Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Пенкова: Усилията трябва да се насочат към ясни послания и диалог с младите хора преди изборите

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Стоил Цицелков: Случващото се в страната в последните дни вероятно ще отблъсне много от гласоподавателите

| Интервю
Снимка: Савина Спасова


"Трябва да се положат малко повече усилия за връщането на доверието не само в изборния процес. Има загуба на доверие към институциите като цяло".

Това коментира пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова и отбеляза поредицата скандали в последните дни и месеци. 

Тя призова младите хора да гласуват на предстоящите избори. Според нея усилията трябва да се насочат към ясни послания и разговор с младите хора, за да могат те да разберат защо да участват в изборния процес.


В ЕС бяха приети 14 принципи, които да гарантират етична, цивилизована предизборна кампания във всички страни от ЕС. Според Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към ЦИК и наблюдател за ЕК на изборите в България, това е възможно и у нас. 

Независимо от нашите политически, социални и други интереси, принципите са общи и те гарантират не само по-честни избори, но и доверие, подчерта той и добави:

"Проблемът е в доверието - че нямаме доверие. Ние не вярваме, че изборите са честни". 

По думите му не се използва потенциалът, който предлагат технологиите не само комуникационно, но и като социални мрежи:

"ЦИК и СЕМ упорито се правят, че те не са медия, че те не влияят на нашия избор, че там не можем да се информираме в деня на изборите и отказват да ги регулират - много удобно. Това са перманентни структури. Според мен поне в периода между изборите би трябвало да има стратегия как да живеем заедно с тези медии, които са силен фактор". 

В предаването "Неделя 150" Цицелков подчерта и огромната роля на изкуствения интелект както в кампании, така и в обработка на резултати и логистиката. Ние напълно отказваме да използваме това, както и да развием капацитет, изтъкна той. Според него има елементарни неща, които могат да се направят и да доведат до по-качествени избори.

По думите му компроматните войни не е основното за нас като граждани и това е нещото, което отвращава. Той смята, че политическата класа иска изборите да не са съвсем честни:

"Това, което се случва в момента - говоренето против технологиите и това, че един политически лидер излиза и казва "тези машини ми откраднаха изборите", после обаче няма доказателства, но няма и последствия - това води до едно крайно рушене на доверието".

Той изказа мнението си, че случващото се в страната в последните дни вероятно ще отблъсне много от гласоподавателите

Стоил Цицелков отбеляза и друга тенденция - че ние постоянно наемаме нови и нови хора в администрацията, когато трендът в света е персоналът да намалява и да се увеличава използването на технологии. Ние нямаме по-голяма група в държавата от администрацията, категоричен бе той.

Пенкова също потвърди, че два начина на гласуване на място е нещо, което не съществува никъде. Самият машинен вот не е приета практика никъде в рамките на ЕС, добави тя. Според нея трябва да се вземе едно решение и то да се следва, като технологиите в този им вид са се оказали, по думите ѝ, неприложими.



Според евродепутата Цветелина Пенкова представянето на отчет и прозрачност на работата са изключително важни. Затова тя е представила своя отчет пред БСП за 5-годишната си работа. Той е публичен и може да се намери и в социалните мрежи.   

"Редно е да се изправим пред българските граждани и хората, които са ни изпратили там, и да кажем какво сме свършили", категорична бе тя.

Евродепутатът отчете 3 основни теми, по които са постигнати успехи за България - ядрената енергетиката и признаването ѝ за зелена и устойчива, инициирането на първото европейско законодателство за стартъпи и реиндустриализацията на Европа - връщане на производствата и промишленостите. По думите ѝ тези неща имат пряко отношение към България и гражданите. Според нея тези неща дават възможност за икономически ръст, повишаване на доходите, адекватна социална подкрепа, нови работни места, връщане на младите хора в България. Тези теми не са далечни, категорична бе Пенкова. И добави:

"Популистката реторика се наблюдава не само в България. Това е огромен проблем, който ще бъде основната битка в рамките на европейските избори - да се обясни, че популизмът не е решението занапред. Не може да се използват страховете на хората с политически цели". 

Цветелина Пенкова подчерта, че на вчерашното събрание на Националния съвет на БСП е приета платформа за европейските избори. Предлагаме 10 национални приоритета, които трябва да се защитават от членовете на Европейския парламент, отбеляза тя. 

Нито една от държавите-членки не е безгрешна, категоричен е евродепутатът и посочи проблема на България по отношение на корупционния риск и неработещата съдебна система - липсата на мерки:

"Такива скандали има навсякъде. Проблемът при нас е, че никога не се стига до съдебни решения и до мерки. Това искат да видят от нас - че има работещи институции. Притеснява ме липсата на решения". 


Снимки: Савина Спасова

Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30