Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Тъжната истина за земеделието ни: свръхконцентрирани стопанства, които произвеждат дефицитна стока, защото така по-лесно се контролира всичко"

Николай Вълканов за смяната на земеделския министър: Причината са изборите. Важно е кой отпуска парите

"Очевидно се цели предизборна печалба на гласове, и то с парите на данъкоплатците"

| Интервю
Министерство на земеделието
Снимка: Ани Петрова

"По всяка вероятност причината са изборите. Земеделското министерство разпределя значителен финансов ресурс. Предстои изплащането и т.нар. украинска помощ, която бе договорена – в размер на 250 милиона. За нея беше ясно, че не са заделени средства от редовния кабинет, който подаде оставка през март. От политическа гледна точка ще е важно не само те да бъдат отпуснати, но и кой ще ги даде – тоест, дали ще ги даде нашият човек или техният. Кой ще вземе политическият дивидент."

Това заяви пред БНР анализаторът Николай Вълканов, управител на "Интелиагро", във връзка с поисканата смяна на земеделския министър Кирил Вътев.

Вълканов допуска, че "на определени сектори са били обещани и други неща, с които да бъдат облагодетелствани" и "по този начин очевидно се цели предизборна печалба на гласове, и то с парите на данъкоплатците".

Според Николай Вълканов по време на земеделските протести през последната година и половина ясно са се откроили две големи лобита в сектора, които се борят и "балансът между тях на моменти трудно се постига".

"Но те във всички случаи са в основата и на основните негодувания, в това число и спрямо администрацията и политическото ръководство. Не бих спекулирал с това дали конкретно някой бранш бута предсрочно земеделския министър."

Снимка: Кети Тренчева

Запитан как политическите игри около Министерството на земеделието се отразяват на сектора в цялост, анализаторът посочи, че "копаем не дъното, а мазето на дъното и скоро ще трябва да изкопаем и бомбоубежище".

Вълканов е категоричен, че "тези дребни боричкания за пари" не допринасят за това да се работи за увеличена продукция на български храни в дефицитните направления – зеленчуци, месо, млечни продукти, така че българският пазар да се насити с продукция и "да се превърнем в нетен износител на преработена продукция плодове и зеленчуци, тоест на стоки с добавена стойност".

"Политиката в земеделието от 2009 г. насам е да се създават по-малко на брой, но свръхконцентрирани стопанства, които да произвеждат дефицитна стока, защото така по-лесно се контролира всичко. Това е тъжната истина за нашето земеделие", коментира Николай Вълканов в предаването "Преди всички".

Проектът за браншовите организации в земеделието отлежава от години на трупчета. Ако имаше силна мотивация от страна на сектора, вече щеше да се е случил, смята агробизнесанализаторът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен отбелязват 40 години от откриването на галерия "Колекция Светлин Русев"

В Плевен отбелязват 40 години от откриването на галерия Дарение "Колекция Светлин Русев".  През 1984 г. акад. Светлин Русев подари на родния си град Плевен над 400 произведения на изкуството - живопис и скулптура, икони от личната си колекция. Община Плевен предостави за това изключително дарение уникалната сграда на бившата градска баня,..

публикувано на 15.07.24 в 17:02
Николай Денков  и президентът Румен Радев.

Кога ще бъде връчен вторият мандат? ПП-ДБ искат отлагане, предлагат декларация

От "Продължаваме промяната – Демократична България" поискаха от президента да забави връчването на втория проучвателен мандат за съставяне на правителство, който коалицията трябва да получи. Среща на президента с представители на ПП-ДБ преди връчването на втория мандат От ПП-ДБ ще търсят широка политическа подкрепа в 50-ото Народно събрание..

публикувано на 15.07.24 в 16:56

ЕИФ е инвестирал в България 782 млн. евро през 2023 г.

782 млн. евро са инвестирани в България от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) миналата година. Това отрежда страната ни на второ място по кохезионни инвестиции от фонда, като пред нас е Румъния с над 2 млрд. евро, сочи доклад на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Групата на Европейската инвестиционна банка, в която е и инвестиционният..

публикувано на 15.07.24 в 16:48
Снимката е илюстративна.

25-годишен мъж се удави в микроязовир край пазарджишкото село Ветрен

25-годишен мъж се е удавил в микроязовир край пазарджишкото село Ветрен. В откриването на тялото са се включили водолази. Трагичният инцидент е станал вчера, съобщиха от полицията. Група младежи решили да се изкъпят в неохраняемия язовир, но неочаквано единият от тях потънал и изчезнал във водите.  На място пристигнали екипи от полицаи и..

публикувано на 15.07.24 в 16:38

Станислав Анастасов: В ДПС няма конфликт Пеевски - Доган, а срещу деребеите

Няма конфликт Пеевски – Доган, има конфликт Пеевски и деребеите. Четирима са тези, които са се възползвали от ДПС и имат скрит бизнес. Това са Джевдет Чакъров, Рамадан Аталай, Илхан Кючук и Джейхан Ибрямов. Това заяви в интервю пред БНР зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов. Той също е въвлечен във вътрешния скандал в..

публикувано на 15.07.24 в 16:28
Проф. Иван Костов

Дългогодишният директор на "Майчин дом" проф. Иван Костов с мандат за още 3 години

Дългогодишният директор на "Майчин дом" проф. Иван Костов ще управлява лечебното заведение с мандат за още 3 години. Това показват окончателните резултати от конкурса за ръководител на държавната акушеро-гинекологична болница. Според информацията от проведената процедура Костов е бил единственият кандидат за ръководния пост и успешно е преминал..

публикувано на 15.07.24 в 16:28

Българисти от 32 държави се събраха във ВТУ за семинар по български език и култура

Българисти от 32 държави от три континента се включиха в триседмичния семинар по български език и култура, който започна днес във Великотърновския университет.  88 са участниците в 47-ото издание на семинара във Велико Търново, чиято цел е утвърждаване на българистиката в чужбина. Сред участниците има както студенти и докторанти, така и..

публикувано на 15.07.24 в 16:22