се повиши таксата, защото с 2 лева трудно може да се самоиздържа такъв музей, както и да се продават малки сувенири. Блогърът предлага и промяна на работното време на музея – "да работи поне в събота", за да се подобри достъпът до него.
Хората предлагат да помогнат по нестандартни начини, даренията са най-малкото, отбеляза Анна Шиндарова.
Радостно е, че хората се интересуват от съдбата на тази сбирка. Само с дарения обаче нещата не могат да бъдат уредени. От ремонт на покрива се нуждае цялата сграда, коментира пред БНР ректорът на висшето училище проф. Георги Вълчев.
Сбирката е възникнала като учебна, за обучението на студентите, уточни той. По думите му колекцията продължава да се попълва.
Проблем е достигането до сбирката, признава проф. Вълчев, който определи състоянието на асансьорите в Ректората като плачевно.
"Никой не е против гражданската инициатива. Въпросът е, че това не става само и единствено през социалните мрежи. Няма как единствено и само през гражданска инициатива да се намерят 40-50 милиона, за да се подмени покривът на целия университет. Няма как да си говорим през медиите. Редно е да се срещнем. Добре дошли са в университета", декларира проф. Георги Вълчев.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..