Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АМ "Струма" край Кресна: Оптимизмът на властта се препъва в охладения ентусиазъм на местните жители

| Репортаж
Снимка: БТА

След като правителството обяви, че е получило зелена светлина за трасето на автомагистрала "Струма" в района на Кресненското дефиле, но само в едната посока - тази от Кулата към София, започна и внимателният прочит какво ни казва и какви условия поставя Европейската комисия. Сигурно е, че нищо не е сигурно, докато проектите не бъдат направени и одобрени така, че да не се препънат отново в дълги съдебни процедури. 

Правителството декларира готовност да започнат проектирането и изпълнението на магистралното трасе от Кулата към София източно от дефилето и възложи в спешен порядък задачата на МРРБ и Министерството на транспорта.

Същевременно АПИ подготви и обяви обществена поръчка за изработване на прединвестиционно проучване и проектиране на трасе на автомагистрала "Струма" в посока София - Кулата, което също да е извън Кресненското дефиле. Срокът за подаване на офертите е до края на този месец. Тук идва първото странно на пръв поглед уточнение. Проектните проучвания трябва да се извършат в две направления - освен на магистралното трасе в посока столицата, има и изискване за дублиращо двупосочно трасе на път I-1, като и двете да са извън дефилето. За какво е второто трасе, което дублира съществуващия път Е-79, минаващ през дефилето и през самия град Кресна? Защото не става дума само за обходен път около града, за който отдавна се говори. 

Ентусиазмът ни е охладен. Силно сме озадачени какво представлява дублиращото трасе, коментира пред БНР Антон Драчев, председател на местната неправителствена организация "Да спасим Кресненското дефиле". Той е поставил въпроса на среща в МРРБ.

Според него има реална опасност икономически интереси да наложат като неизбежно решението сегашният път през Кресненското дефиле да стане единствено възможната скоростна отсечка от София към Кулата. Това е вариантът, за който настояват основно т.нар. пътищари, припомня той.

Според природозащитни организации обаче дублиращото трасе е поставено като изискване от ЕК да бъдат представени и други алтернативи. Нещо повече - много вероятно е да се наложи да се прави изцяло нов доклад по ОВОС, не само за новите прединвестиционни проучвания, но и за одобреното трасе на магистралата от Кулата към София.

Освен това, четиригодишният мониторинг на популацията на четири вида влечуги в защитената зона "Кресна-Илинденци", за който също е обявена обществена поръчка, е много по-голям период от дадените 180 дни за прединвестиционните проучвания и проектиране.

За местните хора едно е ясно - няма да позволят сегашният път Е-79 през дефилето да бъде компромисът, за да има магистрала, категоричен е председателят на сдружението "Да спасим Кресненското дефиле" Антон Драчев:

"За цяла България е нужно това дефиле да остане като алтернативен път. Всяко решение, което запазва дефилето като алтернативен път, ще го приветстваме."

За кой ли път политическият оптимизъм на властта се препъва в съмненията и логичните въпроси на хората, живеещи по поречието на Струма, които от 20 години чакат едноименната магистрала да бъде завършена.

Повече детайли чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34