Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възползва ли се България от бизнес възможностите, които логото "НАТО" дава?

България е член на НАТО от 20 години, но някои български бизнеси са в Алианса от 25 г.

Подобен е примерът от родопското село Гьоврен, където едно малко шивашко предприятие работи за НАТО от четвърт век, а собственикът му се казва Исмаил Терзиев.

"И все пак е гордост... Като виждаме по телевизията, нали, облечени с нашите облекла, ние се гордеем. Викаме: "Тези облекла ние сме ги шили". Ние спечелихме доверието, въобще, в НАТО всичките модели, за всички страни, сме ги шили, почти… Започнахме дейността 97-ма година. От 98-ма почнахме да шием за НАТО", споделя той пред БНР.

И така… за 25-те години Исмаил не може да изброи милионите ушити чифтове панталони, заминали за НАТО-вските държави.

"Много ни помогна НАТО. Не само на мен. Благодарение на това производство, запазихме селото. Имаме си детска градина, имаме и училище. Млади хора. Всичко", радва се бизнесменът.

В годините преди присъединяването ни към Алиансса, а и малко след това, медиите у нас отчитат оптимизма за българската икономика.

През 2001-ва година Центърът за либерални стратегии прогнозира, че членството ни ще доведе до по-ефективна работа на администрацията. Държавата - по-силна в прилагането на законите. Анализът отчита и очакванията за развитие на IT сектора, телекомуникациите, туризма, образованието, екологията... Увеличаване на директните инвестиции. Както се случило с присъединените преди нас Полша и Чехия.

Така и станало – след получаването на поканата за членство, България отбелязва 65% скок в чуждестранните инвестиции, които за 2003 г. достигат 1,2 млрд. евро.

А 20 години след членството, НАТО дава все повече възможности, дори и на цивилния сектор. Българска софтуерна фирма е спечелила вече проект по програмата за иновации DIANA. Стартъпът на Янислав Трендафилов преборил 700 международни кандидатури.

"Видяхме възможност да доразвием идеята. Самата програма дава достъп до тестови центрове, които биха могли да ни валидират технологията и да ни ускорят развитието. Ние проправяме пътя за следващите", споделя той.

Други фирми също имат шанс да получат финансиране от Фонда на НАТО за иновации. 170 фирми, предимно строителни, финансови, професионални и образователни от години участват например в Програмата за инвестиции в сигурността.

През 2008-ма година, от първите програми за модернизация на армията, в икономиката ни са влезли 80 милиона евро нетна инвестиция. След 2009-а предоговарянето на проектите за армията повлияло и на допълнителните инвестиции. От 2019-а година три министерства все още работят по концепция за допълнителни инвестиции към проекта за новите изтребители. Очаква се в "Терем" да се сглобяват и поддържат новите бойни машини "Страйкър".

Колко важна и добре работещата система за поръчки трябва да има държавата се е убедил Пламен Йорданов, докато е бил военен представител през 2010-та в Афганистан.

"В Афганистан, когато идваха три джипа, от три различни бригади, те не си говореха, защото радиостанциите са от различна марка и модел, купени по обществени поръчки. Не става така!", категоричен е той.

"Това е пряка последица от незнание как да се защитават интересите", разбрал вече Йорданов, кoгато станал служебен зам. -министър на отбраната.

Дали България се възползва напълно от бизнес възможностите, които логото "НАТО" дава? Обобщението е на Добромир Видев:


По публикацията работи: Златко Желев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След верижната катастрофа с жертва: Възстановено е движението по АМ "Тракия"

Напълно е възстановено движението по автомагистрала "Тракия", след верижната катастрофа тази сутрин между тежкотоварен автомобил и четири коли. Повече от три часа трафикът в района на област Пазарджик се пренасочваше през пътен възел Цалапица, което доведе до образуване на опашки от автомобили. При инцидента загина 49- годишна жена от София, а..

публикувано на 23.11.24 в 12:07
Марк Рюте

Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида. Това съобщи говорител на Алианса, цитиран от Ройтерс, като срещата се е състояла в петък. До този момент от НАТО не потвърждаваха информациите, че Рюте е отпътувал за американския щат, където Тръмп има огромно имение. Те са дискутирали въпроси, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 11:43

Иля Азар: С течение на времето все повече руснаци подкрепят войната

Миналата неделя в Берлин беше организирано най-масовото от началото на войната шествие на руската опозиция. В челните редици бяха вдовицата на Алексей Налални - Юлия, и бившите политически затворници Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза. Участниците поискаха изтегляне на руските войски от Украйна, съд за Владимир Путин и свобода за политическите затворници в..

публикувано на 23.11.24 в 11:15
Снимката е илюстративна

8 популярни места в Кипър се преобразиха в "коледни села"

Осем красиви и популярни места в Кипър се преобразиха в "Коледни села". От днес до 6 януари догодина те посрещат гости от страната и чужбина, предлагайки им автентични кипърски коледни изживявания. В тазгодишното, четвърто издание на програмата "Коледни села" на туристическото министерство се включиха едни от най-известните и атрактивни..

публикувано на 23.11.24 в 11:10
Доналд Тръмп

Проф. Марк Шанахан: Този път Тръмп иска да остави трайна следа след себе си

Президентът в сянка - така често е описван Илон Мъск. Американският инженер, изобретател, бизнес-магнат, инвеститор, милиардер, пламенен последовател на Доналд Тръмп, някога не по-малко пламенен привърженик на демократите. Този човек, заедно с друг предприемач - Вивек Рамасвами, трябва да заеме нов пост в президентската администрация в..

публикувано на 23.11.24 в 11:04
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще се облекчи

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..

публикувано на 23.11.24 в 11:03

ЕС е готов да увеличи средствата за подпомагане на по-бедните държави до 300 млрд. долара

Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата.  Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..

публикувано на 23.11.24 в 10:55