Тия дни в парламента пак се караха по енергетически въпроси.
Има един принцип в политермодинамиката, който съм формулирал след дългогодишна напрегната научна дейност. След дългите ми наблюдения и анализи установих, че потенциалната корупциенергия на българската енергетика възпламенява мозъците на замесените политици и те грейват като горящ петролен кладенец.
Политиците-енергетици водят помежду си нещо като религиозни диспути за това колко дявола се събират в една тръба. Петродолари, газови рубли, танкери, терминали, цистерни, тръби, шисти, фашисти, кубометри, хекзаметри...
Публиката чува, че шум се вдига, тръби се кръстосват, звънят жиците, далекопроводите и броячите пеят свойта зла песен и всичко това непонятно как се трансформира в сметки за консумация на енергия и банкови сметки на замесени в енергетическото съзаклятие.
В тая сфера на обществения живот има странни катаклизми.
Сега парламентът се занимава с един газов договор с турска фирма, който договор разноцветни политици определят като драматично неизгоден за България. Заради този договор България губела по 1 млн на ден, твърдят хора от различни зони на политическия спектър.
Този неизгоден договор изглежда е възникнал като природно явление, непознато бедствие, с което не знаем как да се борим - повече от година никой дори не го е поставил сериозно в обществения фокус-мокус.
Договорът е сключен по време на едно от служебните правителства на Радев преди повече от година. Тоест, ако са верни бомбастичните сметки - вече са заминали бадява повече от половин милиард лева. Да са ден-два, седмица по милион на ден - нищо работа, няколко милиона между приятели не са тема за тежък разговор. Само че са минали много седмици и месеци. И сега, година и кусур след сключването на неизгодния договор, изведнъж започва свещена предизборна война срещу него.
След рагорещени прения парламентът манифестира, че договорът е лош и отива да се гледа под лупа във всички прокуратури и администратури от София до Брюксел през Константинопол. Парламентът също така заръча на енергийния министър да предоговаря неизгодния договор.
На мен ми е интересно с каква аргументация се тръгва на такава мисия.
Да си представим. Отива нашият министър с шлейф от делегати-експерти и казва на отсрещната страна: Абе, комшу, малко ми е неудобно, ама тука сте подписвали с предишен министър много неприятен договор. Айде да се разберем повече да не ви даваме по 1 милион на ден, че народът страда и долините ни ехтят от въздишките на енергийната бедност.
И комшиите, сиреч партньорите в неизгодния договор, може би ще отговорят: О, разбира се, той договорът наистина е малко неизгоден за вас, айде разваляме договора, даже може да възвърнем известно количество пари, за да не страда братският български народ и да не кънтят така страшно клисурите на енергийната ви печал…
Така ще ни кажа комшиите енергетици.
Но комшиите може да излязат и някакви безсърдечници, които да рекат на енергийния ни министър: а какво ни интересуват нас вашите избори. Я си гледайте работата и си плащайте неустойките като джентълмени и същински европейци.
И накрая комшиите газовици може да добавят на латински: pacta sunt servanda. Договорите, значи, трябва да се спазват. Константинопол е бил известно време латинска столица и носи на латински поговорки.
По друг енергиен въпрос чието решение се отложи във времето, също се разгоря парламентарен пламък.
Във връзка с прочутата либерализация на енергийния пазар, огненият във всяко едно отношение Цончо Ганев даде следната прогноза:
“След 2 месеца тези от ПП-ДБ отиват на либерализирания пазар, но на борсата, шайка неможачи…” - възгласи Цончо, имайки предвид трудовата борса, където след изборите ще се озоват стотици безработни политици, загубили завинаги доверието и енергията на народната подкрепа.
Само че в Бюрата по труда рядко се срещат бивши политици, особени ако са и енергетици. Добри или лоши в политиката, повечето се развиват отлично в деловата сфера.
Ако след участие в политико-енергетиката опреш до Бюрото на труда, за какво изобщо си се хващал с политика! Хората влизат в политиката, за да трупат морални, материални и други капитали. Например чувствителна информация и социален капитал, защото хората са най-голямото богатство и човешкият материал е най-големият капитал.
За обикновения човек всички тия сложни предмети се свеждат до едно просто нещо: повишаване на сметките. Как точно става това на бележките - природен процес и тайна непостижима.
Но за необикновения човек познаването на тия сложни процеси представлява въведение в принципа на потенциалната корупциенергия.
Възпявам енергийната корупция
тя е вулкан с невиждана ерупция.
Седни, учи и гледай - някой ден
и ти ще си добре възнаграден.
*Коментарът е авторски и не отразява позицията на общественото радиоБроят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...
Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства. Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..
Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година. Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..
Електроразпределителното дружество "Енерго Про" и горските стопанства във Великотърновска област се споразумяха за съвместни действия за осигуряване на по-безпроблемна работа на далекопроводите в региона при влошаване на метеорологичните условия. По Коледните празници шест дена десетки населени места в Еленския Балкан и в община Велико Търново..
100-метрова, висяща на въжета, тръба над река Янтра, която е от захранващия водопровод за Велико Търново, всеки момент може да аварира и това означава безводие от поне два-три месеца за града. За това предупреди строителният предприемач Георги Георгиев, който е участвал в изграждането на водопроводната мрежа на Велико Търново и на водоснабдителният..
Крайнодесният кандидат Калин Джорджеску има значителна преднина пред останалите потенциални участници в изборите за президент на Румъния, съобщава Ройтерс. Агенцията цитира анкета, според която Джорджеску се радва на 38 процента подкрепа сред румънците. На цели 13 процентни пункта зад него е Крин Антонеску, който бе предложен от проевропейската..
Представители на 18 американски щата и окръг Колумбия заведоха колективна жалба в съда срещу разпореждането, с което президентът Доналд Тръмп лишава от правото на американско гражданство децата на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. И 18-те щата са оглавявани от демократи. Тръмп подписа близо 100 указа, изтегля САЩ от СЗО и от..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...