Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пикът на активността на кърлежите за нашата страна е през месец май

Проф. Ива Христова: Вече има ухапани от кърлежи

2
Ива Христова
Снимка: БГНЕС

Активността на кърлежите се повишава през топлите месеци на годината. Въпреки, че заразяване на човек с някои инфекции след ухапване може да се случи само, ако кърлежът е заразен, то при всички случаи това не е приятно усещане.  

"Активността на кърлежите зависи от климатичните особености. Те предпочитат да не много горещо, но да не и студено време, и да има достатъчна влажност

Пикът на тяхната активност за нашата страна е през месец май, каза за БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"Вторият пик е през септември, макар и по-малък. Вече се затопили и имаме първите ухапани от кърлежи

Най-честото предавано с кърлежи заболяване е лаймската болест, а най-тежкото заболяване е марсилската треска

Те се предават от различни видове кърлежи и протичат по различен начин


Лаймската болест протича с характерно зачервяване, което се разширява, но седмици и месеци може да няма симптоми. Чак след месеци може да се появят оплаквания като артрит, полиневрит.

Докато при марсилската треска заболяването започва остро, с висока температура, с характерен обрив по цялото тяло, има усложнения, но всичко това се развива в рамките на първите две-три седмици и създава постоянен имунитет. Веднъж преболедували, повече няма да боледуват

Докато при лаймската болест не само, че няма имунитет, но има като че ли и някаква преекспозиция, тоест имате по-висок шанс отново да бъде заразен, поясни още за БНР проф. Ива Христова.

Тя описа какво се прави, когато забележим, че сме ухапани от кърлеж, защо е важно бързо да се извади, да се свали цял, да не се скъса и да остане в тялото на човека хуботчето, къде най-често са ухапванията, къде се развиват и размножават кърлежите, защото кърлежите падат от дърветата и това е много опасно за децата, които обичат да играят сред природата. 

Проф. Христова разказа и защо ларвите на кърлежа са незаразни и кои са най-честите заразни гостоприемници - това са например мишки, таралежи и други горски животни. 

"Веднъж обаче заразен, кърлежът остава такъв и може да зарази много хора, поясни проф. Христова. 

Тя препоръча да се ползват репеленти да се косят тревните площи, за да се избягва развитието на кърлежи. 


Още по темата в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16