Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великотърновски парадокси на пазара на труда

Петя Иванова: Ниската безработица поражда криза

Във Велико Търново безработицата е близо два пъти под средната за страната, а бизнесът се задъхва за кадри

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Във Велико Търново безработицата устойчиво е 3 процента и е близо два пъти под средната за страната. Бизнесът се задъхва за кадри, внася си ги от съседните общини, от чужбина или си ги обучава. Безработните се оплакват, че трудно се срещат очакванията им с предлагането от работодателите. По данни на националната статистика към края на миналата година с 1561 лева Велико Търново е на 20-о място в страната по размера на средната заплата

Ниската безработица поражда криза, защото на пазара на труда са останали основно неактивни лица с ниска квалификация, които не отговарят на търсенето от бизнеса, коментира Петя Иванова от фирма за подбор на персонал във Велико Търново:

"В последните години е изключително трудно намирането на качествени кадри и работодателите са предизвикани да квалифицират или преквалифицират текущите. Това е една от причините все по-усилено да търсят съдействието на агенциите за подбор на персонал. Поради липсата на кадри на пазара на труда и липсата на желание на хората да работят, все по-често се използва работна ръка от трети страни извън ЕС".

По данните на Бюрото по труда във Велико Търново се търсят кадри в здравеопазването, шофьори на камиони, работници в чистотата, персонал за хотелите, готвачи в заведенията. Има и нови тенденции, пояснява Петя Иванова:

"Търсят се също така, особено след ковид пандемията, специалисти в сферата на дигитализацията, рекламата и иновациите – хора от IT сферата и софтуерния инженеринг. В последните години се търсят много специалисти във финансовата дейност на фирмите – счетоводители, отчетници. В строителството се търсят изключително много хора. Изобщо квалифицирани кадри се търсят във всеки сектор".

В строителството заплатите са едни от най-високите – както за общите работници, така и за висококвалифицираните, но хора няма, коментира Венцислав Дончев, председател на областната структура на Камарата на строителите. Той вижда и светлина в тунела:

"С кадрите наистина проблемът е сериозен и той не е само в строителството. Търсят се варианти дори и с хора от чужбина. Част от кадрите, които досега са работили в Западна Европа – Холандия, Германия, започват по малко да се прибират към България, защото е трудно време за живеене и в държавите, в които са били до сега“.

Великотърновският бизнес се разраства, а това няма как да се случи без хора, защото не всичко е високи технологии и роботизиран процес. Хора търси и фирмата за видеонаблюдение на Ивайло Дянков:

"При нас работата е с непрекъснат цикъл. Търсим хора за дневни смени, за нощни смени. Към момента сме 160 човека, търсим още около 40 човека, с които да си дообогатим екипа и да запълним контролната ни зала във Велико Търново. Стартовата заплата при нас е 1140 лв., като имаме система за надрастване и на всеки 6 месеца всеки може да си увеличава възнаграждението".

Хората с техническо образование са в голям недостиг за великотърновския пазар на труда. Сами си ги обучаваме, включително и в училище, коментира Даниела Христова, експерт "Човешки ресурси" в голяма компания за дървопреработка:

"Основни търсим ел. техници, механици и хидравлици. Смятаме, че възнагражденията, които предлагаме, са много добри като нива за региона, но такъв тип кадри, за съжаление, на пазара на труда рядко се срещат. Няма хора, които да имат техническа грамотност, завършили електро или механично средно образование. Търсим всякакви варианти – имаме дуално обучение с ученици от Горна Оряховица, опитваме се сами да си намерим, да си обучим и да привлечем кадри. До тогава ще се справяме с колегите, които имаме налични, ползваме и външни фирми".

Поне два пъти в годината Бюрото по труда във Велико Търново прави трудови борси, за да срещне очи в очи безработни и работодатели. Хората са с различни претенции и очаквания:

"Търся си работа като секретарка на кмета. Стига с тези кухни, хотели. Искам да работа за 3-4000 лева". 

"Работа да има, каквато и да е. Безработен съм от половин година. Карам го на помощите за безработица. Искам заплата от поне 1500 лева, най-малко. В строителството основно съм работил, завършил съм строителен техникум". 

"На 58 години съм. Не зная малко преди пенсия дали някой ще ме вземе на работа. Да сме живи и здрави", споделят безработни.

Кризата за работна ръка променя отношенията между работодателите и кадрите, коментира Петя Иванова:

"В момента ситуацията е, че работната ръка диктува правилата на пазара на труда. Често се среща натиск от страна на работната ръка в увеличение на работните заплати и дори в промяна на работното време, тъй като това са най-честите желания на служителите".

Младите майки са сред рисковите на пазара на труда, въпреки високото образование, което имат, споделя великотърновка с висше икономическо образование:

"При мен проблемът е, че съм с 3-годишно дете. Всеки работодател като чуе, че имаме малки деца, казват – ще ви се обадим, но не се обаждат. Казват – децата ще се разболяват, и дават назад. Така ще е докато детето ми порасне, няма как да стане друго. Докато работодателите не влязат в положението на работниците, няма как да стане". 

Пазарът на труда е динамичен с непрекъснати промени в тенденциите, пояснява за предизвикателствата пред работодателите, особено при по-големите и модерни компании експертът по подбор на персонала Петя Иванова:

"Последните тенденции сочат, че служителите се задържат по-малко от 3 години в сферата или във фирмата, в която са започнали. Цяло едно поколение набляга на позиции от сферата на инфлуенсър, влогър и фрилансърство. Нови сфери са уебдизайнерът. В последно време се търсят психолозите. Това не е модерна позиция, но в последните години, заради стреса от ежедневието и от работната среда, много хора вече се допитват до психолозите. Доста работодатели започват да търсят лайфкоуч – служител, който сплотява, мотивира и успокоява персонала, помага на хората да са по-организирани, по-мотивирани и по-спокойни на работната среда, за да може работният процес да върви добре".

Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14