Импакт фирмите не са филантропия, а инвестиране в проекти, с голям социален или екологически ефект. В университета на Тел Авив се проведе среща на ръководители точно на такива сдружения, които запознаха студентите по икономика със сравнително новото направление на бизнеса.
За разлика от много икономисти, които очертават мрачна картина за следвоенното стопанство, Имад Ханани - един от най-влиятелните ръководители на импакт - фирми в Израел, счита, че всяка криза, води до създаване на нещо още по жизнеутвърждаващо и стабилно.
Смята, че с възстановяване от руините и разрушенията на приграничните райони от Юга и Севера, ще се даде нов шанс за развитие и творчество, при това ще бъдат включени хора от малцинствата, хора в неравностойно положение или слоеве, които до сега не са били на пазара на труда.
Намираме се в една от най-дълбоките и дълги кризи, които сме преживявали, има ли светлина в края на тунела?
Оптимист съм. От историята знам, че точно кризите са двигатели за качествено изменение на света около нас. Обикновено негативни ситуации и практики, с които се сблъскваме, са тласък за креативно мислене. Години наред се говори, че живеещите в периферията получават с тридесет процента по-малки заплати от живеещите в центъра на страната. Безработицата в провинцията е двойно по-голяма от тази в центъра на страната. Войната засегна най-много живеещите точно в приграничните райони. Считам, че (в близките десетина години) икономическия растеж на държавата, ще е именно там. Преводът на името на нашата фирма е "отворена врата". Когато я създадохме искахме да се отворят вратите за хората от приграничните райони.
Как точно работите?
Когато някой се обади в голяма фирма, ние разбираме какви са очакванията на гражданина и му спестяваме време за посещения в различни институции. Стремежът ни е да създадем бизнес и социален модел, който да е ползван не само от други фирми в страната, но и в чужбина.
Как се справяте през войната?
След 7-и октомври миналата година фирмата ни има сериозни изпитания и колебания. Закрихме в началото на войната някои от центровете ни, други преместихме. Сблъскахме се с нещо непознато дотогава - огромно текучество на кадри. 5 000 души работят при нас. Знаем, че много от работниците не получават високи заплати, но са доволни, че имат работа.
Как виждате бъдещето на импакт фирмите?
Около 400 най-големи международни фирми имат развойна и изследователска дейност в Израел, но изпълнителите са в Далечния Изток. Израел още преди войната прокара закон за сериозни данъчни облекчения, ако те открият работни места в периферията. Една световно известната фирма вече направи фабрика в Кирят, близо до Газа. Други планираха подобни действия, но войната обърка всичко. Ако го сторят - в тези фирми минималната заплата е 7 пъти по-голяма от обичайните за района. А ще са им нужни хиляди работници. Дори само от данъците ще се замогнат общините. Не по- малко важно е обучението в предприемачество и на ученици от приграничните райони и поощряване на младежки стартъпи в периферията. Иновациите възникват, когато има проблем, който трябва да бъде решен. Местните проблемите, на периферията са много повече, отколкото в центъра на страната. И не на последно място е рекламата на продукция, произведена в приграничните райони, сред клиентите от вътрешния и международния пазар. Но за да се случи това първо, трябва да има мир.
Районният съд остави в ареста четирима от петимата задържани за контрабандата на цигари за над 12 милиона лева в Скутаре и Царацово. Под домашен арест ще бъде мъжът, направил самопризнания и разкрил как е действала схемата. Наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов поиска и петимата да останат в ареста. Той посочи, че групата е отговорна не..
Община Троян е възложила на външни специалисти експертна оценка кои от 142 дървета по една от основните улици в града да бъдат премахнати и с какви да бъдат заменени, след като местните жители се обявиха против намерението всички да бъдат премахнати заради предстоящ мащабен ремонт на улицата. Община Троян има готов проект за цялостна..
Нова книга представя в 444 страници личността, шедьоврите му, художественото наследство на Владимир Димитров-Майстора. Изданието е резултат от работата и амбициите да обхванат гения на художника на колектива на кюстендилската художествена галерия, чиито патрон е Майстора. Включени са репродукции и анотации за над 300 от произведенията на..
В Полша земеделски производители блокираха граничния пункт "Медика" на границата с Украйна в знак на протест срещу търговското споразумение между Европейския съюз и Меркосур - търговски блок от страни от Южна Америка. Според фермерите, то ще намали тяхната конкурентоспособност. Това съобщи агенция Ройтерс. Министърът на земеделието на Полша..
В Италия железопътният транспорт стачкува отново за 24 часа – от 21 часа местно време тази вечер до 21 часа в неделя, 24 ноември. Стачката е организирана от профсъюзите в железопътния транспорт и засяга всички големи оператори от сектора. Синдикалистите настояват за подновяване на националния колективен трудов договор, за защита на..
Средно по 7 безработни се състезават за едно свободно работно място в цялата страна, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Най-силна е конкуренцията в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, в които за една вакантна позиция се надпреварват по 11 души, а най-слаба в София-град, Русе и Кюстендил - по четирима. Сред..
Жители на ловешките села Деветаки и Дойренци се оплакват от чести прекъсвания на електрозахранването в населените места и от липсата на каквито и да е мерки от страна на електроразпределителното дружество за решаване на проблема. Кметският наместник на село Деветаки Диана Василева поясни: "Токът се спира на ден поне по 6 пъти по за 5..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..