Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Създателят на конната база за работа с деца с увреждания иска да я превърне в терапевтичен център

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“.

Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в други европейски държави.

И преследва сбъдването на новата си мечта – да направи терапевтичен център, в който да се събират деца със и без увреждания.


Ваня Тодорова е завършила една от руските езикови гимназии в София, впоследствие продължава с езиците в университета и става преводач. Появата на конете в живота й се случва покрай страстта на дъщеря й към ездата. Тя води момичето в различни конни бази.

„Покрай нея реших и аз да опитам, за да видя на какво толкова се радва, кое е толкова хубаво. Когато опитах, заедно с нея, беше една кратка разходка. След това се запалих и реших да продължа като обучение. След това нещата тръгнаха в друга посока – изграждане на място за коне, закупуване на коне, впоследствие това се превърна в бизнес и започнаха занятия с деца със специални потребности“, спомня си Ваня.

Според нея общуването с коне е на много фино ниво.

„Те са много отзивчиви и социални, атмосферата около тях предразполага човек да се отпусне. Регулират се емоциите, изгражда се привързаност. Има едно научно изследване, което показва, че електромагнитното поле на сърцето на конете е в пъти по-голямо от човешкото. А пулсът им е по-бавен, отколкото нашия. Намирайки се около тези животни, сърдечният ни ритъм се синхронизира с техния, забавя се. Така усещаме отпускане, подобрява се настроението ни. При езда това се случва много по-активно, тъй като вече имаме пряк контакт, и тяхното движение влияе на различни системи в човешкото тяло“, споделя още Ваня Тодорова.

За децата с увреждания общуването с коне е лечебно.


„Да го погали, да го води, да му даде морков. Общуването е на невербално ниво, което за децата със специални потребности е много полезно. Особено деца с аутизъм, които в социална среда се чувстват по-напрегнати, сензорната им система се претоварва от звуци, миризми, светлина, около животните това го няма, и те разбират, че не се изисква нищо от тях и че на невербално ниво може да се получи общуване“.

Към момента конната база е затворена, тъй като предстои преместването й на ново място. Идеята на Ваня Тодорова е за децата да има не само терапия с коне, а комплексна терапия.


„Освен чисто рехабилитационната част, да се случва опознаването и приобщаването на децата със специални потребности в обществения живот. Децата в норма да ги виждат, да си играят с тях, да разберат, че различното не е опасно. Че когато в училище има такова дете, то може да бъде прието. В новия терапевтичен център искам да направим и кът за ерготерапия, тъй като имам и тази специализация. Този метод помага на децата да бъдат по-функционални в ежедневието си. Планираме и изграждането на детска площадка, комбинирана за деца със и без увреждания. Можем да направим хубаво място, където всички да се чувстват щастливи“, казва Ваня Тодорова.


Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Добромир Манев

В месеца на жените: Жената в картините на актьора – художник Добромир Манев

В картините си  Добромир Манев  пресъздава собствената си  представа за жената .  "Жената не може да бъде обрисувана по никакъв начин. Може би само гениалните художници преди нас да са успели да уловят тази жена, жената с големи букви. Жената е един Космос, тя може да бъде рисувана само чрез фантазията, казва художникът.  По думите му..

публикувано на 19.03.25 в 16:52
Доц. д-р Костадин Нушев

Доц. д-р Костадин Нушев: Каква е силата на духовният пост преди Воскресение Христово?

" Постът е почивка за душата, красота на старите, чистота на младите и венец на всички прекрасни хора.  Постът не означава само да не ядем месо, постът изисква и да се въздържаме от зло .  Затова който пости, трябва да укроти гнева си, да бъде смирен, да има съкрушено сърце, да прогони от ума си лошите помисли , винаги да има пред..

публикувано на 19.03.25 в 10:12
д-р Юлиян Моллов

Д-р Юлиян Моллов: Да се научим да се грижим за себе си!

Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията да подпомага лечението на пациенти, които нямат достатъчно финансов ресурс. Д-р Моллов е роден в Силистра, където е завършил средното си образование с пълно отличие. Освен медицината, музиката е..

публикувано на 19.03.25 в 09:55
Сиверт Хойем

Норвежкият изпълнител Сиверт Хойем: Хората все още пазят човешкото в себе си

Един от най-известните норвежки изпълнители Сиверт Хойем издаде своя девети студиен албум .  "Dancing headlights" се появи в началото на февруари , а излизането му бе отпразнувано и в България – с два великолепни концерта - в София и Пловдив.  Събитията са част от пролетното европейско турне на музиканта . Фронтмен на легендарната рок..

публикувано на 18.03.25 в 09:46
Златина Георгиева - журналист

Златина Георгиева: Радиото е пъстро като букет и е винаги в сърцето

Златина Георгиева е гост в рубриката "Горещи сърца". Животът й е свързан с Българското национално радио. Работила е като политически репортер. "Да се загърби радиото мисля, че не може. То е като наркотик. Влезе ли веднъж в кръвта ти, оттърване няма. Минеш ли покрай сградата на радиото, поглеждаш и казваш "Тук беше, тук бях" и то продължава...

публикувано на 16.03.25 в 06:51
Проф. Карим Наама

Проф. Карим Наама - гост в "Горещи сърца": Българинът търпи прекалено много!

Карим Наама е иракчанин, професор по икономически и политически науки , преподавател е в Стопанския факултет на Великотърновския университет и специалист по въпросите на Северна Африка и Близкия Изток .  Напуска родината си 18-годишен след издадена смъртна присъда от режима на Садам Хюсеин.  Идва в България и след близо 40 години изгнание..

публикувано на 09.03.25 в 07:15

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20