Откъде, кога и какви са разликите между Православната и Католическата църква ще бъде дискутирано днес в СУ "Св. Климент Охридски". "Човешката личност и тялото на църквата, тайнство и есхатон" се организира от Центърът за изследване на религиите в СУ "Св. Климент Охридски" и издателство "Изток – Запад".
На събитието ще бъдат представени две книги на протойерей, гл. ас. д-р Сава Кокудев – "Тайнство и съборност на църквата" и "Тайнство и есхатон".
Проф. Калин Янакиев определя изследванията на д-р Кокудев като предизвикателство, което е приел, защото посяга към слабо изучена област -средновековния църковен дебат.
"Първата книга е моята дисертация е посветена на разликите в учението за църквата между Източната и Западната, Православната и Римокатолическата. Беше ми интересно какви са дълбините за различието и защо се е разделила. Къде в учението и прилагането му е възникнала някаква разлика? Втората книга е продължение на първата и свързана с това как възприемаме присъствието на Господ Исус Христос в нашия свят. Дали е с някакво отдалечено и абстрактно присъствие, което ни е завещано да си спомняме или като свещена власт, оставил на апостолите, или едно реално мистично присъствие – чудно, необяснимо. И няма формула да бъде намерена, всеки сам намира пък към него", сподели в интервю пред БНР Сава Кокудев.
Той призна, че е голямо предизвикателство да се обяснят просто разликите между християнския Изток и християнския Запад.
"Според мен в трудните моменти, в изпитанието на църквата да стане твърде голяма, има опасност да се схваща по различен начин. Западната църква сякаш е казала, "за да сме единни, трябва да има един човек глава на този свят и в него да се координира цялата свещена власт, и църквата да е една и да има самоначалие". Един глава, който да се подчинява на Бога и това е Римският папа. А изтокът започва едно по-различно разбиране т. нар съборност на църквата, която Господ Исус Христос продължава с тайнство да ръководи директно. Има много детайли, но Исус Христос ръководи църквата в нашата заедност, това е другото схващане за Православната църква. Когато сме заедно Господ е между нас и всички усещаме това присъствие, и да бъдем единодушни. Но виждаме, че това не е лесно и до ден днешен има противопоставяне, това което се случва в Руската православна църква, виждаме че тези конфликти постоянно продължават, това е една вечно актуална тема. Властта е ключов въпрос – откъде идва тя", обясни част от изследването си д-р Кокудев.
Цалото интервю чуйте в звуковия файл.Централната избирателна комисия ще обсъди предложения за промени в Изборния кодекс и в методическите си указания при следващи избори, свързани с опаковането на изборните книжа. Предложението за това беше направено от заместник-председателя и говорител на комисията Росица Матева по време на днешното заседание на ЦИК: "Да се предвиждат две "свински..
Повече от 400 души са загинали при израелските въздушни удари в Ивицата Газа през последната нощ, съобщиха контролираните от "Хамас" палестински здравни власти в анклава. Израелските атаки са извършени в различни части на Ивицата Газа, като са били насочени срещу командири и бойци от средните нива на радикалното движение "Хамас" и срещу..
В памет на жертвите на пожара в Кочани, Северна Македония, при който 59 младежи загубиха живота си, днес и в България, и в Сърбия, и в Босна и Херцеговина е ден на траур, отбелязва БТА. Ден на траур беше обявен вчера и в Черна гора. Антонио Илиевски, Кочани: Всички сме засегнати от трагедията - ако не е загинало дете на роднина, тогава е на..
Министрите на външните работи и здравеопазването на Северна Македония Тимчо Муцунски и Арбен Таравари посетиха болниците в Солун, в които се лекуват пострадали пациенти от пожара в дискотека в Кочани. Двамата министрите посетиха многофункционалната болница в Солун "Папаниколао" и военната болница в града, като разговаряха с лекуващите лекари..
В помощ на учениците от всички възрасти и на учителите е ново онлайн приложение, което да помага при обучението за правилата на пътя. Инициативата на образователното министерство беше представена в софийското 18 СУ "Уилям Гладстон" Трудните въпроси как да внимаваме на пътя съвсем не са трудни за четвъртокласниците. Затова и децата от отбор..
Крадците на гориво от тирове в Монтанско отново се активизираха – 600 литра нафта са източени от тежкотоварен автомобил, спрял да почива на Е79 край село Белотинци. 44-годишният шофьор на тир от Полша установил кражбата на гориво от резервоарите на камиона, след като се събудил към 10:30 часа вчера. Малко след полунощ той спрял да почива на..
България е сред страните членки, които отбелязват значителен напредък към целта за намаляване на смъртните случаи на пътя с 50% до 2030 г. Това става ясно от оповестените днес от Европейската комисия предварителни данни за 2024 г. Въпреки напредъка обаче България остава сред страните членки с най-висок процент на смъртните случаи. Процентът на..
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Има транспортирани от Северна Македония пациенти и в болници в Пловдив и Варна. Трима са във Военноморската болница във Варна - д ве момчета и едно..