Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Създателят на конната база за работа с деца с увреждания иска да я превърне в терапевтичен център

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“.

Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в други европейски държави.

И преследва сбъдването на новата си мечта – да направи терапевтичен център, в който да се събират деца със и без увреждания.


Ваня Тодорова е завършила една от руските езикови гимназии в София, впоследствие продължава с езиците в университета и става преводач. Появата на конете в живота й се случва покрай страстта на дъщеря й към ездата. Тя води момичето в различни конни бази.

„Покрай нея реших и аз да опитам, за да видя на какво толкова се радва, кое е толкова хубаво. Когато опитах, заедно с нея, беше една кратка разходка. След това се запалих и реших да продължа като обучение. След това нещата тръгнаха в друга посока – изграждане на място за коне, закупуване на коне, впоследствие това се превърна в бизнес и започнаха занятия с деца със специални потребности“, спомня си Ваня.

Според нея общуването с коне е на много фино ниво.

„Те са много отзивчиви и социални, атмосферата около тях предразполага човек да се отпусне. Регулират се емоциите, изгражда се привързаност. Има едно научно изследване, което показва, че електромагнитното поле на сърцето на конете е в пъти по-голямо от човешкото. А пулсът им е по-бавен, отколкото нашия. Намирайки се около тези животни, сърдечният ни ритъм се синхронизира с техния, забавя се. Така усещаме отпускане, подобрява се настроението ни. При езда това се случва много по-активно, тъй като вече имаме пряк контакт, и тяхното движение влияе на различни системи в човешкото тяло“, споделя още Ваня Тодорова.

За децата с увреждания общуването с коне е лечебно.


„Да го погали, да го води, да му даде морков. Общуването е на невербално ниво, което за децата със специални потребности е много полезно. Особено деца с аутизъм, които в социална среда се чувстват по-напрегнати, сензорната им система се претоварва от звуци, миризми, светлина, около животните това го няма, и те разбират, че не се изисква нищо от тях и че на невербално ниво може да се получи общуване“.

Към момента конната база е затворена, тъй като предстои преместването й на ново място. Идеята на Ваня Тодорова е за децата да има не само терапия с коне, а комплексна терапия.


„Освен чисто рехабилитационната част, да се случва опознаването и приобщаването на децата със специални потребности в обществения живот. Децата в норма да ги виждат, да си играят с тях, да разберат, че различното не е опасно. Че когато в училище има такова дете, то може да бъде прието. В новия терапевтичен център искам да направим и кът за ерготерапия, тъй като имам и тази специализация. Този метод помага на децата да бъдат по-функционални в ежедневието си. Планираме и изграждането на детска площадка, комбинирана за деца със и без увреждания. Можем да направим хубаво място, където всички да се чувстват щастливи“, казва Ваня Тодорова.


Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26