Във Велико Търново безработицата устойчиво е 3 процента и е близо два пъти под средната за страната. Бизнесът се задъхва за кадри, внася си ги от съседните общини, от чужбина или си ги обучава. Безработните се оплакват, че трудно се срещат очакванията им с предлагането от работодателите. По данни на националната статистика към края на миналата година с 1561 лева Велико Търново е на 20-о място в страната по размера на средната заплата.
Ниската безработица поражда криза, защото на пазара на труда са останали основно неактивни лица с ниска квалификация, които не отговарят на търсенето от бизнеса, коментира Петя Иванова от фирма за подбор на персонал във Велико Търново:
"В последните години е изключително трудно намирането на качествени кадри и работодателите са предизвикани да квалифицират или преквалифицират текущите. Това е една от причините все по-усилено да търсят съдействието на агенциите за подбор на персонал. Поради липсата на кадри на пазара на труда и липсата на желание на хората да работят, все по-често се използва работна ръка от трети страни извън ЕС".
По данните на Бюрото по труда във Велико Търново се търсят кадри в здравеопазването, шофьори на камиони, работници в чистотата, персонал за хотелите, готвачи в заведенията. Има и нови тенденции, пояснява Петя Иванова:
"Търсят се също така, особено след ковид пандемията, специалисти в сферата на дигитализацията, рекламата и иновациите – хора от IT сферата и софтуерния инженеринг. В последните години се търсят много специалисти във финансовата дейност на фирмите – счетоводители, отчетници. В строителството се търсят изключително много хора. Изобщо квалифицирани кадри се търсят във всеки сектор".
В строителството заплатите са едни от най-високите – както за общите работници, така и за висококвалифицираните, но хора няма, коментира Венцислав Дончев, председател на областната структура на Камарата на строителите. Той вижда и светлина в тунела:
"С кадрите наистина проблемът е сериозен и той не е само в строителството. Търсят се варианти дори и с хора от чужбина. Част от кадрите, които досега са работили в Западна Европа – Холандия, Германия, започват по малко да се прибират към България, защото е трудно време за живеене и в държавите, в които са били до сега“.
Великотърновският бизнес се разраства, а това няма как да се случи без хора, защото не всичко е високи технологии и роботизиран процес. Хора търси и фирмата за видеонаблюдение на Ивайло Дянков:
"При нас работата е с непрекъснат цикъл. Търсим хора за дневни смени, за нощни смени. Към момента сме 160 човека, търсим още около 40 човека, с които да си дообогатим екипа и да запълним контролната ни зала във Велико Търново. Стартовата заплата при нас е 1140 лв., като имаме система за надрастване и на всеки 6 месеца всеки може да си увеличава възнаграждението".
Хората с техническо образование са в голям недостиг за великотърновския пазар на труда. Сами си ги обучаваме, включително и в училище, коментира Даниела Христова, експерт "Човешки ресурси" в голяма компания за дървопреработка:
"Основни търсим ел. техници, механици и хидравлици. Смятаме, че възнагражденията, които предлагаме, са много добри като нива за региона, но такъв тип кадри, за съжаление, на пазара на труда рядко се срещат. Няма хора, които да имат техническа грамотност, завършили електро или механично средно образование. Търсим всякакви варианти – имаме дуално обучение с ученици от Горна Оряховица, опитваме се сами да си намерим, да си обучим и да привлечем кадри. До тогава ще се справяме с колегите, които имаме налични, ползваме и външни фирми".
Поне два пъти в годината Бюрото по труда във Велико Търново прави трудови борси, за да срещне очи в очи безработни и работодатели. Хората са с различни претенции и очаквания:
"Търся си работа като секретарка на кмета. Стига с тези кухни, хотели. Искам да работа за 3-4000 лева".
"Работа да има, каквато и да е. Безработен съм от половин година. Карам го на помощите за безработица. Искам заплата от поне 1500 лева, най-малко. В строителството основно съм работил, завършил съм строителен техникум".
"На 58 години съм. Не зная малко преди пенсия дали някой ще ме вземе на работа. Да сме живи и здрави", споделят безработни.
Кризата за работна ръка променя отношенията между работодателите и кадрите, коментира Петя Иванова:
"В момента ситуацията е, че работната ръка диктува правилата на пазара на труда. Често се среща натиск от страна на работната ръка в увеличение на работните заплати и дори в промяна на работното време, тъй като това са най-честите желания на служителите".
Младите майки са сред рисковите на пазара на труда, въпреки високото образование, което имат, споделя великотърновка с висше икономическо образование:
"При мен проблемът е, че съм с 3-годишно дете. Всеки работодател като чуе, че имаме малки деца, казват – ще ви се обадим, но не се обаждат. Казват – децата ще се разболяват, и дават назад. Така ще е докато детето ми порасне, няма как да стане друго. Докато работодателите не влязат в положението на работниците, няма как да стане".
Пазарът на труда е динамичен с непрекъснати промени в тенденциите, пояснява за предизвикателствата пред работодателите, особено при по-големите и модерни компании експертът по подбор на персонала Петя Иванова:
"Последните тенденции сочат, че служителите се задържат по-малко от 3 години в сферата или във фирмата, в която са започнали. Цяло едно поколение набляга на позиции от сферата на инфлуенсър, влогър и фрилансърство. Нови сфери са уебдизайнерът. В последно време се търсят психолозите. Това не е модерна позиция, но в последните години, заради стреса от ежедневието и от работната среда, много хора вече се допитват до психолозите. Доста работодатели започват да търсят лайфкоуч – служител, който сплотява, мотивира и успокоява персонала, помага на хората да са по-организирани, по-мотивирани и по-спокойни на работната среда, за да може работният процес да върви добре".
Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..