Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век, разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги.
Филмът от поредицата й "Съкровищата на България", в който е включен и разказ за Голямата пловдивска базилика ще бъде излъчен на 24 май по Viasat History.
През април обаче в археологическия подлез на Пловдив, намиращ се на няколко метра от Епископската базилика, беше отворена след обновяване, късноантичната сграда "Ирини", чийто мозайки съперничат по красота на тези в Базиликата.
Там вече се откроява и част от древна улица, свързвала двата обекта. Затова и не случайно изследователите предполагат, че в даден период това е бил домът на епископа, имал и представителни функции.
За тази спирка от подготвяния от Общинския институт "Старинен Пловдив" маршрут "Пътят на мозайките" разказа директорът Елена Кантарева - Дечева:
"Сграда Ирини е била с впечатляващи мащаби, но заради настъпването на новия град, не може да се види северната й част. Експонирана е само представителната.
Надписът около изобразения в централната част на мозаечния под женски образ на старогръцки се чете Ейрене - античната богиня на мира, но епиграфи и лигвисти стигат до заключението, че е по-добре името да се произнася на новогръцки - Ирини, уточни още доц. Кантарева – Дечева.
Тази късноантична сграда, Епископската и Малката базилики са вписани в Индикативната листа на България в ЮНЕСКО през 2018 година, но до окончателното одобрение предстои още много работа по изготвянето на номинационното досие. След скорошното отваряне на сграда Ирини се очаква тя да провокира още по-голям интерес сред туристите, казва директорът на Общинския институт "Старинен Пловдив".
И наистина можем само да мечтаем, допълни доц. Кантарева - Дечева в бъдеще да има връзка на подлеза, където сега може да се разгледа сграда Ирини, с недостъпната част на античния град на североизток, където археолозите преди години направиха задълбочени проучвания. Тъй като обектът обаче е частна собственост, до момента няма нито един одобрен проект на инвеститора за експонирането му. Всичко е заградено и невидимо от избуялата растителност.
Кога интереси и възможности ще се срещнат напред във времето не може да се каже, допълни доц. Кантарева - Дечева и отправя покана към всички, които ще изберат в тези дни да посетят Пловдив, да намерят време да се докоснат до богатото културно-историческо наследство на града.
Още по темата в звуковия файл.
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..