Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба ще бъде открита на 16 април в столичната галерия "Стубел"

Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека

Всяка картина е като пулсът на живота, проникнал същността на човешкото битие

3
Феникс Върбанов
Снимка: Личен архив

Среща в "Нощен хоризонт" с истинското изкуство и стремеж за откриване на вдъхновение за всеки по своята душевна и емоционална пътека

Гостува художникът Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека, към магичния Космос, който се разкрива при досега с неговите творби. Покана за откриването на една изключителна изложба с пулсациите на самото творене и сътворяване – на вечното съблазняващо противопоставяне между човешкото и божественото, между земното и небесното. 

Със своята изложба "Пулсации" - на времето в прегръдката живот дочул сърцето си, художникът Феникс Върбанов разказва за една изключителна изложба, където времето се разкрива чрез изкуството, а животът с пулсациите на сърцето с досег до най-дълбоките емоции и вълнения на художника, пресъздадени в неговите творби. 

Те ни водят през времето и пространството на чувствата, а всяка картина е като пулсът на живота, проникнал същността на човешкото битие. Живеещият в Париж художник Феникс Върбанов определя себе си като космополит и признава, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури - българска, китайска и френска. 

Неговата изложба ще бъде открита на 16 април в столичната галерия "Стубел". Тя се бъде последвана през месец май от друга изложба под наименованието "Мъртво течение" в столичната галерия "Аросита". 

Феникс Върбанов

За новата си изложба "Пулсации" художникът Феникс Върбанов споделя, че тя е спонтанно решение и тръгва от усещане за вълнение, което на френски звучи като вълнообразно, пулсираща енергия, енергия за живот. Емоциите са моторът на пулсациите като движение. Онези състояния, които излизат извън рамката без да се къса връзката между ум и душа. 

Пулсациите като границата да се преодолее любовта, смъртта и чрез изкуството да се постигне абсолютът. Според художника пулсацията трябва да се контролира иначе настава война, а изкуството е средство да изразяваме пулсациите на своите емоции и да оставяш следа по пътя. Тази пулсация обобщава творчеството му. 

Новата му изложба ще е монохромна в червено и черно. В момента червеният цвят му дава много енергия и го събужда като вулкан, от който изригват емоции. Работи с абстрактни елементи, тъй като те са най-близо до сърцето, духовността на работите, които прави. Пулсацията е процес, който става много бързо, в случая рисуването е уловен миг. 

В новата изложба Върбанов ще покаже накъсани парчета, фрагменти от времето. Колажите му дават възможност за свобода, усещане без граници. Следваща стъпка е да ги освети с ретро осветление. Ще бъдат показани 20 картини рисувани върху китайска хартия с туш, както и малки формати. Вече 30 години той работи с китайската хартия. Харесва му, че тя се поддава на мачкане, прави скулптури с нея, моделира я, поддава се на релеф. Тя е гъвкава и силна, много лека, казва Феникс Върбанов и се опитва в творбите си да съчетава като в скулптура светлосянката и пространството.


Феникс Върбанов е роден 1962 г. в София в семейството на художници. Баща му Марин Върбанов е български художник по съвременен текстил, а майка му Сун Хуай Куей е от китайски произход и е живописец. През юношеските си години Феникс Върбанов заминава за Франция, където преминава по-голямата част от живота му. Париж като епицентър на съвременното изкуство запалва творческата искра в художника. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени във Феникс Върбанов. Учи в Lycèe Pilote de Sèvres (Департамент по рисуване) и Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA), Paris. Специализира в Китайската академия по изкуствата, Хан Джоу. Интересът му към традиционните китайски техники на работа с туш върху хартия датират от 1985 г., когато учи в Академията за изящни изкуства, Хан Джоу.  Китайската живопис е основен елемент в неговото творчество. Работи предимно с китайски туш върху хартия, облепвани върху платно, снаждани като колажи. Феникс Върбанов обича кръговата форма, която асоциира с хармонията на Ин и Ян. Негови творби са излагани в галерии в Париж, Пекин, София, Пловдив, Люксембург и др.

Носител е на първа награда на Фондация „Charles Oulmont“ (Fondation de France) 2023 за живопис


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия,  а през всички фестивални дни в  парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26

"Космически концерт на Джейкъб Колиър и "Мистерията на българските гласове" на 11 юли

Остават броени часове до първия съвместен концерт на мултиинструменталиста и носител на 6 награди „Грами“ Джейкъб Колиър и световно известния български хор „Мистерията на българските гласове“ - на 11 юли в зала 1 на НДК.   " С него много лесно се общува, когато влезе, усмихва се, прегръща те и казва: „О, най-после да се видим на живо". Изведнъж..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47